חשיפה: האם הישיבה ביקשה הקצאה לצרכי מסחר, על חשבון התושבים?

אחרי שהגישה בקשה להקצאה חדשה, קיבלה ישיבת 'אור אלחנן' אישור לתוספת שתי קומות בבניין הקיים, בנוסף לתב"ע מסחרי • המשמעות: באם בקשתה תתקבל, ייוותרו התושבים המקומיים ללא בית כנסת, כאשר הישיבה תיהנה מבניין נוסף, ותוכל להכניס לכיסה דמי שכירות מהבניין הקיים • התושבים דורשים: "להביא את הסוגיא לשולחנם של גדולי ישראל" • כל הפרטים

ישיבת 'אור אלחנן' בשכונת רוממה | צילום: פישל רוזנפלד
ישיבת 'אור אלחנן' בשכונת רוממה | צילום: פישל רוזנפלד

תושבי שכונת רוממה מתמודדים זה מכבר עם מצוקה קשה בבתי כנסת. השכונה, שמספר תושביה הוכפל פי כמה וכמה בשנים האחרונות ואלפי תושבים נוהרים אליה, משום מה לא זוכה לקבל את מבני הציבור המגיעים לה והתושבים נאלצים להתמודד עם המצוקה הקשה בבתי כנסת באזור.

הפרויקטים החדשים שהולכים ונבנים בשכונה, ביניהם רבי קומות, כדוגמת 'תנובה', 'משכנות רוממה', 'פנינת חמד', 'האחוזה', 'מצפה נוף', 'משכנות התכלת' ועוד, כבר אוכלסו או עומדים לקראת אכלוס, וגם הגורמים האחראים על ההקצאות בעיריית ירושלים מודים כי בשכונה קיים מחסור חמור במיוחד בבתי כנסת. מחסור המצביע על חוסר פרופורציות משווע.

בתי הכנסת שכן הוקמו, נבנו לרוב על קרקע פרטית, ללא מימון עירוני או ממשלתי – אלא מכספי תורמים. כך, למשל, בית הכנסת הגדול ביותר בשכונה – המרכז העולמי של חסידות בעלזא – שקומתו המרכזית הפכה לשטיבלאך שכונתי בה מתקיימים למעלה ממאה מנייני תפילה מסביב לשעון. בית כנסת נוסף הוקם במבנה בבנייה קלה שספק אם זכתה לאישורים מהעירייה. זהו בית הכנסת 'נחלת עקיבא' בו מתקיימים לא מעט מנייני תפילה ושיעורי תורה מסביב לשעון.

באחרונה פרסמה עיריית ירושלים על הקצאת שטח, הממוקם על גג גני הילדים העירוניים 'בית יעקב' שברחוב פתח תקווה בשכונה, בעבור בית כנסת שכונתי. ההכרזה, שכמעט וגרמה לתושבי השכונה לנשום לרווחה, הביאה את תושבי פרויקט 'האחוזה' בשכונה להקים עמותת תושבים ולהגיש בקשה לקבל את ההקצאה המגיעה להם עבור בית כנסת שכונתי. אלא שמסתבר כי יש גורמים אחרים שלטשו עיניים לשטח.

מדובר בישיבת 'אור אלחנן' השוכנת מטרים ספורים משטח ההקצאה, שהגישה בקשה לזכות בשטח בעבור ישיבה קטנה. ישיבה, שמטבע הדברים מיועדת לתלמידים מכל העיר ולא לתושבי השכונה בדווקא.

בשיחה עם 'השבוע בירושלים' אישר בכיר בעירייה כי "הופעלו כאן לחצים רבים, הן במישרין והן בעקיפין – והם אלה שהביאו להחלטה, שטרם התקבלה רשמית, והשטח יאושר כנראה בעבור ישיבה קטנה אור אלחנן".

בשיחה עם אחד מתושבי השכונה הוא אומר ל'השבוע בירושלים' כי "לא מתקבל על הדעת שאנחנו צריכים ללכת דרך ארוכה עד לשטיבלאך הרחוקים. ישיבה חדשה לא מוסיפה כלום לאופי השכונה, והיא לא עונה על דרישות תושביה. כמובן שחשוב מאוד לבנות ישיבות, אבל לא על חשבון בתי כנסת ולא על חשבון 'עניי עירך'. אנחנו דורשים שהנושא יובא על ידי הנציגות החרדית להכרעתם של גדולי ישראל".

תושבי השכונה זעמו עוד יותר על כך כי מבנה הישיבה הנוכחי שוכן מטרים ספורים מהשטח המיועד להקצאה ותהו מדוע על הישיבה לדרוש הקצאה, בעוד בידיה היכולת לבקש את הרחבת המבנה הקיים ובכך לאפשר לתושבי השכונה לזכות סוף סוף בבית הכנסת הנכסף, המגיע להם מהעירייה.

גם הרחבה, גם הקצאה

מפרוטוקול ועדת התכנון והבניה המקומית שהגיע לידי 'השבוע בירושלים' עולה כי ישיבת 'אור אלחנן' הגישה ואף קיבלה את אישור הועדה להרחיב את מבנה הישיבה הקיים ובניית 2 קומות נוספים מעל לששת הקומות הקיימים. בנוסף, כוללת ההצעה גם אישור להרחיב את קווי הבניין וקווי הבנייה המרביים.

לא זאת בלבד, אלא שההצעה, שכאמור, אושרה לאחרונה בועדה המקומית לתכנון ובניה, כוללת גם הקצאת שטחים בבניין לצרכי מסחר. המדובר הוא בחנויות ועסקים שכבר היום פעילים במקום תחת ההגדרה "שימוש חורג" וכעת, עם אישור ההצעה, שנדרשת כעת גם לאישורה של הועדה המחוזית, יזכה המקום לטאבה רשמית עבור מסחר.

כל זה, בעוד הבקשה להקצאת השטח הציבורי עודנה עומדת וממתינה לאישור ועדת ההקצאות, שם, כבר אישר גורם בכיר בועדה ל'השבוע בירושלים' כי בעקבות לחצים רבים ההחלטה כבר התקבלה אצל חברי הועדה, שצפויים לאשר אותה עבור הישיבה.

פנינו לישיבת 'אור אלחנן' בבקשת תגובה, אך עד כה זו לא נמסרה.

6 תגובות
 1. אברימי קרויזר בוגר אור אלחנן

 2. תגישו בג"ץ

 3. אור אלחנן לא נשמעו לראיס קדאפי מכלופי דרעי וחבריו

 4. יש כאן חוסר דיוק, כאחד המעורב בפרטים, מדובר על שטח שיהיה בו גם בית הכנסת וגם ישיבה. ובל נשכח שבניין של אור אלחנן זה שטח פרטי ולא שייך לעירייה. וכמו כן יש לאור אלחנן חלק לא קטן בכך ששכונה היום בעלת צביון חרדי וכן שהרבה מתושבי השכונה מתפללים שם כהיום והבעיה היא איך אשרו לבנות כאלו בנינים בלי הקצאת שטח לצרכי הציבור.

 5. ההקצאה מעל גני הילדים זה בשביל הישיבה של חינקיס, ולחינקיס אין אפשרות לקבל את זה כי הוא לא עמותה שיכולה לקבל את זה אז הוא נרשם בתור ישיבת אור אלחנן והוא קיבל את זה. בתוך כך יצוין שעד עכשיו הוא גם שוכן בשכונה הזאת והוא הגיע כבר לפני כעשר שנים שפרוייקט אחוזה עדיין היה מוסך.
  ובקשר להקצאה הבנין הזה הוא שטח פרטי, קנו אותו בתור משחטה והוא בכלל לא נקרא שטח ציבור, וזכותם לבקש להגדיל לאן שרוצים את הישיבה ואדרבה הישיבה הזאת גודלת משנה לשנה. ומותר להם גם שיהיה שטח למסחר שכמובן זה דבר מבורך מאד שיש יציבות כלכלית לישיבה, וכמובן שהדבר לא בא על חשבון תושבי השכונה כי זה שטח פרטי.

 6. אתה קולט מה אתה אומר? "ההקצאה מעל גני הילדים זה בשביל הישיבה של חינקיס, ולחינקיס אין אפשרות לקבל את זה כי הוא לא עמותה שיכולה לקבל את זה אז הוא נרשם בתור ישיבת אור אלחנן"

  שים לב!! מדובר בעבירות פליליות!!

  ———-

  שים לב. אף אחד לא טען כאן שהבנין הקיים של אור אלחנן הוא שטח ציבורי, אבל כן הביאו הוכחות שאין להם צורך בשטח נוסף (עובדה שביקשו תב"ע לקומת מסחר)

  ואם טענותיך אכן נכונות שהבקשה לא עבורם, אז מדובר בכמה וכמה עבירות פליליות!

השארת תגובה