"יובל של כיבוש וסבל תוך רמיסת זכויות היסוד של העם הפלסטיני" – האו"ם נגד ישראל

הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם קורא לישראל לסיים לאלתר את הכיבוש – באיגרת שפרסם מוקדם יותר מזכ"ל האו"ם הואשמה ישראל כמי ש"כבשה, גירשה וגזרה תנאים הומניטריים קשים לפלסטינים"

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש

בעוד ישראל חוגגת יובל לשחרור ירושלים, בעולם מציינים את אותם מספר שנים לכיבושה של העיר וגירושם של אלפי פלסטינים שהפכו בין לילה לפליטים.

במסגרת המושב ה- 35 של המועצה לזכויות אדם של האו"ם שנערך בז'נבה שבשוויץ, העביר הנסיך הירדני זיד בן-רעד, המכהן בימים אלו כ"הנציב העליון לכויות האדם של האו"ם, ביקורת רבה על התנהלותה של ישראל כלפי האוכלוסיה הפלסטינית אך יחד עם זאת, לראשונה, גם לא חסך את ביקורתו מהטרור הפלסטיני נגד ישראל".

הנסיך הירדני ציין, כי "בימים אלו מציין העם הפלסטיני, חצי מאה של סבל קשה תחת כיבוש הנכפה באמצעות כוח צבאי – כיבוש ששלל מהפלסטינים רבות מזכויות היסוד שלהם – כיבוש שהפר באופן שיטתי את האמנות הבינלאומיות, וזכה פעם אחר פעם לגינוי על ידי כל המדינות".

יחד עם זאת לראשונה טרח הדובר לאזן את התמונה והציג אף את הצד הישראלי, "העם הישראלי סבל זמן רב מהתקפות בלתי חוקיות על האוכלוסיה האזרחית שלו – התקפות שהן לעיתים קרובות מרושעות, ומפרות בצורה ברורה את המשפט ההומניטרי הבינלאומי. גם הישראלים זקוקים להיות חופשיים מאלימות זו, מכל איום קיומי הנשקף להם – עבור שני העמים, המשך הכיבוש משמעו הארכת הכאב העצום".

יצויין כי מקודם יותר העביר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש איגרת לציון יובל 'לכיבוש ירושלים' בו האשים את ישראל בהרג שיטתי של פלסטינים, "כיבוש הגדה המערבית, מזרח ירושלים, רצועת עזה והגולן הסורי – גירש מאות אלפי פלסטינים וסורים, וגזר תנאים הומניטריים קשים לפלסטינים".

גוטרש הוסיף כי "בקרב הפלסטינים צמחו דורות על גבי דורות שנולדו במחנות פליטים צפופים, וחיים בעוני מחפיר ללא כל תקווה לחיים טובים יותר עבור ילדיהם".

לדבריו, "בשנת 1947 העולם הכיר בשתי מדינות שיקומו יחד. "ב-14 במאי 1948 נולדה מדינת ישראל – אך כמעט שבעה עשורים לאחר מכן העולם עדיין מחכה להולדתה של המדינה הפלסטינית".

תגובה אחת
  1. עוד אנטישמי. נראה אותו אומר זאת על מאות שנות כיבוש של הבריטים, הצרפתים וארצות הברית. על הכיבוש הסיני הרוסי, והטורקי. על כיבוש המרוקאי.
    כאשר הוא מאשים רק את ישראל ולא כל מי שחוטא באותו חטא, האיש אנטישמי.

השארת תגובה