בית החולים בקריסה, ומשרד הבריאות מתעלם

שבוע חלף מאז התפטר שר הבריאות יעקב ליצמן מתפקידו, הרופאים במרכז הרפואי לגליל מתלוננים כי צוות המשרד לא פועל להסדיר את מצוקת התקנים • 'כל הזמן' בשיחה עם ד"ר מיכאל וייס על ההשלכות הקשות

משרד הבריאות
משרד הבריאות

לאחר שבשבוע האחרון הושבת המרכז הרפואי לגליל במשך יממה, במהלכה פעל המרכז הרפואי במתכונת שבת בלבד, נמשכים העיצומים במרכז הרפואי והיום יושבתו כל הניתוחים המתוכננים, שאינ למצב 'מסכן חיים'.

"אנחנו מתכוננים למאבק ממושך לטווח הארוך", אומר ד"ר מיכאל וייס, יו"ר ועד העובדים במרכז הרפואי לגליל, בשיחה עם 'כל הזמן'. "מלבד הבחירה בעיצומים, לא נותרה לנו ברירה אחרת", הוא אומר, כשהוא מכוון לסלע המחלקת – מספר התקנים להם זכאי המרכז הרפואי. "אנחנו פשוט קורסים".

בעוד המרכז הרפואי, אגפיו והשירותים הניתנים בו לחולים הולכים וגדלים מדי יום, מספר התקנים נותר כמות שהוא. כך למעשה, נוצר מצב שבו המתמחים עובדים שלושה עשר משמרות ויותר, במקום שישה משמרות בחודש. מאחר ואין מספיק תורנים שיאיישו תפקידים. "למשל החודש, יש שלושה מחלקות שאין מי שיאייש אותם", מציין ד"ר מיכאל וייס.

למחסור בתקנים ישנה גם משמעות מקצועית ורפואית, מאחר והמחסור החמור בתקנים מאלץ את המרכז הרפואי להעסיק 'תורני חוץ' שלא התקבלו לעבודה בבית החולים ומעוניינים להתקדם בתחומם ומחוסר ברירה הם מועסקים לתורניות של שש עשר שעות. "מדובר בפגיעה חומרה בבית החולים ובציבור החולים", מזהיר ד"ר וייס.

ד"ר וייס מבהיר כי בהבינם שמדובר ב"מאבק ממושך", הם בחרו לנקוט בצעדים קלים יחסית, שהם פחות בגדר שביתה ויותר מה שמכונה עיצומים, על מנת למזער את הפגיעה במטופלים – אך בד בבד "ליצור זעזוע במשרד הבריאות".

משרד הבריאות: "מעולם לא סירבנו לבקשות בוועדת חריגים"

לדברי ד"ר וייס, באחרונה פנו מנהלי המרכז הרפואי למינהל התקינה וביקשו לפתור את מצוקת המחסור בתקנים.

אך התגובה שהתקבלה לא מספקת את ועד העובדים בראשו עומד ד"ר וייס: "התגובה היחידה שקיבלנו, הייתה מד"ר אורלי ויינשטיין, יו"ר ועדת החריגים במינהל התקינה, שאמרה לנו כי מעולם לא סורבה בקשה של המרכז הרפואי לאישור חריג למינוי חדש" הוא מספר.

אגב, בשבוע שעבר, לקראת השביתה הראשונה במסגרת העיצומים של הצוות הרפואי, פנו במשרד הבריאות לוועד הרופאים בבקשה לדחות את השביתה בשבועיים, אלא שהרופאים בחרו שלא להיענות לבקשה ומאז לא שמעו יותר מהצוות המקצועי במשרד הבריאות.

השארת תגובה