חורף קר? כך נמנע צער בעלי חיים בחורף

החורף עוד מעט מגיע, מזג האוויר יהיה קר וגשום, רוחות חזקות מנשבות וכל מה שנרצה זה להתכרבל מתחת לשמיכה ולישון • אבל לא נוכל לישון בשקט אם לא נדע שחיות המחמד שלנו מוגנות מפני פגעי החורף

צילום: Fotolia
צילום: Fotolia

אמנם בישראל החורף קצר באופן יחסי, אבל עדיין, כשהוא מגיע, הוא מביא איתו סכנות שיכולות לפגוע בחיות המחמד. טמפרטורות נמוכות בשילוב סביבה רטובה יכולות לגרום להיפותרמיה – ירידה בטמפרטורת הגוף, לפצעי קור, להיחלשות המערכת החיסונית ולבסוף להוביל לתחלואה.

כיצד נוכל לדאוג לחיות המחמד, לכלבים ולחתולים לסביבה בטוחה, חמה יבשה ומוגנת?

ד"ר אבי צרפתי, יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מציע מספר טיפים לשמירה על חיות המחמד בחורף:

  • כשהטמפרטורות נמוכות, מומלץ להכניס את בעל החיים לתוך הבית ולהכין לו פינה מרופדת שתבודד את הקור מהרצפה או לחילופין משטח מוגבה במספר סנטימטרים מהרצפה. במידה והדבר בלתי אפשרי, חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהיה יבשה, חמימה ואטומה לגשמים ורוחות.
  • שילוב של קור ורוחות מסוכן לכלבים. למרות פרוותם הם יתקשו לשרוד בתנאים אלו למשך זמן ועלולים להיחשף להתקררות, דלקת בדרכי הנשימה, דלקת ריאות ולמחלות נוספות. לכן, לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ ע"י מעבר ב"חדר ביניים", הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך ימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים.
  • בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בעזרת שומן שהם אוגרים  בשכבה התת – עורית שלהם ובזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן, מומלץ לא לספר ולגלח את חיית המחמד במהלך החורף. כמו כן, האוויר שנמצא בין השערות, מהווה שכבת הגנה, לכן מומלץ להקפיד להבריש את הפרווה. כך גם תהיה לנו פחות פרווה מפוזרת בבית.
  • לכלבים בעלי פרווה קצרה ניתן להעניק הגנה נוספת מפני הקור ולהלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית.
  • בע"ח החי מחוץ לבית זקוק ליותר אנרגיה לצורך שמירה על חום גופו. צריכת הקלוריות שלו בחורף גבוהה יותר ולכן מומלץ להאכילו בכמות מזון גדולה יותר בכ- 30%.
  • היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים. לכן, גם בחורף זכרו לספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, כדי למנוע מהם לשתות משלוליות ברחוב, שלרוב מזוהמות.
  • סערות וברקים גורמים לבעלי חיים לחרדות וללחץ. אם הכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד ישנם שני פתרונות אפשריים: הראשון, תרופות ווטרינריות מרגיעות שיינתנו לאחר בדיקה של רופא וטרינר ועם מרשם רופא בלבד. השני, להקליט ולהשמיע לכלב את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, עד שיתרגל לכך. כמו כן חשוב למנוע ,מבעל חיים החרד מרעמים, לברוח וללכת לאיבוד עקב ריצה מבוהלת הרחק מביתו בזמן סופת רעמים.
  • במידה שהחיות התלכלכו בבוץ, רצוי לרחוץ אותם, אך חשוב להקפיד לייבש ולסרק את פרוותם היטב, לפני שיצאו שוב החוצה.

ד"ר אבי צרפתי, מוסיף כי "יש חשיבות גדולה במניעת מחלות חורף. לכן יש לשים לב לשינויים בהתנהגות חיות המחמד ולהקדים תרופה למכה. רעידות שרירים יכולות להעיד לדוגמא שבעל החיים סובל מקור. במידה והדבר לא יטופל בזמן, הוא עלול להוביל למצב של חולשה, הלם ואיבוד נוזלים. תופעה שכיחה אצל  כלבים גדולים היא רגישות ודלקות באזורי הפרקים, אך גם לה יש פתרון. כמו כן, חשוב לזכור שככל שבעל החיים מזדקן, כך הוא רגיש יותר לטמפרטורות נמוכות. אם הבחנתם בשינוי בהתנהגות חיית המחמד מומלץ לפנות לווטרינר לצורך טיפול ומעקב. עצה חשובה נוספת, על אף מזג האוויר הקר, לא לשכוח להוציא את הכלב לפעילות גופנית וטיולים, לפריקת אנרגיה החשובה גם לבריאותו הנפשית. שמירה על חיות המחמד בכל עונה ומזג אוויר תאפשר לכם להעניק ולקבל בחזרה חום ואהבה".

השארת תגובה