ריבלין: "כבר התרעתי בזמנו מפני האקטביזם השיפוטי שהוביל ברק"

נשיא המדינה תקף במילים קשות את התערבות בית המשפט בעבודת הכנסת אך לא חסך את שבטו מפני היווצרות "המהפכה השניה" אותו מוביל נתניהו – "פעם זעמנו על 'הכל שפיט', היום 'הכל פוליטי'

יור הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין  צילום דוברות הכנסת (2)
יור הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין צילום דוברות הכנסת (2)

נשיא המדינה ראובן ריבלין תקף היום במילים קשות את ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת נאום הפתיחה של מושב החורף שנשא במליאת הכנסת.

הנשיא ביקש להתייחס לניסיונות להצר את צעדיו של בית המשפט העליון במסגרת יוזמות חקיקה שונות שמבקשים לקדם חברי הכנסת מהקואליציה והגדיר זאת כניסיון לחולל 'הפיכה שניה'.

בתחילת דבריו הזכיר הנשיא כי היה זה הוא שלפני כשלושה עשורים התריע בפני מחולל האקטיביזם השיפוטי נשיא העליון בדימוס אהרון ברק מפני ההשלכות ההרסניות של המהלך אותו הוביל.

לדברי הנשיא, "אנו עדים היום לרוחות של מהפכה או הפיכה שנייה. שלטון הרוב הוא השליט הבלעדי. תחת מציאות שבה 'הכל שפיט', צומחת מציאות שבה 'הכל פוליטי'. אפילו צה"ל פוליטי?" שאל. "מלוא כל הארץ ומוסדותיה – פוליטיקה". לדבריו, "במהפכה הזאת, השליט הוא גם הקורבן. תמה ממלכתיות מן הארץ ואחרינו המבול". כך הנשיא בהתייחסו למתקפותיו של נתניהו נגד התקשורת וגורמי אכיפת החוק.

לדברי הנשיא, הדבר "נראה כניסיון מתמשך להחליש את שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית – יש כאן ניסיון להלך אימים על בית המשפט, להחליש אותו כמוסד ולהזמין את הציבור לערער על סמכותו".

ריבלין רמז עוד על ניסיונות 'הליכוד' להשפיע על מתווה 'התאגיד', "זה דבר אחד לעבוד בתיקון התקשורת ודבר אחר לבקש לשלוט בה. כיצד תקשורת חלשה, מתחננת על חייה, יכולה להיות אינטרס של מדינת ישראל או של דמוקרטיה בכלל ושל הדמוקרטיה הישראלית בפרט?". תהה הנשיא.

"השחיקה הזאת לא עוצרת כאן. אלא ממשיכה בהתבטאויות קשות נגד הפקידות המקצועית הבכירה ומבקר המדינה, ומגיעה עד כדי השתלחויות פומביות חוזרות ונשנות בצה"ל ובמפקדיו הבכירים. תופעה, כפי שאמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, הפוגעת בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ואני שואל אתכם, רבותיי, עד אנה אנו באים במהפכה?".

"מותר לממשלה לערוך שינויים מערכתיים, אבל מה בין זה לבין הפגיעה בלגיטימיות של המוסדות עצמם? האם אין לנו עוד צורך בהם? האווירה הזאת, של ה"דה לגיטימציה", אווירת ה"הכל פוליטי", מחלחלות היום אל הציבור, שמקבל את המסר, שאין עוד ממלכתיות, יש רק משילות. ודמוקרטיה פירושה שהחזק קובע. דמוקרטיה פירושה שהכוח של הרוב המזדמן הוא שקובע".

הנשיא הדגיש כי אין מדובר במימוש האידיאולוגיה של ז'בוטינסקי ובגין אלא ההפך הוא הנכון, "המהפכה המתרחשת לנגד עינינו איננה המשך של הרוויזיוניזם או של הבגניזם. להיפך. המהפכה הפוליטית הזאת בזה להדר הז'בוטינסקאי. היא רואה בבגין אדם שרק ייחל להכרה מהאליטה הישנה, אדם שלא היה אמיץ דיו להשלים את המהפך". הכריז הנשיא.

השארת תגובה