נתן אשל מודה: "נאום בר-אילן, היה רעיון שלי"

מי שהיה האיש החזק בלשכת ראש הממשלה, טען כי הרעיון לשאת את 'נאום בר'אילן' בו הכריז נתניהו על פתרון שתי המדינות, היה שלו: אמרתי לנתניהו "זה יעניק לנו המון שקט מאובמה – מה אכפת לך קצת לדבר?"

נתן אשל
נתן אשל

ראש הסגל לשעבר בלשכת ראש הממשלה נתן אשל, סיפר כי הוא היה זה שהעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך כהונתו השנייה ב-2009, את הרעיון לשאת את 'נאום בר-אילן' הידוע, בו התחייב לפתרון שתי המדינות.

את הדברים חשף אשל בפני עיתונאים, אתמול במהלך ביקור טראמפ במוזיאון ישראל.

אשל ששימש בעבר כעורך עיתון 'הצופה' וכסמנכ'"ל 'ישראל היום' הסביר, כי המטרה הייתה להעניק לממשלת ישראל והעומד בראשה מעט שקט לנוכח הלחץ ששרר באותם ימים עם תחילת כהונתו הראשונה של הנשיא אובאמה.

לדבריו, "בר אילן היה רעיון שלי, הבנתי שזה יעניק לנו המון שקט. אמרתי לנתניהו, אתה חייב או לדבר או לעשות. מה אכפת לך קצת לדבר?"

אשל גילה כי מי שהתנגד בחריפות לדעתו, היה מי שמכהן כיום כשגריר בארה"ב רון דרמר, ששימש אז כיועץ מדיני לרה"מ.

"אמרתי בוושינגטון לנשיא אובמה שאם נסכים על המהות, הטרמינולוגיה לא תהיה בעיה. והנה המהות שאותה אני אומר כאן בקול צלול וברור: אם נקבל ערובה זו לפירוז ולסידורי הביטחון הדרושים לישראל, ואם הפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי, נהיה מוכנים בהסדר שלום עתידי להגיע לפתרון של מדינה פלסטינית מפורזת לצד המדינה היהודית." מגלה אשל.

"בשורה התחתונה, הנאום הוכיח את עצמו, והוא זה שהעניק לנו את השקט לאורך שנות כהונתו של אובמה"

השארת תגובה