מחלוקת ישראלית סביב היחס לגרעין האיראני

סוכנות הידיעות 'בלומברג' מדווחת על מחלוקת קשה בין ראשי המוסד לבין ראש הממשלה, בנוגע ליחס לניהול המגעים הבינלאומיים עם המדינה המוסלמית

אובאמה ונתניהו צילום: לע"מ
אובאמה ונתניהו צילום: לע"מ

הזירה הדיפלומטית עם ארה"ב מייצרת מחלוקת פנימית בישראל: חברי קונגרס טענו בפני כתב סוכנות הידיעות 'בלומברג' כי ישנה מחלוקת עמוקה בין ראשי המוסד לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, לגבי סוגיית הגרעין האיראני וההתנהלות הדיפלומטית בנושא.

על פי הדיווח, חברי קונגרס דמוקרטים ורפובליקנים נועדו באחרונה עם בכירים במוסד, והבהירו להם כי החלטה על החרפת הסנקציות הננקטות כלפי איראן, עלולה להוביל לקריסה של השיחות ולסגירת האפשרות לפתור את הנושא בדרכים דיפלומטיות. חברי הקונגרס סיפרו כי שמעו את העמדה ההפוכה מראש הממשלה, שלחץ דווקא להגביר את העיצומים על איראן.

סוכנות הידיעות מדווחת כי המסקנה שעלתה מהמפגשים שערכו חברי הקונגרס היתה שאין בישראל עמדה אחת מגובשת וברורה בנושא.

במקביל, ישנה גם מחלוקת סביב ההזמנה ששיגר יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ג'ון ביינר לראש הממשלה בנימין נתניהו לבוא ולנאום בפני הקונגרס, עוד לפני הבחירות בישראל.

גורמי ממשל בכירים אמרו שמדובר בחריגה מהנוהג לפיו ראש הממשלה אמור ליצור קשר עם הנשיא, במידה והוא מתכוון לבקר בארה"ב, ואף רמזו שנתניהו דאג לעצמו להזמנה זו.

בממשל הביעו חשש שמדובר גם בניסיון של הרפובליקנים להביא חיזוק לעמדתם, השוללת את שיחות הגרעין עם איראן, ודורשת להחמיר עימה, לאחר שלא הסכימה לשום תנאי אמריקני עד כה.

גורמים מדיניים אמרו בתגובה כי נתניהו קיבל את ההזמנה בהפתעה, ואם אכן יחליט לצאת לארה"ב, יתואם הדבר מול הממשל, על פי הנהוג.

השארת תגובה