אושר: מסתננים שיסרבו להגר – ייכלאו

מליאת הכנסת אישרה לפני דקות אחדות את הצעת החוק למניעת הסתננות בקריאה ראשונה • חמישים ושלושה תמכו בהצעה, עשרה התנגדו ולא היו נמנעים

מיכאל בן ארי בהפגנת המסתננים 1
מיכאל בן ארי בהפגנת המסתננים 1

מליאת הכנסת אישרה לפני זמן קצר בקריאה ראשונה את הצעת החוק למניעת הסתננות (הוראת שעה) שיזמו השרים דרעי וארדן. על פי ההצעה, שעברה לדיון בוועדות הכנסת, להכנתה לקריאה שניה ושלישית, יוצעו למסתננים חלופות הגירה למדינות שלישיות ובמידה ויסרבו המסתננים להגר למדינה השלישית – יושלכו מיידית לכלא – עד שיביעו את רצונם להגר למדינה שלישית.

יעל גרמן: "הגשתי בקשה להגיש מחדש את הצעת החוק, מהסיבה הפשוטה, שזה הודפס רק לפני חצי שעה ולא היה די זמן ליועצים המשפטיים לעבור אליה. זו בושה לכנסת ישראל".

עם אישור החוק אמש בוועדת השרים לענייני חקיקה, הבהיר שר הפנים אריה דרעי כי "בכוונתי להגביר בכל אמצעי אפשרי את קצב היציאה של המסתננים למדינה שלישית ולא לאפשר להם את הנוחות שבמרכז חולות. זה המסלול שקבעה הממשלה וזה המסלול שאקדם. עניי עירנו קודמים ועלינו לעשות הכל כדי להקל על תושבי מדינת ישראל".

השר ארדן, שנמנה בין יוזמי ההצעה הסביר לעוקביו ברשת החברתית כי "חולות הוקם על מנת שהמסתננים ישהו בו ללא הגבלת זמן ובלי יכולת לצאת ממנו בכדי לעבוד. כיום השהייה בו מוגבלת ל-12 חודשים והמסתננים רשאים לצאת מוקדם בבוקר ולחזור מאוחר בלילה. בנוסף, אנו מחוייבים לממן בו חוגים ופעילויות פנאי ולתת 'דמי כיס' לשוהים בו. על זה ייצאו כספי אזרחינו?"

לדברי ארדן, "מתקן חולות הפך בעקבות החלטות בג"ץ לבית מלון למסתננים על חשבון הציבור בעלות של 240 מליארד שקלים כל שנה ואינו מעודד את יציאתם. המדיניות הנכונה היא או כלא או יציאה מהארץ". עם זאת, הוסיף ארדן והבהיר כי "ההחלטה לסגור את מתקן חולות תבוצע רק לאחר שנראה שמדיניות הוצאת מסתננים למדינה שלישית מתממשת".

.

השארת תגובה