ריבלין בהשקת פרס ירושלים לאחדות ישראל

נשיא המדינה השתתף בהשקת פרס ירושלים לאחדות ישראל ביוזמת משפחותיהם של גיל-עד שער נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל

הרב גרוסמן והנשיא ריבלין. צילום: מארק ניימן, לע"מ
הרב גרוסמן והנשיא ריבלין. צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, השתתף ביום חמישי, כ"ד טבת, 15 בינואר, בהשקת פרס ירושלים לאחדות ישראל בהשתתפות ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת ומשפחותיהם של גיל-עד שער נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל. הנשיא פגש את בני המשפחות ויחד עימם את חברי ועדת הפרס בבית הנשיא, שמע מהם על הרצון להמשיך את הדרך של בניהם ולהוקיר אישים, גופים, ארגונים ומיזמים, אשר פועלים למען אחדות ישראל ונענה לבקשתם להעניק את הפרס ביום השנה לרציחתם של הבנים. לפני המפגש נועדו הרב גרוסמן והנשיא בלשכתו.

הנשיא פנה אל המשפחות ואמר: "בשעות הקשות, בימים בהם חרדנו כולנו, לגורלם של נפתלי, אייל וגיל-עד, אתם הייתם עבורנו משואה של חוסן. האיפוק והאמונה שהפגנתם, נסכו בכולנו ביטחון ועודדו אותנו. עוצמות אדירות של נתינה התגלו בנו. חילוקי דעות, השקפות שונות, ובעיקר אינטרסים אישיים- כולם פינו את מקומם להתגייסות, מסירות, רגישות ותבונה; כולם פעלו יחד מתוך ההכרה שאייל, נפתלי וגיל-עד הם הבנים של כולנו. כשם שהפכנו אחד בניסיון להשיב את הבנים, כך רעדנו כאחד, כאשר התברר מה עלה בגורלם. למתבונן מהצד היה נדמה שמדובר בתופעה חד-פעמית, שנבעה מכורח הנסיבות. לנו ברור שרוח אדירה זו של ערבות הדדית לא הייתה מופע חולף."

הנשיא התייחס בדבריו לחשיבותו של פרס דוגמת פרס ירושלים לאחדות ואמר: "דווקא בצל אירועי הקיץ, ובהשראת רוח הערבות ההדדית, שהיינו עדים לה, אנחנו חייבים להמשיך ולעודד את כל מי שמבקש לשמר ולחזק את תחושת ה'יחד', והמחויבות. "פרס ירושלים לאחדות ישראל", מבקש להזכיר מה מקובל, מה רצוי, מה ראוי. בהענקת הפרס, אנחנו מבקשים להגביר את הקולות החיוביים בחברה ולהתמקד בטוב."

הנשיא נענה לבקשת המשפחות להעניק את הפרס לזוכים, בבית הנשיא, ביום השנה לרציחתם של הבנים.

בני המשפחות הודו לנשיא על דבריו, ואביו של איל יפרח ז"ל, אורי, אמר לנשיא: ״אייל, יחד עם גלעד ונפתלי הביאו רוח אחרת לעם עם הירצחם. אין לי ספק שנשמתם הגבוהה של הנערים הובילה אותנו למקום אחר ולכן אנו בני המשפחות מרגישים מחויבות מיוחדת כלפי העם וכלפי זיכרון הבנים לאותה תקופה קשה ומרוממת שעברה עלינו. אין מקום כמו בית הנשיא, נשיא העם, המאחד את העם כולו, לארח מיזם מיוחד שכזה שקורא לאחדות העם. כולנו מהמקום הזה קוראים לאחדות, לאהבה, כי  ״יש בנו אהבה והיא תנצח״.

אביו של גיל-עד ז"ל, אופיר שאער, אמר: "זו הנצחה חיה. מיוחדת ותוססת שפונה אל כל הקהלים ואל כל האנשים לעורר רוח של אחדות. אנחנו יודעים שהרוח הזו פועמת בציבור כולו מאז מה שעברנו אלא שצריך מדי פעם להפנות אליה את אור הזרקורים וזוהי מהות הפרס הזה: לטפח את כל הערכים שחשנו בהם אז- כבוד הדדי, סבלנות, שפה חדשה שאפשרה להתקדם הלאה. אני פונה לנבחרי הציבור ולציבור עצמו לקחת את ההזדמנות הזו בשתי ידיים, להצטרף אל העשייה הזו למען אחדות ישראל."

אברהם פרנקל, אביו של נפתלי ז"ל, אמר: "בימי החיפושים והספקות הייאוש והדאגות, ימים מלאי הוד וקדושה התגלתה לעינינו ערבות הדדית, נתינה, פרגון ועין טובה. קיבלנו כוחות מכל חלקי העם ומהתפוצות, הרגשנו שאנחנו לא לבד וכל העם אתנו בצרה הזו. והיום אנחנו כאן לשמר את אותה מהות, שימור הרוח של אותה תקופה. הפרס נקרא פרס ירושלים לאחדות ישראל, אין אדם שמבטא טוב ממך אדוני הנשיא, את מרכזיות העיר ירושלים כל חייך ומעשיך והיום כנשיא כמי שמסמל את אחדות העם. לכבוד הוא לנו להתארח כאן ולהשיק כאן את הפרס".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת אמר: "אין מי שלא התרגש מהעוצמה המאחדת ויוצאת הדופן של משפחות שלושת הנערים. הקשר החם שנוצר ביננו במהלך השבעה, הוביל אותנו ליצור ביחד את פרס ירושלים לאחדות ישראל שיוצא לדרך. אני מודה לכבוד נשיא המדינה שבאישיותו מבטא את אחדות העם והחיבור בין כל חלקיו, על הירתמותו לקידום הפרס החשוב".

"פרס ירושלים לאחדות ישראל" המשותף לארגון "גשר" ועיריית ירושלים, הינו פרס חדש שיוענק מידי שנה לאישים, גופים, ארגונים ומיזמים על פעילות למען אחדות העם כמפעל הנצחה לשלושת הנערים, ויוענק מידי שנה סביב יום השנה לחטיפתם ורציחתם. חברי ועדת הפרס שיבחרו את הזוכים הם הרב יצחק דוד גרוסמן, פרופ' יולי תמיר, העיתונאית אורלי וילנאי, והיוצר קובי אוז.

השארת תגובה