מאבטחי הרכבת הקלה ישלמו 18,000 לאזרח שנחשד כמחבל והוכה

בהחלטתה כתבה השופטת, כי "הרגישות הביטחונית המלווה את הפעלת הרכבת הקלה, אינה מצדיקה פעולות כוחניות שאינן נדרשות ואינה מותירה התנהגות שרירותית כלפי חפים מפשע"

תאונת הרכבת הקלה אוטובוס
תאונת הרכבת הקלה אוטובוס

בית המשפט קבע כי חברת האבטחה 'מודיעין אזרחי' תשלם פיצויים בסך 18.000 שקלים לי' אזרח שבעיצומה של נסיעה ברכבת הקלה נחשד כמחבל, הורד על ידי המאבטחים תוך שהוא זוכה ליחס עוין ומשפיל, כאשר בהמשך אף ננקטה נגדו אלימות רבה מצד המאבטחים.

האירוע שלכשעצמו התרחש לפני כחמש שנים כאשר האזרח שנסע ברכבת הקלה כשבאמתחתו תיק ענפים ומסור, נחשד על ידי מספר נוסעים כמחבל ואלו הביעו את חששן בפני אחד המאבטחים. זה מצדו דרש מהנוסע להציג בפניו אמצעי זיהוי ובהמשך אף דרש ממנו לרדת מהרכבת ולהסיר את התיק שנשא על כתפו, משסירב בטענה כי הוא אזרח נורמטיבי, הזעיק המאבטח תגבורת ואז התפתחה תגרה בין הנוסע למאבטחים שהפעילו נגדו אלימות תוך שהם מכים אותו ומפילים אותו ארצה. כאשר לטענתו הוא החזיק ברשותו את החפצים, לאחר שאלו נועדו לשמש לצורך בניית סוכה.

חברת האבטחה ציינה בתגובה לעתירה, כי באותה עת הייתה התראה ביטחונית כך שהחשדנות שגילו הייתה נדרשת מכרוח המציאות.

השופטת שושנה ליבוביץ' שדנה בתביעה קבעה בפסק הדין, כי מטרת המאבטחים הייתה להגן על הציבור וכי הכוח שהפעילו לשם כך לא היה בלתי סביר. "מיותר להכביר על הרגישות הביטחונית המיוחדת הקיימת בירושלים בכל עת ועל החששות שלוו את הפעלת הרכבת הקלה על רקע זה. למען הסר ספק יובהר כי מצב מיוחד זה אינו מצדיק פעולות כוחניות שאינן נדרשות ואינו מותיר התנהגות שרירותית כלפי החפים מפשע מכל מוצא ומין שהוא", ציינה השופטת. לדבריה, למרות שהתקיפה לא גרמה ל-י' נזק פיזי ממשי, אין ספק שהמעשה השפיל וביזה אותו. בית המשפט קבע כי י' יפוצה בסכום של 18 אלף ש"ח בעקבות המקרה.

השארת תגובה