חשיפה: החל הקרב על מתחם הנדל"ן היוקרתי ביותר במגזר החרדי

שישה מגדלים, מאות יחידות דיור, תשעה עשר דונמים, בית ספר ופארק ציבורי, הם רק חלק ממה שעתיד לקום על המתחם המבוקש ביותר בנדל"ן החרדי • פישל רוזנפלד עם כל הפרטים בפרסום ראשון

מתחם רשות השידור ברוממה, הבוקר | צילום: פישל רוזנפלד
מתחם רשות השידור ברוממה, הבוקר | צילום: פישל רוזנפלד

פרסום ראשון: מתחם רשות השידור בשכונת רוממה בירושלים, מגרש הנדל"ן המבוקש ביותר בענף הנדל"ן החרדי, 'יטוהר' בחודשים הקרובים – לקראת צאו לדרך של אחד הפרוייקטים היוקרתיים והמבוקשים ביותר בנדל"ן החרדי.

הדיבורים אודות העברת פעילות הרשות, שבשנה האחרונה פורקה ושידוריה עברו לתאגיד 'כאן' המשדר משכונת גבעת שאול הסמוכה והרמת פרוייקט נדל"ן גרנדיוזי בשטח המתחם, החלו כבר לפני קרוב לעשור.

כבר לפני כשבע שנים קבעה הועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים את תוואי התכנית. החלטה, שהתקבלה לאחר מרתון דיונים שני בנוגע למתחם, מאחר וההחלטה הקודמת נדרשה לעבור אישור מחדש לצורך ביצוע תיקונים סביבתיים ותחבורתיים שונים.

עם זאת, מאז החלטת הועדה המחוזית בנידון לא התקדם פרויקט המגורים השאפתני בקרב היזמים החרדים עד ליום זה. הסחבת החלה כבר בשנים הראשונות, כמו בכל פרויקט נדל"ן שנדרש להתמודד בבירוקרטיה שממאנת להסתיים, זו המשיכה למאבקי רשות השידור ודחיית סגירתה על ידי הממשלה ונמשכה עד לעצם היום הזה.

במהלך אותן השנים שחלפו החלו להיבנות פרויקטים ומגדלים גרנדיוזים בכל שטח נדל"ן אפשרי שבאזור וזו למעשה, פיסת הנדל"ן היחידה שנותרה בכל האזור. אזור, שללא כל קשר לפרויקט הזה ספציפית, בין המבוקשים והיוקרתיים ביותר בעיר כולה.

אגב, הקרקע המדוברת במיקום הגבוה ביותר בבירה. מה שכמובן משפיע על המחיר והביקוש למקום.

בנוסף, גם החלטת הועדה המחוזית לתכנון ובניה בנוגע לתוואי הפרויקט צפוי לעבור שינויים נוספים, כמו למשל במספר הקומות של המגדלים, מאחר וכל מגדלי המגורים שנבנו ונבנים בסמוך שינו את כללי המשחק, מאחר ועצם קיומם של מבנים רבי-קומות בסביבה מאפשר לקבל אישור מיוחד ממהנדס העיר להרחיב את הפרויקט בקומות מגורים נוספות.

כבר בשנת 2008 יזם מינהל מקרקעי ישראל את תוכנית הבנייה על המתחם באמצעות הרשות לפיתוח ירושלים ובסך הכל אושרו אז בפרויקט שטחים למגורים בהיקף של כ־35 אלף מ"ר.

בחודש מרץ 2011 דנה בשנית הועדה המחוזית לתכנון ובניה בעניין הפרויקט ואישרה תיקונים סביבתיים ותחבורתיים שונים. דלית זילבר, מי שהייתה אז מתכננת מחוז ירושלים במשרד הפנים, מסרה לאחר הדיון כי התוכנית המתוקנת הינה חלק ממדיניות כוללת לחידוש עירוני בשכונה, ותכלול תוספת של שטחים ציבוריים בהיקף ניכר, כולל בית ספר ופארק פתוח.

על פי התוכנית שאושרה במרץ 2011, שטחי המגורים יוקמו בשני מתחמים: האחד יכלול שני בניינים בני 12 קומות והשני ארבעה בניינים בני 12 קומות. בין הבניינים יהיה שטח ציבורי פתוח בהיקף של 2.3 דונמים. בנוסף ייבנו במסגרת התוכנית מבני ציבורי בהיקף של 4.7 דונמים, ושטח פרטי פתוח שיוקדש לדיירים בהיקף של 679 מ"ר. שטח הדירות הממוצע במתחם יעמוד על 122 מ"ר ברוטו לדירה.

עם זאת, כאמור, ההתפתחות הנדל"נית, מגדלי מגורים רבי-קומות והביקוש האדיר לדירות מגורים בסביבה – בכל מחיר, צפוי להחזיר שוב את העניין להחלטת הועדה המחוזית לתכנון ובניה, שככל הנראה גם תאשר לא מעט שינויים בתכניות.

ל'כל הזמן' נודע כי כבר בחודשים הקרובים צפוי לצאת לדרכו המכרז על השטח. מכרז, שללא כל ספק יגרור אחריו קרב עיקש של יזמי הנדל"ן המובילים במגזר החרדי ואף מחוצה לו.

אגב, במקרים אחרים בה התנהל קרב דומה על מגרש נדל"ן חרדי מבוקש כל כך היינו עדים לא פעם לערעורים במכרז, מה שהביא לסחבת בירוקרטית נוספת עד להתממשות החלום הנדל"ני.

עוד נודע ל'כל הזמן', כי בפיקוד העורף כבר סיימו את ההכנות לקראת הריסת מבנה רשות השידור, עם צאתו לדרך של המכרז, ואלה כבר העבירו את מערכות התראת "צבע אדום" שהוצבו עד לאחרונה על גג מבנה רשות השידור לגג בית הספר לבנות של חסידות בעלזא 'בית מלכה' הנמצא ברחוב ברנדייס הסמוכה.

במענה לפניית 'כל הזמן', אישרו בצה"ל את הדיווח ומסרו כי "המבנה המדובר של רשות השידור עתיד להיהרס בקרוב ולכן ננקטו צעדים מקדימים של פיקוד העורף והרשות המקומית להעתקת הצופרים למבנה ציבורי אחר בקרבת מקום".

במינהל מקרקעי ישראל אישרו ל'כל הזמן' את הדיווח ומסרו כי מתחם רשות השידור אמור לצאת לשווק לקראת סוף 2017.

 ברשות הוסיפו וציינו כי במקום מתוכננים 308 יחידות דיור, בנוסף למוסדות ציבור שעתידים להיבנות במקום.

עם זאת, נראה כי עד שנראה את הפרויקט יוצא לבניה בפועל ייקחו עוד כמה שנים, מאחר ופינוי יתרת המתחם ומסירת המגרשים מתוכנן למחצית 2018.

זאת, לפני שדיברנו על הבקשה הצפויה של זוכי המכרז לשינוי התכניות בועדה המחוזית לתכנון ובניה. מהלך בירוקרטי נוסף בדרך למגדל האחרון בירושלים החרדית.

השארת תגובה