הוא צודק, אבל "אני מאשים" בגירסת נתניהו – מעלה גיחוך

נתניהו ראה את מקרה דרעי כמודל ופצח בקמפיין האשמות נגד התקשורת, כשהוא משתמש בהפחדה כשיטה • הבעיה: אולי הוא צודק לגבי דורסנות המשטרה, אבל דווקא במקרה שלו מדובר בחקירות נדרשות

נתניהו בכנס תמיכה
נתניהו בכנס תמיכה

בשבועות האחרונים מהדקים בסביבתו של נתניהו את הקמפיין אליו יצאו שם בשנה האחרונה. היה די ברור שזה מה שיקרה, והקולות העולים מסביבתו של נתניהו – המתחלפת מהר יותר משהמסרים מתחלפים – הצביעו על הכיוון: מפרקים את שארית האמון של הציבור הישראלי במערכות האמונות על שמירת החוק והסדר, וכלבלבי השמירה של הדמוקרטיה.

לפני שאנחנו לומדים את השיטה, מוטב לתת קרדיט. ראש הממשלה נתניהו, בעבר חסיד אדוק של ניקיון הכפיים ושל האמירה של "ראש ממשלה שנכנס ויוצא מחדרי חקירות לא יכול לנהל ממשלה", בדק האם יש אדם אחד שנכנס לחדר החקירות ויצא גיבור, אם יש פוליטיקאי שנגדו התנהלו חקירות קשות, ובוחריו לא זעו ולא נעו. ויש אחד כזה, אתם מכירים אותו: השר דרעי.

נתניהו רוצה להיות דרעי, וכדי להיות דרעי הוא פתח בקמפיין "אני מאשים" נגד כל השמאלנים הרעים האלה מהמשטרה והפרקליטות והתקשורת, בתקווה לזכות לאותה אהדה וקונצנזוס שהיו סביב דרעי; בזמן המשפט, בזמן שריצה את עונשו, אחר כך ומיד עם שובו למערכת הפוליטית.

להבדיל מדרעי, כמובן, נתניהו לא מגבה את עצמו בעשיה חברתית ובמהפכה כמו זו של ש"ס, שלראשונה העניקה כוח לספרדים ולמזרחים בישראל – והשוחד אותו הוא מעניק לציבור מבוסס בעיקר על פחד, פחד מאיראן, פחד מערבים, פחד מהשמאלנים. פחד. אבל העיקרון דומה: קמפיין "רודפים אותי", שנועד לשמור על הפופולריות של ראש הממשלה גם מול כותרות המספרות את האמת על התנהלותו, מעשי מקורביו והחשדות החמורים הנקשרים בשמו.

בדיקת הפרטים שמאחורי הטענות של נתניהו, לא יכולות שלא להעלות גיחוך קל. מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, מפכ"ל המשטרה, ראש השב"כ – כולם כולל כולם – מינויים אישיים של נתניהו, שהיו עד רגע קודם לכן מקורביו. רובם חובשי כיפה, וגם אלו שלא לא חשודים על קרבה לשמאל. את ההחלטות כולם מקבלים אנשי צוותו של נתניהו לשעבר, וממש לא "השמאלנים" הללו שבאו מאירופה כדי לתקוף את עם ישראל הגלמוד, ואת נתניהו המסתובב הלום אימה ככבשה בין שבעים מתנחלים.

ההטיה, אם ישנה, היא לטובתו של נתניהו – ויעידו על כך התמהמהותו של היועץ המשפטי לממשלה במשך חצי שנה בטרם פתח בחקירת תיק 2000, על אף שהראיות היו מונחות לפניו, ואמירתו האומללה על כי "אין בתיק הצוללות היבט פלילי". אמירה עליה הוא מתחרט עם כל כותרת וחשיפה, המספרות את סיפור השחיתות הגדול ביותר שידעה מערכת הביטחון בישראל, שנוהלה על ידי מקורביו ואנשי לשכתו של נתניהו (שלא חשוד בה כמובן. רחמים לא ידע).

גם התקשורת, אותה נתניהו תוקף בלהט של שור קרבות צעיר, לא ממש "של השמאלנים". ערוץ 20, ישראל היום, ישראל פוסט ומעריב, וואלה ויס של מקורבו שאול אלוביץ', ערוץ 7 ואפילו חלקים מערוץ 10 וערוץ 2 חולקים עם נתניהו את אותה השקפת עולם. זה נכון שכראש ממשלה הוא מנהל קרבות איתנים עם התקשורת שלא ניהל אף ראש ממשלה מעולם – אך בעוד תקשורת לוחמנית זה סימן לחברה מתפקדת ובריאה, ראש ממשלה שמכוון את האש לכלי התקשורת זה סימן לדמוקרטיה בנסיגה, לחברה חולה ומפוחדת ולשלטון שמהלך אימים.

תקשורת עסוקה בביקורת, ועיתון שבו נכתב כמה הכול מקסים – הוא כלי בידורי, לא עיתונאי. השאלה על כמות הייצוג של מזרחים, חרדים, מתנחלים, תושבי פריפריה ועניים בכלי התקשורת היא שאלה נכונה מאד – וזו הבעיה המרכזית ביותר בתקשורת בישראל – אך היא רחבה הרבה יותר מהשאלה "איך הם מתייחסים לנתניהו". כן, להבדיל מאיך שזה נראה בבלפור, החברה הישראלית מנהלת סדר יום גם בלעדיו.

אך הבעיה הכי גדולה עם קמפיין "אני מאשים" של ראש הממשלה נתניהו היא העובדה שהוא צודק. כן: משטרת ישראל והפרקליטות מנהלות חקירות פוליטיות שעסוקות בפגיעה באנשים ובפעילים אותם סימנו קודם לכן, בלי קשר לדברים אותם עשו. זו הסיבה שקמפיין אני מאשים של דרעי הצליח, כי הוא אמר את האמת הפשוטה הזו. זו הסיבה גם שאנחנו שומעים את ראש הממשלה ומזדהים, לעתים, היא זו. כל אחד מאתנו שפגש שוטר, מכיר את תחושת חוסר הצדק החריפה הזו, והיא נכונה מאד – ואם כך זה בקצה המערכת שפוגש את האזרח, על אחת כמה וכמה שמדובר בראש.

אבל את נתניהו זה לא מעניין, ואף פעם לא עניין: כששוטרים היכו באכזריות מפגינים אתיופים, כשתיקים נתפרו לדפני ליף כדי לחסל את המחאה החברתית, כשעו"ד ברק כהן נרדף על לא עוול בכפו וכשעורכי עיתון "הפלס" נעצרו באישון ליל בניסיון לחסל את המאבק נגד חוק הגיוס – אז הוא לא צייץ מילה. להפך. היו אלה האנשים שלו ורוח המפקד. אותה רוח שעכשיו הוא מתלונן עליה, שלא בצדק: כי אם יש חקירה אחת במדינה שהיא עניינית לגמרי, הרי זו חקירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. למרות המערכת הפוליטית והמוטה, ולא בגללה.

תגובה אחת
  1. פעם ראשונה שאני קורא שראשי הפלס נעצרו באישון ליל כדי לחסל את המאבק בחוק הגיוס
    ואני ידעתי שהם נעצרו באותם שעו וזמנים בהם הם הטרידו אפי' אנשים ובעלי עסקים

השארת תגובה