"החזית האיראנית בסוריה מסתמנת כנקודת החיכוך הראשונה והפומבית של נתניהו מול ממשל טראמפ"

האם יחסי החוץ הרגישים של ישראל עומדים בפני אחד המבחנים המשמעותיים שידעה בשנים האחרונות? על רקע ההבנות המתגבשים בין הרוסים והאמריקנים בכל הקשור לעתיד הלחימה בסוריה ומשטר אסד, משגרת ישראל איומים מרומזים לשני המעצמות ולפיהן לא תהסס מלנקוט בצעדים אל מול בניית התשתית האיראנית המתגבשת לה בחסות הבנות אלו וזאת גם במחיר בהם תיאלץ "לקחת […]

נתניהו וטראמפ יד ושם צילום עמוס בן גרשום לעמ
נתניהו וטראמפ יד ושם צילום עמוס בן גרשום לעמ

האם יחסי החוץ הרגישים של ישראל עומדים בפני אחד המבחנים המשמעותיים שידעה בשנים האחרונות?

על רקע ההבנות המתגבשים בין הרוסים והאמריקנים בכל הקשור לעתיד הלחימה בסוריה ומשטר אסד, משגרת ישראל איומים מרומזים לשני המעצמות ולפיהן לא תהסס מלנקוט בצעדים אל מול בניית התשתית האיראנית המתגבשת לה בחסות הבנות אלו וזאת גם במחיר בהם תיאלץ "לקחת את החוק לידיים" מבחינת שפת הכח המדוברת באזור.

בתדרוך שקיים היום ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר האלוף יעקב עמידרור, הוא הזהיר, כי "בניית הבסיסים האיראניים בסוריה מספקת כן שיגור לאיראן ולחיזבאללה נגד ישראל".

לדבריו, "ישראל צריכה למנוע זאת, בכל מחיר. אם זה לא יילקח בחשבון על־ידי מי שקובעים את ההסדרים הלא הם האמריקאים והרוסים".

הוא הוסיף, כי "הדבר עשוי להביא את צה"ל להתערב ולהשמיד כל ניסיון לבנות תשתית (איראנית) בסוריה. לא נאפשר לאיראנים ולחיזבאללה לנצל את ניצחונם במלחמה הארוכה בסוריה כדי להתמקד בישראל. אם זה האינטרס של ישראל, אנחנו צריכים לשאוף שהוא יישמר".

במקביל מסביר הפרשן הצבאי של 'הארץ' עמוס הראל, כי "אף שספק אם ישראל תתקוף מחר את הבסיסים האיראניים בסוריה, מסתמנת כאן נקודת חיכוך, שסביבה מוכן נתניהו לראשונה להתעמת בפומבי עם ממשל טראמפ".

לדבריו, "החשדנות הישראלית באשר להתנהלות וושינגטון בזירה הסורית נוגעת לכמה היבטים, הראשון הוא התיאום הרוסי־אמריקני התמוה, הדבר הנוסף הוא המגמה האמריקאית המסתמנת לצמצום הנוכחות הצבאית באזור אחרי שיובס דאעש במערכה על העיר א־רקה, וכך גם מה שנראה כהשלמה של טראמפ עם התחזקות איראן בסוריה".

השארת תגובה