חוד החנית החדש של ישראל: הושלמה רכישה של 50 מטוסי F-35

הF35 הוא מטוס מתקדם ביותר, ורכישתו מהווה התקדמות משמעותית שעשויה לשנות את מערך הטיס של חיל האוויר

במשך הדורות, מדינת ישראל וצבאה שמו דגש על חוזק ודומיננטיות אווירית, חיל האוויר הינו חוד החנית של הצבא הישראלי, והרכישה האחרונה של מדינת ישראל בהחלט לא מביישת את המסורת הזו.

בימים האחרונים ממשלת ישראל השלימה רכישה של 50 מטוסי F-35 ממשפחת הLockheed Martin F-35 Lightning II – המתקדמים בעולם.

המטוסים מהווים את מערכת הנשק היקרה בהיסטוריה של ארה"ב. על כן, הם מצוידים במיטב הטכנולוגיה.

למטוס תכונות חמקניות וכוח אש מרשים, הוא מצויד בטילי אוויר – אוויר מתקדמים ביותר לכל טווח ומצב עם תכונות ודרכי פעולה שונות, טילי אוויר – קרקע לכל סוגי המטרות, פצצות שונות בניהן כאלו המונחות בלייזר, ואפילו יכולת לשאת פצצה גרעינית, בנוסף, המטוס מצויד בתותח גאטלינג בקוטר 25mm למקרה חירום.
מעבר לאפשרויות החימוש המתקדמות, המטוס טס במהירות של 1.6 מאך, כ1,930 קמ"ש.

דגם המפורסם ביותר של המטוס הוא הF-35B ועולה כ142 מיליון דולר, ידוע עקב היכולת שלו להמריא ולנחות במאונך ולהישאר במצב הזה – בדומה למסוק, אך ישנם מספר דגמים אחרים המאופיינים בנחיתה קונבציונלית ומחיר נמוך יותר, הF35A הוא הזול מכולם ועלה 114 מיליון 'בלבד' ובעל יכולת המראה ונחיתה קונבציונלית, הF-35C עולה 132 מיליון, 'מעט' יותר, אך מיועד לפעולה מנושאות מטוסים.

אחד המאפיינים המסקרנים של המטוס הוא דווקא הקסדה שלו, הכוללת תצוגה מתקדמת עם מצב לילה ונתונים רבים כמו מהירות, גובה, מטרות, אזהרות מפני סכנות, יכולת להינעל על מטרות, ואף יכולת לראות מה קורה מתחת, מעל, או מאחורי המטוס, מבלי להתאמץ (ע"י מצלמות המובנות במטוס),כל אלו מספקים לטייס מודעות מרחבית ומצבית נפלאה.

עוד בספטמבר 2010 החליטה ישראל לרכוש 19 ממטוסי הF-35 המתקדמים, שקיבלו את השם "אדיר" בצבא הישראלי, במחיר של 2.7 מיליארד דולרים. ב2011 הממשל האמריקאי הסכים להתחייב לאפשר רכישה אופציונלית של שלוש טייסות של מטוס הF-35, כלומר, 75 מטוסים. ב2014 הממשלה החליטה לרכוש 14 מטוסים נוספים. ובימים האחרונים, אושרה רכישה של 17 נוספים.

50 המטוסים יהוו שתי טייסות, אך מטוסים נוספים צפויים להגיע בשנים הקרובות.

השארת תגובה