חבר הכנסת מלכיאלי: "השר כץ לא נציג יש עתיד, הוא נציג הליכוד"

חה"כ מיכאל מלכיאלי מונה לבדוק יחד עם חה"כ בן צור את חילולי השבת בתחבורה הציבורית • מספר בראיון ל'כל הזמן' על התוכניות, הבדיקות והתוצאות

בישיבת הסיעה השבועית מינה יו"ר ש"ס השר אריה דרעי את חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ויואב בן צור ללמוד את נושא והיקפי חילולי השבת בתחבורה הציבורית, לעקוב מקרוב אחר הדברים ולהביא את הנתונים.

השר דרעי אמר אז בישיבת הסיעה: ״לצערי הרב, אני מבין שיום השבת הפך ליום התחזוקה והעבודות של הרכבת. זהו דבר חמור ביותר. אנחנו מביעים את מחאתנו בצורה חריפה נגד עבודות הרכבת בנתיבי איילון בשבת. אביא את הדברים לראש הממשלה במסגרת פגישת ראשי מפלגות. השבת במדינת ישראל חייבת להישמר״.

בראיון מיוחד ל'כל הזמן' מסביר חה"כ מיכאל מלכיאלי על העבודה שיעשה ותוקף את התנהלות שר התחבורה ישראל כץ.

צפו בראיון המלא

מה בדיוק אתם אמורים לבדוק הרי זה שיש חילולי שבת כולם יודעים וכולם רואים?

המשימה שהרב אריה דרעי הטיל עלי ועל חבר הכנסת הרב  בן צור בנושא של העבודות השבת משום שיש פרצה מאוד חמורה בסטטוס קוו ומה שהיינו רגילים לראות במרחב הציבורי בנושא של שמירת השבת. יש כאן בעיה חמורה משום שמשרד התחבורה מפיל את התיק על משרד העבודה והרווחה, והפוך. האמת היא ששניהם צודקים, משרד התחבורה אשמים בעצם זה שהם מבקשים בקשות לעבודה בשבת, משרד העבודה והרווחה גם אשמים שהם מתירים להם את העבודות האלה.

בעזרת ה' בשבוע הקרוב, עד ישיבת הסיעה הקרובה אני והרב בן צור אמורים לדבר הגורמים בדבר, אני כבר יספר לך על פגישות מתוכננות עם הבכירים ביותר במשרדים הרלוונטים, אנחנו ננסה להבין מה קרה שהשבת מתחללת יותר ויותר, משבת לשבת, צריכים להבין שאם בכל העולם יודעים לתקן ולתחזק את מסילות הברזל והרכבת עובדת שבעה ימים בשבוע זאת אומרת שאין סיבה או בעיה שדווקא בארץ זה יהווה בעיה. אנחנו נבקש הסברים לכל המהלך הזה.

אם אנחנו נגלה שהשבת מתחללת יותר ויותר ויש פירצות בשבת, אנחנו נעלה את זה ליו"ר התנועה דרעי שיעלה אותם בפני ראש הממשלה. אנחנו לא נהיה מוכנים לחילול שבת בסדר גודל הזה ובכלל חילול שבת במרחב של מדינת ישראל הרשמית שהולכת ומחללת שבת.

רק בשבוע שעבר הגשת שאילתא בעניין התחבורה הפרטית בשבת, אז הוא דווקא אפנה אותך לדרעי והתחמק 

האמת היא שהתשובה לא הייתה באמת רצינית, הוא ענה לי במליאה שהיות וזה הרשויות אז תיגש למשרד הפנים, אנחנו מבינים מה הוא התכוון, זה לא נכון, לא ציפיתי משר התחבורה לשמוע כזה משפט בגלל שזה לא הרשויות זה תאגידים פרטיים ואני מצפה שדווקא משרד התחבורה שבסמכותו לאכוף את חוק התחבורה במדינת ישראל יאכוף את החוק הזה.

בזמנו כשהציבור החרדי הקימו את קווי המהדרין, משרד התחבורה הלך ורדף אותם וטען שזה לא חוקי ובבית המשפט הם צדקו, אז אנחנו בעצם דורשים ממשרד התחבורה גם במקום הזה לאכוף את הפרצה הזו בשמירת השבת.

התוצאות ידועות, אחרי הבדיקה איך אתם תנהגו? שוב נראה מצב של כמעט פיטורי שר התחבורה?

אם יווצר מצב כמו במקרה של הרכבת שאז גילו ש- 18 בקשות שזה לא פיקוח נפש ביקשו ואז באמת הבינו שזה קו אדום הנציגים הדתיים והחרדים זה יחזור על עצמו הדרישה ואני אומר לך גם התוצאה.

חילולי השבת יקשו על השר כץ להקים קואליציה אם יירש את כס ראש הממשלה?

אני מקווה שהשר כץ שבטוח היה רוצה יום אחד שותפות עם הציבור החרדי מבין…

הוא לא נציג של יש עתיד, הוא נציג של הליכוד והליכוד היא מפלגה מסורתית שרוב מצביעה הם ספרדים עם זיקה כזו או אחרת לדת, מצביעי הליכוד ברובם לא היו רוצים שהנציגים שלהם יחללו את השבת ויגרמו לחילולי שבת, אז אני בטוח שהשר כץ מבין.

עוד לא מדברים על הרכבת קואליציה אלא המבנה בתוך הליכוד שלא היו מוכנים לתת לדבר הזה לקרות

בפרשת המשחן, פרשו מהקואליציה שעות ספורות לאחר היוודע הדברים. למה הפעם זה לא קורה?

זה מעסיק מאוד זה קו אדום. אבל בה נפרוט את הדברים שהבאת, בגץ תל אביב: שר הפנים אמר את דברו, הוא פסל את חוק העזר העירוני של תל אביב. בג"ץ שאנחנו יודעים אצלו הם מהיום לעוד כמה חודשים הזדרז שהוא שמע ששר הפנים נתן את חוות הדעת שלו וקבעו דיון מהבוקר לשעות אחר הצהורים ונתן את הפסק שלו, יש כרגע דיון בין המדינה לבג"ץ על דיון נוסף בנושא הזה אנחנו מקווים שזה יקרה ואז הדעה של שר הפנים באמת תוצב וכמובן אנחנו נגד מה שקורה היום בתל אביב.

חה"כ מלכיאלי בשיחה עם כותב השורות

מתווה הכותל:

יש הצעת חוק שלך בעניין מתווה הכותל. איפה זה תקוע?

זה לא החוק שלי אלא של תנועת ש"ס שאני הגשתי אותו טכנית. אבל זה נמצא בדיונים גם אצל ראש הממשלה, וגם ראשי הסיעות. הוא הונח כבר על שולחן הכנסת אבל בשביל לעלות אותו לוועדת השרים צריך שיהיה איזה הבנה בתוך הקואליציה לעלות את זה. יש כמה דרישות שכמובן גם ביטול המתווה

אם תבטלו את המתווה, החוק לא יוגש?

בג"ץ חייב את המדינה לקיים מתווה בגלל שלא היה את החוק, הציבור החרדי לא רץ להגיש חוק, הוא רץ להגיש חוק בגלל הסיפור של מתווה הכותל אז הממשלה הוכרחה  להגיש אותו אבל ברגע שלא יהיה מתווה יבוא בג"ץ ויאמר אנחנו רוצים את עמדת המדינה וזאת תהיה עמדת המדינה.

ביהדות התורה חלוקים הדעות בכל הקשור לסוגיא המדינית, לך יש עמדה מדינית?

אני רוצה לומר לך משפט שאולי מבחינתנו יש כאלה שחושבים שזה נוח לנו לומר, אין כרגע שאלה  מדינית שצריך לקבל עליה החלטה, שתהיה שאלה כזאת אז לנו יש את מועצת חכמי התורה, את נשיא המועצת שניגשים עליו וכל הנוטל עצה מן הזקנים אינו נכשל.

אז למה חה"כ גפני אמר דברים כאלו אם כן?

אני בטוח שהוא התייעץ עם רבותיו וגיבש את דעה, למה הוא בחר לומר את זה במקרה זהה? אני לא יודע אין לי ספק שהוא עשה את זה על דעת רבותיו.

השארת תגובה