"לופוליאנסקי הוא המהפכן של מערכת הבריאות הישראלית"

שר הבריאות, שהשתתף בחנוכת מרכז המומחים לרפואה דחופה שהוקם בבית יד שרה, טען כי מדובר על לא פחות ממהפכה • גם יתר הנואמים שיבחו את עמידתה של יד שרה כפורצת הדרך בכל תחומי הבריאות בישראל

פרנקל מירלשוילי וברונפמן בקביעת מזוזה
פרנקל מירלשוילי וברונפמן בקביעת מזוזה

"ישראל לא מכירה את הלוקסוס הזה, ומעטות המדינות ברחבי העולם שיכולות להציע את הקידום הבריאותי הזה", כך הסבירו מומחים שהשתתפו בחנוכת מרפאת המומחים לרפואה דחופה. "הישראלי פונה בשעת חירום לחדר המיון, אך שם הוא פוגש תור ארוך שבסופו רופא ממיין. לראשונה יכול הוא להגיע לחדר מיון בעל תרבות ארגונית ידידותית של יד שרה, ולהיבדק על ידי מומחים מובילים במגוון תחומים".

"מרכז פרנקל לרפואה דחופה" בבית יד שרה בירושלים נחנך ביום חמישי, שבוע לפני תחילת השנה החדשה, בהשתתפות אורחים רמי דרג מהארץ ומהעולם; ראש ממשלת קרואטיה, נסיך מונקו, שר הבריאות הרב יעקב ליצמן והשר לענייני ירושלים זאב אלקין. לצידם נכחו גם נשיא קונגרס יהודי רוסיה, מר מיכאל מירלשוילי, מר מתיו ברונפמן, ח"כים, אישי ציבור, ובכירי מערכת הבריאות.

המרכז שהוקם בתרומת ידידי יד שרה אהרון ורות פרנקל, לזכר הוריו, ר' חיים ופרומה פרנקל ז"ל, משתרע על שטח רחב ידיים של כ-1,000 מ"ר והוא מחולק לשלושה מתחמים: רפואה דחופה פנימית, רפואת ילדים ורפואת נשים.

המרכז, הראשון מסוגו בישראל, אובזר בציוד הרפואי המתקדם ביותר בעולם. מנהלי בתי חולים שהוזמנו למרכז החדש הודו כי אבזור שכזה עולה בכמה רמות על המקובל במערכת הבריאות הישראלית. בין היתר פועל במרכז מכון הדמיה (רנטגן אולטרסאונד), חדרי טיפול ומגוון מעבדות המופעלים על ידי צוות הרפואי נרחב הכולל רופאות נשים למיון גניקולוגי, רופאים פנימאים ורופאי ילדים המומחים לרפואה דחופה. זאת בנוסף לצוות נבחר של אחיות הנכונות לשרת בהתאם לרוח יד שרה.

הראשון במברכים, שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, הביע בדבריו את התרשמותו הרבה מתרומת המרכז לבריאות הציבור: "אחד הדברים שצריך לשפר בישראל זה חדרי המיון. פתיחה של חדר המיון ביד שרה הוא חידוש. אני מכיר את אורי לופוליאנסקי שנים רבות, ומה שעשה כאן זו מהפיכה ברפואת חירום קהילתית שמאפיינת את לופוליאנסקי כמהפכן במערכת הבריאות, ולכן גם במרכז זה, אני משוכנע בהצלחתו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו שיגר ברכה שהייתה בה הוקרה ליד שרה ולתורם: "אני מברך בחום על פתיחת שעריו של מרכז פרנקל לרפואה דחופה בבית יד שרה בירושלים, שמעניק תוספת כח משמעותית לשירותי הבריאות בבירה.

חזון גדול ניצב ביסוד פעילותה של יד שרה כעמותה התנדבותית מובילה במדינה – להושיט סעד לחולים, לדאוג לרווחת המטופלים ולשמור על איכות חייו וכבודו של כל אדם. גם זה ביטוי לקו המנחה של יד שרה – ערבות הדדית ועשיית חסד.

הוקרתי העמוקה נתונה למייסד יד שרה אורי לופוליאנסקי, לעובדי העמותה ולמתנדבים הרבים על השירות המסור שהם מגישים לציבור.

לסיום, תודה מיוחדת לתורמים נדיבי הלב – רות ואהרן פרנקל – שבזכותם הופך רעיון מהפכני למציאות מבורכת".

הרב אורי לופוליאנסקי, הגדיר את מטרת המרכז: "יד שרה מובילה מהפך באיכות הטיפול בקהילה. המחסור בחדרי מיון בירושלים והעומס האדיר עליהם הם נקודת תורפה מוכרת של בירת ישראל, וסובלים ממנה הן בתי החולים והן תושבי העיר. ארבעים שנה אנחנו פועלים לצמצם את שהותו של כל אדם בבתי החולים. המרכז החדש יקטין את העומס על חדרי המיון ויעניק טיפול מהיר ואיכותי במקרים הפחות דחופים, שמטבע הדברים אינם בראש סדרי העדיפויות בבתי חולים".

הקמת המרכז החדש לרפואה דחופה לוותה על ידי טובי המומחים לרפואה ציבורית, ותשתיות מיכשור וטיפול המלווים אותה. הכל – למען שירות מהיר, יעיל ואנושי. שירות ממוחשב לניהול תורים, פינת משחקים לילדים, חדר הנקה, קיצור שהות – וכמיטב מסורת יד שרה, שרות מכל הלב. בין היתר, יקבלו המטופלים גם את הציוד הדרוש להמשך טיפול ביתי וכן הסעה לנכים בנכונית או באמבולנס על פי הצורך.

פרופ' יונתן הלוי, מנכ"ל שערי צדק בירך על שיתוף הפעולה, בהדגישו כי: "מרכז כזה היא חיוני מאוד לתושבי ירושלים. אתה, אורי, יחד עם צוותך מפתחים שירותים שהקהילה צריכה להם, בחתירה מתמדת לחפש מה עוד צריך הציבור הירושלמי בפרט, והציבור בישראל בכלל. זה דבר נכון בשביל החולים הזקוקים לכך. חברתם איתנו. טוב לשכן וטוב לשכנו. אני מאחל לכם הצלחה רבה במיזם החשוב הזה לרווחת תושבי ירושלים".

התורם אהרון פרנקל הודה בחום ובהתרגשות למברכים: "זו זכות וחובה גדולה להשתתף באירוע כזה. אני מכיר את אורי שנים רבות, את גודל החסד והפעילות הכל מתחיל ונגמר באנשים. הכבוד והתודות לאורי לופוליאנסקי. אנחנו חנכנו את המרכז לרפואה דחופה לזכר ההורים, האימא פרומה בת ר' חיים, ור' חיים יוסף בן אליהו פרנקל ז"ל. אנו רוצים שהמקום הזה יהיה מוביל, יתן שירות יותר טוב, יותר עם הלב, עם נדיבות וחביבות, שהמרכז יהיה דגל ומורה דרך לכל האחרים".

המרכז שפתח את שעריו, ממוקם במיקום נגיש, בקומת הכניסה בבית יד שרה בירושלים, בצמוד לתחנות האוטובוסים ותחנת הרכבת הקלה. וכן חניון לרכבים פרטיים. ומעניק שירות לחברי כל קופות החולים בשעות שבהן המרפאות בירושלים אינן פועלות, משעה 18.00 ועד חצות.

השארת תגובה