חילול הקודש: הישיבה המפורסמת הפכה לאכסניה לנבחרת כדורגל

בניין ישיבת חכמי לובלין, בה למדו בעבר מאות תלמידי חכמים, הפך לאכסניה עבור נבחרת כדורגל • בקהילה החרדית בפולין מביעים כעס על הקהילה היהודית בוורשא: "מה שמעניין אותם זה רק בצע כסף"

ישיבת חכמי לובלין (צילום מתוך ויקיפדיה)
ישיבת חכמי לובלין (צילום מתוך ויקיפדיה)

בניין ישיבת חכמי לובלין המפורסמת, שבהיכלה נשמעו בעבר קולות הלימוד של מאות בחורי ישיבות, יארח בשבועות הקרובים את נבחרת הכדורגל הצעירה של סלובקיה, שנמצאת בתקופה זו בפולין לרגל טורניר כדורגל בינלאומי.

בניין הישיבה שופץ לפני מספר שנים, במטרה להפוך את המקום לבית הארחה עבור התיירים היהודים הרבים שפוקדים את האזור. אולם, נראה, כי בקהילה היהודית בוורשא, שמחזיקה בבעלות על הבניין, החליטו להשכירו לנבחרת כדורגל, למרות ההיסטוריה התורנית של המקום.

אין זו הפעם הראשונה בה הקהילה היהודית משכירה את הבניין למטרה מנוגדת מהמטרה לשמה הוקם המקוםנ. רק לאחרונה נסגרה מסעדת טריפה שפעלה בבניין, לאחר שזכיין יהודי רכש את הרישיונות להפעלת המסעדה והבטיח כי יפעיל במקום מסעדה כשרה. גורם בקהילה החרדית בפולין אמר ל'כל הזמן', כי הוא לא מופתע. "הם רחוקים מיידישקייט ומה שמעניין אותם זה רק בצע כסף. למרות ההיסטוריה של הישיבה ועל אף ניסיונות השכנוע שלנו, הם החליטו לשכן במקום מסעדה שמכרה בשר דבר אחר. רק כשנכנס למקום גורם עסקי, שהציע סכום כסף גדול יותר, הם החליטו להשכיר לו את המסעדה".

הישיבה הוקמה על ידי הגר"מ שפירא, מחולל רעיון הדף היומי, במטרה להפוך את המקום למרכז רוחני לתלמידי הישיבות בפולין. בתקופת השואה ננטשה הישיבה ורבים מתלמידיה ורבניה נרצחו בידי הנאצים ימ"ש. לאחר השואה שימש הבניין מספר מוסדות אקדמיים פולניים, בין היתר את האוניברסיטה הקתולית בעיר. לפני כעשור הוחזר הבניין לידי הקהילה היהודית בוורשא והוא משמש כיום כסניפה בלובלין.

השארת תגובה