הועד להצלת עולם התורה: "אין שום משמעות להודעת הצבא"

אתמול פורסם בחדשות 2 כי ישנם הסכמים עם הצבא לגבי התייצבות בחורי הישיבות בלשכות הגיוס, מלשכתו של הרב אורי מקלב מאשרים ל"כל הזמן" את הפרטים. בועד להצלת עולם התורה אומרים כי "אין כל משמעות להודעת הצבא, ההתנגדות להתייצבות בלשכות הגיוס השונות ממשיכה".

חרדים בלשכת גיוס. (צילום ארכיון: קו עיתונות)
חרדים בלשכת גיוס. (צילום ארכיון: קו עיתונות)

אמש פרסם העיתונאי יאיר שרקי בחדשות ערוץ 2 כי ישנם הסכמים בין הצבא לגורמים חרדיים לפיהם ההתייצבות בלשכות הגיוס לבחורי הישיבות תהיה בימים נפרדים, כשמי שיקבל אותם יהיו רק חיילים ולא חיילות, כאשר הדברים מכוונים בעיקר לציבור שלא מתייצב בלשכות הגיוס כמו תלמידיו של הגר"ש אויערבך, חסידי ויז'ניץ' וקהילות נוספות.

הבוקר מגיבים ב'ועד להצלת עולם התורה' שנמצאת בראשות הגר"ש אויערבך לדברים, ואומרים כי "אין כל משמעות להודעת הצבא, ההתנגדות להתייצבות בלשכות הגיוס השונות ממשיכה" אמרו בועד כשהם מוסיפים כי אין באמת הבנות עם הצבא: "לא יאומן ששוב גורמים צבאיים מוכרים לציבור את אותו 'לוקש',  ושוב נמצאים כאלו שיקנו אותו. ההתנגדות להתייצבות בלשכות הגיוס השונות ממשיכה ללא שינוי, אנו דורשים את ביטול גזירת הגיוס ולא 'הבנות' עם לשכת הגיוס." אמרו.

בהמשך מסבירים בועד להצלת עולם התורה את ההתנגדות להתייצבות בלשכות הגיוס: "מאז שבטל הדיחוי החוקי של בני הישיבות ע"י בג"ץ, לפני כשנתיים וחצי, הורו רבים מגדולי ראשי הישיבות, ובראשם מרן ראש הישיבה הגר"ש אויערבך שליט"א, כי אין להתייצב בלשכות הגיוס כלל, מכיוון שעצם התייצבות בלשכת הגיוס כאשר אין מעמד חוקי לפטור של בני הישיבות, משמעה שיתוף פעולה עם גיוס בני הישיבות, והבעת הסכמה לתהליכי השלטון. לאחר מכן, לפני כשנה, כאשר עמדה להחקק בכנסת גזירת הגיוס, התכנסו שלושת מועצות גדולי וחכמי התורה (בתאריך ז' אדר תשע"ד), והחליטו כי אם אכן יחוקק החוק במתכונת בה הוא הוצע, יתכנסו שוב לדון האם עצם ההתייצבות בלשכת הגיוס מותרת. לא דובר על בעיה רוחנית בלשכות הגיוס, אלא על עצם ההתייצבות בלשכות הגיוס תוך שיתוף פעולה עם הגזירה הנוראה. מאז לא התקיים כינוס נוסף, ובמקביל הורו כבר רבים מגדולי ישראל בצורה נחרצת שלא להתייצב כלל בלשכות הגיוס." הצהירו בועד כשהם מתייחסים להודעות הצבא השונות:

"והנה, במשך השנה האחרונה, הוציאו גורמי הצבא השונים כבר כמה וכמה פעמים הודעות לתקשורת, ש'הנה הציבור החרדי חוזר להתייצב', ו'כבר סידרנו את הכל', ולמרות שההודעות האלו מתבדות שוב ושוב, נראה כי גורמי הצבא ממשיכים למכור את אותו ה'לוקש' – וכנראה ישנם כאלו שגם 'קונים' אותו שוב ושוב…"

בהמשך מזכירים בועד כי גם הגר"ש אויערבך וגם האדמו"ר מויז'ניץ דיברו בחריפות כנגד ההתייצבות בלשכות הגיוס, וכל זה ללא קשר למה שקורה בתוך לשכות הגיוס, אלא רק לעצם העניין: "אם רוצים לדון על אותה 'הבנה' שמציגים גורמי הצבא, לא צריך להיות מומחה בשביל להבין שיש כאן 'יותר חורים מגבינה'. הבטחה מעורפלת, בתקופת בחירות, שלא הועלתה כלל על גבי הכתב, ואף גורם צבאי אינו עומד מאחוריה אפילו בעל פה – אלא אדרבא, דובר צה"ל מכחיש אותה, ועוד ועוד. אולם כאמור, עיקר האיסור שבהתייצבות בלשכות הגיוס הוא בגלל עצם ההתייצבות ללא קשר לבעיות צניעות, כך שכל העיסוק בכך רק ישחק לידי גורמי הצבא. מיליון איש יצאו לרחובות בחודש אדר תשע"ד, לא בגלל בעיות צניעות בלשכת הגיוס – (למרות שמדובר בבעיות חמורות), אלא בגלל גזירת הגיוס הנוראה." אמרו ב'ועד להצלת עולם התורה'.

עם זאת בלשכתו של חבר הכנסת הרב אורי מקלב אומרים ל"כל הזמן" כי אכן ישנם הסכמות עם הצבא, וכי התוצאה המבורכת הזאת שבחורי הישיבות יתייצבו במקום נפרד, היא לאחר דין ודברים ארוך עם הצבא.

השארת תגובה