מפתיע: 19.5% מהחרדים בעד חוק גיוס חובה לבני הישיבות

סקר 'מדד השלום' החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה מספק לראשונה הצצה לעמדותיהם של נשאלים חרדים באשר לגיוס חובה לצה"ל • וגם: כמה ישראלים באמת מאמינים לטענות נתניהו כי החקירות מיועדות להפילו?

חיילים חרדים (צילום: דובר צה"ל)
חיילים חרדים (צילום: דובר צה"ל)

מדד השלום החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל-אביב המפורסם היום מוצא כי האמון בצה"ל ובצבא העם עדיין גבוה בקרב החברה היהודית. עם זאת, בנושאים שאינם קשורים לתפקודו של צה"ל בשדה הקרב, ניכר כי הציבור הישראלי אינו מעניק לצבא אשראי בלתי מוגבל.

בעוד שבתחום המבצעי והאתי, הישראלים נותנים לצה"ל ציון גבוה במיוחד, בתחומים אחרים כמו היחס לחיילים, ההתנהלות התקציבית והיחס בין גברים לנשים, הציבור שבע רצון במידה פחותה.

69% מהיהודים ו-61% מהציבור הישראלי בכלל, סבורים כי ההגדרה של צה"ל כ"צבא העם" עדיין נכונה (לעומת 24% מהערבים בלבד). בהמשך לכך, רוב היהודים (59%) אינם תומכים בביטול גיוס החובה וביסוסו של צה"ל כצבא מקצועי, בעוד שרוב הערבים (71%) תומכים בכך. רוב הישראלים (64%) והיהודים בפרט (69%) תומכים בגיוס חובה של צעירים חרדים. בפילוח לפי מידת הדתיות, נראה שבעוד שרוב גדול בקרב החילונים (81%) והמסורתיים (73%) תומכים בגיוס חרדים, רק מחצית מהדתיים (51%) ומיעוט מקרב החרדים עצמם (19.5%) תומכים בכך.

מהסקר עולה, כי באופן כללי רוב הישראלים מרוצים מתפקודו של הרמטכ"ל הנוכחי ונותנים לו את הציון הממוצע 3.6 (3.78 בקרב היהודים). זאת לעומת שר הביטחון, שמקבל ציון קצת יותר נמוך (3 בקרב כלל המדגם ו-3.2 בקרב היהודים).

עוד עולה מהסקר, כי עם כל הכבוד לנושאים הביטחונים והכלכליים, שני הנושאים החשובים ביותר לדעת הישראלים להבטחת עתידה של ישראל הם הקטנת המתחים בין החלקים השונים בחברה הישראלית וטיפוח מערכת החינוך (24% כל אחד). זאת לעומת, השגת הסכם שלום עם הפלסטינים, פיתוח הכלכלה וחיזוק צה"ל (14% כל אחד). בהמשך לכך, רוב הישראלים אינם מסכימים עם טענות ראש הממשלה כי חקירות המשטרה ופרקליטות המדינה בנוגע אליו הן תוצאה של רצון פוליטי להפילו (59.5%).

הסקר נערך על ידי פרופ' אפרים יער מאוניברסיטת תל-אביב ופרופ' תמר הרמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה בין התאריכים 30 ל-31 באוקטובר 2017, בקרב 600 מרואיינים המהווים מדגם ארצי מייצג.

2 תגובות
  1. וחמושים יצאו ממצרים …

  2. ותודה לפלג

השארת תגובה