שמי סוריה מתקדרים: "רוסיה הכריזה על מטוסי צבא ארה"ב כעל 'מטוסי אויב'"

לאחר שאתמול יירט צבא ארצות הברית בפעם הראשונה מטוס סורי, הכריזה רוסיה, כי כל מטוס שיעבור מעתה בשטח האווירי בסוריה הנתון לשליטתה ייורט – צבא ארה"ב בתגובה: "הלחימה שלנו מעתה תעלה דרגה"

צילום לווין של פריסת הצבא הרוסי בסוריה
צילום לווין של פריסת הצבא הרוסי בסוריה

נראה כי המתיחות הגואה בין הגורמים הרבים המגלים ענין בבוקה והמובלקה המתרחשת בסוריה בשנים האחרונות, הולכת ומתקרבת לכדי נקודת רתיחה בה יתנגשו אינטרסים רבים, העלולים להשליך את חבית חומר הנפץ לכדי פיצוץ והשלכותיו העלולות להתגלגל לכדי מלחמת עולם שלישית.

נתחיל מכך שהמתיחות הגואה בסוריה רוחשת בעיקר בין צבא ארה"ב שלה בסיסים באזור ממנה היא מנווטת את מעורבותה בעיקר מן האוויר כשהיא מסייעת לארגוני המורדים במיגור שלטון אסד, מנגד ניצבת רוסיה בת בריתה של אסד, ששינעה לאזור מסות של חיילים, אמצעי לחימה ותחמושת בפעילותה נגד ארגוני המורדים, במטרה לאפשר את המשך שלטונו של אסד ללא מיצרים.

המתיחות בין שתי המדינות מתפתחת לסירוגין מזה קרוב ל- 3 שנים עת קיבל פוטין את ההחלטה האסטרטגית להתערב בלחימה ובכל מחיר, אלא שאתמול חלה התרחשות המאיימת כעת לחולל שינוי ביחסי הכוחות בין שני המעצמות שניסו עד כה לשמר איזשהו הליך של 'איזון מלאכותי' ביניהן.

אתמול יירט צבא ארצות הברית מטוס סורי, לאחר שלטענתה ניסה לתקוף כוחות קרקע אמריקניים שלחמו נגד דאע"ש על אדמת סוריה, מנגד טוענת רוסיה, כי האיום על כוחות הקרקע הועבר לידי "מטה התיאום המשותף לארה"ב ורוסיה", שתכליתה מניעת התרחשויות שגויות מסוג זה, אלא שארה"ב מיהרה להפיל את המטוס עוד בטרם נבדק וטופל הענין.

בתגובה הכריזה רוסיה כי היא מבטלת את כלל ההבנות בין שני המדינות שהיו נהוגות עד כה בסוריה והבהירה, כי מעתה כל מטוס שיחדור לשטח האווירי הנתון לשליטת אסד (ולשליטתה) בסוריה, ייורט באופן מיידי בדיוק כפי שמטפלים ב'מטוסי אויב'.

אלא שצבא ארצות הברית לא נותר חייב, ומקור צבאי בכיר רשמי בארה"ב מסר, כי המערבות האמריקנית בלחימה בסוריה תעלה מעתה מדרגה, "המעורבות שלנו בלחימה בסוריה תעלה דרגה" והבהיר, "אנו מתעלמים מאיומי רוסיה".

השארת תגובה