הפרדוקס של ראשי המפלגות: מי ירכיב הממשלה?

מי יקים הממשלה? הבוקר רמז דרעי כי לא ישב בממשלת שמאל, אך הסתייג: "לממשלת ימין צרה יהיה קשה מאוד לעמוד במשימות החברתיות" • אמש אמר ח"כ ליצמן כי יהדו"ת לא תשב בממשלה עם יאיר לפיד: "שישב באופוזיציה תקופה" • במקביל, בצהריים אמרה ציפי לבני, כי לא תשב יחד עם החרדים • בדרך לממשלת אחדות? "ממשלת אחדות תיפגע בחרדים"

גפני ליצמן ודרעי. צילום: יעקב כהן
גפני ליצמן ודרעי. צילום: יעקב כהן

40 יום לפני הבחירות ונראה כי משימת הרכבת הממשלה הופכת לבלתי אפשרית מרגע לרגע. עד כה היה נראה כי מפלגתו של כחלון, ישראל בתינו והמפלגות החרדיות יהוו את לשון המאזניים בהקמת ממשלה עתידית, ימין או שמאל. אך ירידתם של הראשונים בסקרים, מפחיתה את הסיכויים לכח כזה. כאשר במקביל התבטאויותיהם של הח"כים מצמצמות את האופציות של הקמת ממשלת ימין או שמאל.

הבוקר במהלך מפגש עם תלמידי תיכון בבאר שבע, אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי כי אינו רואה את מפלגתו יושבת בממשלת שמאל. "אני בטח לא רואה את ש"ס יושבת בממשלת שמאל, אבל גם לממשלת ימין צרה יהיה קשה מאוד לעמוד במשימות החברתיות", אמר דרעי.

במקביל, אמש הצהיר חבר הכנסת יעקב ליצמן בראיון ל'ערוץ הכנסת', כי מפלגתו לא תשב עם יאיר לפיד באותה ממשלה. "שישב באופוזיציה תקופה", אמר ליצמן. "לא יקרה לו שום דבר. אם יישב באופוזציה קדנציה שלימה ולא יתקוף את החרדים, אולי נסכים לשבת איתו בממשלה הבאה".

לשאלת המראיין אם ישב על עיקשותו זו באופוזיציה, התחמק ליצמן ואמר "אני עם לפיד לא יישב בקואליציה". כשבהמשך דבריו הסתייג ואמר: "כמובן שהכל בכפוף להחלטת מועצת גדולי התורה, אבל לפי מה שידוע לי כרגע, אנחנו לא נשב איתו בקואליציה".

אם לא די בכך, חברת הכנסת ציפי לבני מראשי 'המחנה הציוני' הצהירה אף היא לפני זמן קצר כי לא תשב בממשלה עם נתניהו, בנט והחרדים. "אנחנו רוצים להחליף את נתניהו", אמרה לבני לידיעות אחרונות. "השילוב של ביבי-בנט-חרדים, שזאת הקואליציה שנתניהו חולם עליה, היא קואליציית הסיוטים של אזרחי ישראל ובקואליציה כזאת בוודאי שלא נהיה".

כזכור, דרעי לא פסל ישיבה בממשלה עם לפיד. "אין לי בעיה אישית עם יאיר לפיד", אמר דרעי לפני מספר שבועות. "עשינו סולחה לפני כמה חודשים ואני אהיה מוכן לשבת איתו בממשלה. להבדיל ממנו אני לא פוסל אף אחד".

לפיד שמיהר להגיב על דבריו הסתייג ואמר: "אני לא מתלהב מהרעיון שעבריינים מורשעים יישבו בממשלת ישראל אבל אנחנו לא פוסלים אף אחד". בהמשך דבריו הבהיר את עמדתו בעניין ואמר ש"כל עוד השוויון בנטל נשמר, אין לנו בעיה לשבת עם אף אחד".

כך או כך, במידה והחרדים יפסלו ישיבה בקואליציה יחד עם לפיד הרי שנסתם הגולל על אופציית ממשלת שמאל בראשות יצחק הרצוג, ואף ממשלה בראשות נתניהו תזכה למספר תומכים דחוק מה שיוביל להקמת ממשלת אחדות שתהא מועדפת על ראשי המפלגות הגדולות.

גורם חרדי שהתייחס לאופציה כזו אמר כי ממשלת אחדות תמקם את המפלגות החרדיות בעמדת כח מוחלשת יותר. "בקונסטלציה כזו החרדים לא יהוו לשון מאזניים, מה שיפחית את יכולת המיקוח ואת קבלת התיקים בממשלה עתידית", אמר הגורם והוסיף כי הפחתת התיקים בממשלה ל-18 תעמוד כאן לרועץ עבור כל המפלגות הקטנות. "אין ספק שממשלת אחדות לא טובה לציבור החרדי".

השארת תגובה