דיון חירום: הפלסטינים מרעילים בשריפת פסולת

בעוד החוק כמעט ולא מאפשר את הטיפול במה שמגדירים במשרד להגנת הסביבה "מכת מדינה", התכנסו ראשי רשויות וחברי כנסת לדיון חירום • "זה טרור שהורג מהר יותר מטרור רגיל, נקיים דיון בוועדת הפנים ונשיג תקציבים לטיפול בבעיה"

כנס חירום
כנס חירום

כינוס מיוחד שיזם ראש עיריית פתח תקווה איציק ברוורמן, כשעל סדר היום דיון חירום בעניין איכות הסביבה וזיהום האוויר.

מטרדי הריחות החריפים מוכרים זה מכבר לתושבי השרון והסביבה ומבדיקה שערכה עיריית פתח תקוה עולה כי מקור הריחות הוא בשריפת פסולת במשרפות פיראטיות מעבר לקו הירוק. לכן הוחלט לכנס את כל הגורמים, יחד עם נציגי ממשלה,על מנת להביא לפתרון המטרד.

"ילדים מתעוררים באמצע הלילה עם עיניים צורבות וקשיי נשימה. מטרדי הריחות באזור מטרידים את התושבים שלנו והופכים את חייהם לבלתי נסבלים. כמו שיש קבינט בטחוני אנחנו נדרוש הקמת קבינט איכות סביבה. נדרוש מרשויות המדינה לטפל בתופעה הזאת", אמר ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, בכינוס.

יו"ר וועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ דודי אמסלם, אמר בכנס כי "מדובר בטרור לכל דבר והמדינה צריכה לטפל בזה. בעוד חודש נקיים דיון בנושא בוועדה בראשותי בכנסת". אמסלם הוסיף והבטיח הבטיח להתייחס לשריפות הפסולת ביו"ש כאל טרור לכל דבר ועניין "זה טרור שהורג מהר יותר מטרור רגיל, נקיים דיון בוועדת הפנים ונשיג תקציבים לטיפול בבעיה", אמר.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, שנכח אף הוא בדיון, התייחס לתופעה כ"מכת מדינה" והבטיח להפעיל כוחות אכיפה ולפעול לשינוי חקיקה בנושא, שיאפשר להם לפעול בעניין. דנציגר אף הכריז על תכנית חדשה של משרדו – במסגרתה יטפלו פקחים בשריפות בשטחים פתוחים ברגע הדיווח וכן במנהל האזרחי יקצו לכך כוח אדם שיאכוף את החוק.

"אם מדינת ישראל מצליחה לאתר מבוקש בשטחים הם יכולים לאתר שריפות ולסגור את זה בואו נגדיר את זה כפח"ע", אמר ראש עיריית הוד השרון, חי אדיב, כשהוא מצטרף לדוברים הקודמים. לדברי ד"ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות: "זה זיהום מסרטן. אין צורך בניטור התחלואה. אסור להמתין וצריך למנוע את הזיהום מיד ובכך למנוע תחלואה".

התבטאות קשה נוספת נשמעה מכיוונו של ממלא מקום ראש העיר כפר סבא, צביקה צרפתי שאמר: "כשיורים עלינו אנחנו מתים וזהו אבל כשמזהמים גורמים לאנשים למות לאט".

לדברי חברת הכנסת יעל כהן פארן מהמחנה הציוני, החברה בוועדת פנים וסביבה בכנסת והשתתפה אף היא בכנס, "הציבור מזמן לא אדיש והוא מבין מה משפיע על חייו. אוויר נקי והזכות לו ולחיים בריאים הם דבר בסיסי. אני מודה לראש העיר על כינוס חשוב ורב משתתפים. אני מקבלת מאות פניות מתושבי השרון והעיר פתח תקווה על מפגעים סביבתיים וביניהם מפגעי ריח וחשש לחומרים מסוכנים. הרשויות צריכות לאחד כוחות ולפעול יחד, גם עם הרשויות הערביות שבאזור, להקשיב לצרכי הציבור ולטפל במפגעים הללו, לא משנה היכן נמצאים, ברחבי העיר או מחוצה לה".

השארת תגובה