הפלסטינים כועסים: טראמפ מתכנן קודם שלום עם העולם הערב

גורמים ברש"פ חושפים כי בשיחתם בבית לחם, הבהיר הנשיא טראמפ לאבו מאזן כי הגיעה הזמן לגיבוש רעיונות חדשים מחוץ לקופסא וכי היעד כרגע הוא גיבוש מתווה להתקרבות ושלום בין ישראל לעולם המוסלמי

אבו מאזן
אבו מאזן

"בדיוק מזה חשש אבו מאזן בשבועות האחרונים", במילים אלו מתאר גורם בכיר ברשות את מצב הרוח השפוף שאחז ביושב ראש מיד לאחר פגישתו עם נשיא ארה"ב.

הבוקר נחשף כי הבית הלבן מבקש לשנות את את המשוואה ואת כללי המשחק המוכרים ושהיו מקובלים עד כה ביחסי ישראל-הרשות, כאשר מעתה ואילך היעד אליו יהיו הפנים מועדות, הוא מהלך לנירמול היחסים עם סעודיה ומדינות ערב נוספות. כשרק לסיומו של ההליך, יתפנו הצדדים לעסוק בסוגיה הפלסטינית.

לדברי בכיר פלסטיני שצוטט ב'ישראל היום', הרי שבפגישתם בבית לחם הדגיש הנשיא טראמפ בפני אבו מאזן כי בכוונתו לבחון אפשרויות נוספות, "מחוץ לקופסה". כאשר העיקרית שבהן היא קידום תוכנית השלום הערבית־סעודית תחילה, ורק אחר כך הסכם ביניים, שבמסגרתו ידונו הצדדים בדרכים להגעה להסכם קבע שיאפשר הקמה של מדינה פלשתינית עצמאית והכרזה של שני הצדדים על סיום הסכסוך הישראלי־פלשתיני.

לדברי הבכיר, כשאבו מאזן ביקש להביע את חוסר שביעות רצונות מהמהלך הפתיע אותו הנשיא האמריקני כשהבהיר לו כי היוזמה זוכה לתמיכתם של כמעט כלל ראשי מדינות המפרץ, וכשניסה לעמוד על האינטרס הפלסטיני חשף טראמפ כי המהלך זכה אף לברכתם של מלך ירדן ונשיא מצרים.

הוא ציין, כי "מכך בדיוק חשש אבו מאזן. משום שההתקרבות החשאית הזו בין ישראל לסעודים ולמדינות המפרץ הפרסי, בעידוד ובתמיכה של הממשל בוושינטון ומדינות ערביות כגון מצרים וירדן, אינה מסייעת לפתרון הסוגיה הפלשתינית, אלא מרחיקה כל אפשרות לפתרון צודק. מהתקופה הקצרה של טראמפ כנשיא כבר למדנו שאצלו הכל אפשרי".

השארת תגובה