מחיר השיימינג: חבר המועצה לשעבר ישלם לראש העיר עכו 212 אלף שקל

נצחון ענק לראש העיר עכו, שמעון לנקרי, שתבע את יריבו הפוליטי, עיתונאי לשעבר שכיהן גם כחבר מועצה, לאחר שלטענתו פרסם את דיבתו באמצעות פרופיל פיקטיבי בפייסבוק • וכיצד עלו על מקור החשבון המזוייף? • כל הפרטים

ראש העיר עכו, שמעון לנקרי | צילום: דרור כץ
ראש העיר עכו, שמעון לנקרי | צילום: דרור כץ

בפסיקה חסרת תקדים קבע בית המשפט השלום בחיפה כי חבר מועצת העיר לשעבר, יוסי חדד, יפצה את ראש העיר בסכום של 180,000 ש"ח. זאת, בצירוף 20,000 ש"ח הוצאות משפט ובצירוף החזר אגרה מלא בסך 12,500 ש"ח והכול לתשלום תוך שלושים יום.

במסגרת התביעה, שהגיעה לסיומו ביום חמישי האחרון, תבע ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי את יוסי חדד חבר מועצת העיר לשעבר, עיתונאי ספורט לשעבר ומנהל טכנולוגי בבית ספר אורט קריית מוצקין – מי שהתמודד מולו ברשימה מתחרה בבחירות האחרונות, למועצת העירייה. את התביעה הגיש שמעון לנקרי בעילת לשון הרע בגין מספר "פוסטים"- פרסומים בפייסבוק, שפורסמו במשך שלושה חודשים במהלך מערכת הבחירות לראשות העיר, מפרופיל פיקטיבי תחת השם הבדוי "הדס בת אור". בפרסומים נכתבו רמיזות מכוערות בדבר ייחוס של התנהגות עבריינית לראש העיר ובכלל זה הטרדות של עובדות עירייה ונשים אחרות, וכן ייחוס מסירת מידע כוזב למשטרת ישראל שחקרה את נסיבות הירי עליו בחודש מרץ 2013.

חדד, שלפי התביעה ניהל את החשבון הפיקטיבי "נחשף במערומיו" לאחר שבמסגרת אחת ההתכתבויות הוא שגה והשיב לאחד המשתתפים בשיחה מהפרופיל האישי שלו, אך בלשון נקבה ובאופן ישיר לדברים שנכתבו על ידו רק כמה דקות קודם לכן מהפרופיל הבדוי בו עשה שימוש תחת השם "הדס בת אור".

על אף שבכתב הגנתו ולאורך כל ההליך הכחיש יוסי חדד כי הוא היה זה שעשה שימוש בפרופיל הפיקטיבי זה ואף טען כי משהו "פרץ" את חשבון הפייסבוק, ועשה את הפרסומים כדי לפגוע בו, דחה השופט את כל טענותיו אחת לאחת, קיבל את התביעה ופסק כי טענתו של יוסי חדד הינה "תזה מופרכת ממש", ו"בלתי סבירה".

"נדרשת גם מידה של הגיון בכל תיאורית קשר", נכתב בפסיקת בית המשפט, בהתייחס לטענת ההגנה כי הייתה כזו. על פי קביעת בית המשפט, לא רק הפרסום האחרון בשרשרת הפרסומים נשוא התביעה נעשה על ידי יוסי חדד אלא ש: "באין נתון לסתור – נוטה הכף לכך שהפרסומים נעשו כולם בידי אותו משתמש, לאור הדמיון הסגנוני והתוכני".

תביעה שכנגד שהגיש יוסי חדד כנגד שמעון לנקרי נדחתה לגופה, שעה שחדד שתבע את לנקרי על עצם פרסום התביעה בעיתונות המקומית, לא הצליח להוכיח שלנקרי פעל לפרסומה, ומכל מקום משעה שבית המשפט קבע כי האמור בתביעה הוא אמת, גם לו היה מפרסם את התביעות, לא היה הדבר מייצר עילת תביעה כנגדו.

בפסק הדין נכתב כי "דמו של איש ציבור אינו סמוק יותר או פחות מזה של נפגע אחר. אולם הפגיעה בו יכולה להיות קשה וחמורה יותר באופן ממשי ביחס לאדם אחר בסיטואציה של פרסומים משמיצים דומים, דווקא לאור מעמדו הציבורי".

עם פרסום הפסיקה חסרת התקדים מסר ראש העיר עכו, שמעון לנקרי כי הוא "מודה לבית המשפט הנכבד שהוציא את הצדק לאור, ושהביא לכך שסוף מוציא דיבה הוא לשלם פיצוי ראוי לנפגע ממעשיו. בפסק הדין הזה יש מסר ברור ולפיו שמו של איש ציבור אינו הפקר. שום פיצוי שבעולם לא יהא בו כדי לתקן את העוול הנורא שנגרם לי כפועל יוצא של פרסומים אלה, שתחילתם הייתה ימים ספורים לאחר אירוע הירי שבו נפגעתי, ובעוד אני מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ, ושלא פסק במשך שלושה חודשים. פגיעה בי, במשפחתי ובילדיי היא פגיעה שאין לה מחיר. חשיבות פסק דין אמיץ זה היא במסר הברור שהוא משלח: גם מי שמתחבא מאחורי פרופיל פיקטיבי, צריך לדעת שהדבר לא יפתור אותו מתשלום על מעשיו לכשיתגלה ויתבע. האופן בו פעל יוסי חדד ראוי לכל גינוי בוודאי כאשר מדובר במי ששימש כחבר מועצת עיר וכעיתונאי ומשמש כיום כאיש חינוך".

השארת תגובה