"עיר חכמה ובטוחה": התייעלות אנרגטית באפרת

חברת Boost Forward לניהול אסטרטגיות סביבתיות, השלימה פרויקט רחב היקף להתייעלות אנרגטית והסבת המרחב העירוני במועצה מקומית אפרת ל"עיר חכמה" • היקף הפרויקט כעשרה מיליון ₪

פרויקט ההתייעלות האנרגטית במועצה, כלל בדיקה כלל מערכתית של מרכיבים רבים ביניהם ביצוע סקרי צרכני אנרגיה, רישות המרחב בתאורת LED חסכונית וידידותית לסביבה הכוללת תקשורת שליטה ובקרה, אפיון תהליך התייעלות אנרגטית במוסדות החינוך – בתי הספר וגני הילדים במועצה וייעוץ לבנייה ירוקה של מוסדות חינוך חדשים.

במסגרת הסבתה של המועצה ל"עיר חכמה ובטוחה", כלל הפרויקט, החדשני מסוגו, תכנון מקיף של מתווה מצלמות, בקרה, WIFI, ואפיון מערך שליטה ובקרה מועצתי מאחד לכל המערכות (מצלמות, פסולת, חניה, מחסומים, השקיה, ותאורה).

עוד כלל הפרויקט גיבוש מתווה לטיפול אפקטיבי כולל בפסולת המועצה כמו גם אפיון והובלת פרויקט להקמת מט"ש אזורי כולל תכנון וניהול.

לדברי ורדית ניב, מנכ"לית Boost Forward, "קידום הפרויקט המורכב והייחודי בהיקפו כלל גם הגשת בקשות למענקים, ניהול מכרזים, תכנון מפורט ופיקוח על מעבר משימוש בסולר למ"א. מטרתו, להצעיד את המועצה המקומית אפרת אל עבר מציאות חדשה של ניהול עירוני אפקטיבי הן ברמת הביטחון היישובי והן ברמת ההתנהלות האנרגטית והסביבתית של המרחב. המציאות החדשה מניעה ערים רבות לגבש אסטרטגיית ניהול חדשה, הכוללת שליטה ובקרה יעילות יותר על כל המערכות העירוניות והאינטראקציה ביניהן. המגמה היא – הפיכת ערים רבות לערים חכמות על ידי שדרוג טכנולוגי של התשתיות השונות, ומעבר לשיטות וכלי עבודה ארגוניים המאפיינים את המאה ה-21.

בשנים האחרונות הביטוי החם ביותר בתחום המוניציפלי הוא ללא ספק "ערים חכמות", הפועלות לרווחתם ולאיכות חייהם של תושביהן, כשהמטרה הינה לספק טכנולוגיה לשירות האזרח ולחתור להתייעלות אנרגטית."

מנכ"ל מועצה מקומית אפרת, יהודה שווייגר: "הפתרון הכוללני שהציעה חברת Boost Forward לניהול מיטבי של אפרת כעיר חכמה סייעה הן בהיבט של חיזוק האבטחה היישובית באזור רגיש והן בהיבט של ניהול חסכני של תצרוכת האנרגיה של כל מוסדות המועצה."

באמצעות ביצוע סקרי צרכני אנרגיה ואפיון תהליך התייעלות אנרגטית, תוך תכנון מפורט של מתווה לטיפול בבעיות השונות הקיימות במועצה מקומית אפרת, הצליחה חברת Boost Forward לספק פתרונות טכנולוגיים לטיוב כלל צרכני האנרגיה, כולל תכנון מתקנים סביבתיים. החברה הייתה אחראית על החלפת תאורת הביטחון מנל"ג לתאורת לד – פיילוט ארצי בשיתוף פיקוד העורף, שהצריך תכנון מחדש של כל תאורת הביטחון באפרת (היקף של 15 ק"מ) והתאמת המפרט לתכנון המבצעי.

החברה התמקדה בטיפול בתשתיות תאורה ותקשורת לא מיטביות דוגמת תאורת נל"ג לא חסכנית הדורשת תחזוקה רבה ודורשת מערכות ניהול מרובות ולא מרוכזות. המעבר לתאורת לד במעל ל- 2,000 פנסים ברחבי המועצה, יחסוך כ- 75% מהוצאות החשמל השנתיות.

המעבר לעיר חכמה, מאפשר קבלת החלטות נכונות ומושכלות על בסיס עובדות ומגמות ובכך משפר את היכולת להתמודד עם אירועים חריגים- ביטחוניים, אקלימיים, אסונות טבע או על ידי אדם.

חברת Boost Forward פועלת באופן פרו אקטיבי ומתווה את הדרך לשינוי באמצעות חדשנות וטכנולוגיה ובכך מובילה את מועצה מקומית אפרת לחיסכון משמעותי בתחזוקה וצריכה, לייעול הפיכתה של מועצה מקומית אפרת לעיר חכמה, תעניק לה מרכז שליטה ובקרה עירוני המחובר למגוון מערכות וחיישנים הפזורים במרחב העירוני, תוך העברת המידע בזמן אמת למערכות תפעוליות, ובכך תסייע למועצה למנף את המידע הקיים בעיר ולמצות משאבים באופן אופטימאלי.

האסטרטגיה לניהול הפרויקט מבטיחה פעילות תקינה של המרחב האורבני בתחום של צריכת אנרגיה, ניהול משאבים ואיכות הסביבה וכוללת התייעלות אנרגטית בבתי ספר, ייעוץ לבניה ירוקה להקמת מבני חינוך במועצה, אפיון והובלת פרויקט להקמת מט"ש אזורי וגיבוש מתווה לטיפול כולל בפסולת במועצה.