דרעי: "פסטיבל ב'יש עתיד', נמשיך הלאה"

עם אישור הרפורמה החדשה לרישוי עסקים השיב שר הפנים אריה דרעי לשאלותינו • מה הקשר של הרפורמה למגזר החרדי? מדוע הוא תומך בליצמן? ומדוע הוא לא נבהל מ'פסטיבל יש עתיד'?

במסיבת עיתונאים חגיגית, הכריז אמש שר הפנים אריה דרעי על רפורמת הרישוי לעסקים קטנים ובינוניים שבדרך. זאת, לאחר הרפורמה זכתה לאישורה של הממשלה ובימים אלה היא מקודמת בחקיקה.

כפי שפורסם בעבר ב'כל הזמן', הרפורמה החדשה תסדיר את רישוי העסקים הדיפרנציאלי ותשים קץ לביורוקרטיה ולקשיים הרבים, בהם נתקלו כמאה וחמישים אלף בעלי עסקים המבקשים לקבל רישיון עסק. אם במצב הנוכחי רישוי עסק הוא הליך מסורבל, לא ברור ובעיקר ארוך – הרפורמה באה לקצר ולהסדיר במטרה לעודד את העסקים, ואת המשק הישראלי.

"תם העידן שבו לוקח כשנה להוציא רישיון לעסק. כלכלה חזקה נמדדת בעסקים הקטנים והבינוניים ואלה היום זכו מאיתנו להקלה משמעותית מאד", הצהיר השר דרעי בתום ישיבת הממשלה השבועית.

בישראל קיימים כ-150 אלף עסקים הנדרשים ברישיון עסק והמסווגים לפי 200 סוגי עיסוק שונים. קיימת שונות רבה בין סוגי העסקים מבחינת המורכבות שלהם: החל מדוכן מכירות קטן וכלה במפעל תעשייתי גדול. למרות השונות, תהליך הרישוי כיום ברוב המקרים, זהה בכל סוגי העסקים: 6 רגולטורים שונים מעורבים בתהליך הרישוי (כבאות, בריאות, חקלאות, משטרה, הגנת הסביבה, עבודה ורווחה) וכן הרשות המקומית, כאשר לכל אחד מהם דרישות ותנאים משלו. מכיוון שתהליך הרישוי הוא מורכב וארוך, בעלי עסקים רבים, בתוכם עסקים קטנים ופשוטים, מתקשים לקבל רישיון עסק. התוצאה היא שעסקים רבים נסגרים או אינם נפתחים מלכתחילה או פועלים ללא רישיון ובכך מסכנים את הציבור.

הרפורמה החדשה שמוביל השר דרעי תכלול שישה סעיפים. הרישוי יהפוך לדיפרנציאלי ויאפשר קבלת רישוי בשלולה מסלולים שונים, תוך התאמת ההליך לסוג העסק; לוח זמנים קצוב לקבלת האישור, בעוד ברירת המחדל הינו למעשה אישור אוטומטי; העברת האחריות לבעל העסק שיוכל לפתוח את העסק על סמך תצהיר בלבד; חיזוק האכיפה והפעלת כלי ענישה דרקוניים למצהירים על תצהיר כוזב; וודאות בפיקוח והגדרת זמנים קצובים לבדיקת ליקויים ומניעת הערות סותרות; הקלות רוחביות, ביניהם: הארכת תוקף, נגישות, תכנון ובניה.

במהלך מסיבת העיתונאים בירך ראש הממשלה נתניהו על הרפורמה ואמר כי "צריך להבין שזו השדרה הבסיסית של הכלכלה בישראל. עסקים קטנים ובינוניים כורעים תחת נטל הבירוקרטיה ועודף רגולציה, ומה שאנחנו הבאנו היום בממשלה זו רפורמה מאוד גדולה ששר הפנים, אנוכי והמנכ"לים שלנו עבדו בשותפות גדולה כדי להקל על העסקים הללו". נתניהו הוסיף וציין כי הרפורמה תביא "לכך שהרבה מאוד עסקים ייפתחו, הרבה מאוד עסקים ישגשגו, והתועלת היא לכלל אזרחי ישראל ולכלכלת ישראל. אני מבקש מכם להציג במהירות את הרפורמה הזאת והיא יוצאת לדרך, הרבה ברכות".

שר הפנים, אריה דרעי הוסיף וציין כי "זו בשורה גדולה לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים במדינת ישראל. תם העידן שבו לוקח כשנה להוציא רישיון לעסק. כלכלה חזקה נמדדת בעסקים הקטנים והבינוניים ואלה היום זכו מאיתנו להקלה משמעותית מאד. נחסוך למשק מאות מיליוני שקלים ונסייע לכלכלה".

לדברי מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, "רה"מ הנחה אותנו לבוא עם פתרון רדיקלי בתחום רישוי העסקים, כחלק מהמדיניות שלו להורדת עודף הרגולציה בישראל. במשך שנתיים וחצי אנחנו הופכים כל אבן כדי להוריד ברגולציה, שמשפיעה באופן ישיר על יוקר המחיה. מקומה של ישראל במדד נטל הרגולציה בדירוג התחרותיות העולמי השתפר מהמקום ה-98 למקום ה-41. כשכל הממשלה נרתמת להורדת עודף רגולציה ולהורדת יוקר המחיה, אנחנו מצליחים להגיע להישגים שלא הגיעו אליהם זמן רב".

הרפורמה הוכרזה במסיבת עיתונאים חגיגית | צילום: פישל רוזנפלד

דרעי ל'כל הזמן': "מדובר בבשורה משמעותית למגזר החרדי"

עם סיום מסיבת העיתונאים העניק השר דרעי ראיון ל'כל הזמן' ואמר כי "מדובר בבשורה משמעותית למגזר החרדי". לא לפני שהזכיר את הגידול המשמעותי של מספר החרדים העובדים. "בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה משמעותית של יזמות וכניסתם של אלפים ואף עשרות אלפי חרדים לשוק העסקי, בכל תחומי המסחר".

כשנשאל לגבי תופעת אי-ההישרדות של העסקים הקטנים והבינוניים בישראל, השיב השר דרעי כי דווקא אלה יסתייעו רבות ברפורמה שמקדם. "מה שקורה היום זה שאותם עסקים זקוקים לסיוע במימון אך לא זוכים לה מאחר ואין בידם עדיין את רשיון העסק – ואז הם מתמוטטים ובורחים", אמר.

בנוגע לסאגת השבת, הסתייג השר דרעי מהטענות שהועלו על ידי בכירים ב'דגל התורה', על כך שליצמן "התפטר בלי לשאול את המועצת", מאחר ו"הוא נציגו של האדמו"ר מגור ומשזה נתן פקודה על ליצמן לבצעה". דרעי הוסיף וציין את החקיקה החדשה, אותה הוא מקדם בימים אלה, בנוגע לשבת ואמר כי אמנם "מחר בכנסת יהיה פסטיבל גדול של 'יש עתיד', אבל אנחנו נמשיך הלאה. ראש הממשלה הודיע שכל חברי הקואליציה, ללא יוצא מן הכלל, חייבים להצביע בעד החוק".

השארת תגובה