סולחים ל'חונק החרדים': יחיאל לוי חוזר לתפקיד ציבורי

חודשיים אחרי הסערה שפרצה בעקבות אמירתו של מנהל המינהל הקהילתי בקרית יובל "צריך לחנוק את החרדים", ושהביאה לפיטוריו – קיבל יחיאל לוי תפקיד חדש, בתמיכת החרדים • דייטש: "מוכיחים את ההבדל בין הציבור החרדי לאחרים, מי כמונו יודע את ערכה של תשובה וסליחה"

שכונת קרית היובל
שכונת קרית היובל

מנהל המינהל הקהילתי 'יובלים' יחיאל לוי שפוטר בעקבות ציטוטים קשים נגד הציבור החרדי שיוחסו לו – חוזר לזירה, והפעם בתפקיד מנהל המנהל הקהילתי גילה. מי שסולק בבושת פנים מתפקידו, חוזר כמנצח, ובהסכמת הנציגים החרדים הבכירים במועצת העיר, שקיבלו את התנצלות האיש, ואף רואים במקרה הזדמנות להוכיח כי פני הציבור החרדי לשלום.

כזכור, סערת 'חונק החרדים' פרצה לאחר שהקלטות בהן נשמע לוי אומר "צריך לחנוק את החרדים עד שיעזבו את השכונה", התפרסמו והביאו לגינויים מקיר לקיר, החל מהנציגות החרדית המקומית והארצית, ועד שר החינוך ונשיא המדינה. שלשה ימים מפרוץ הסערה, הודיע לוי על התפטרותו מהתפקיד.

השבוע, חודשיים לאחר פיטוריו, הובא מינויו של לוי לתפקיד מנהל המינהל הקהילתי גילה לאישור, והוא יחל בתפקידו החדש. בתגובה, שיגר חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי הודעה נזעמת, לפיה: "ההחלטה תמוהה ומוזרה, ומשדרת מסר עצוב שדם החרדים הפקר. אפשר להתבטא כנגד החרדים בביטויים קשים שלא היו מעיזים לומר כנגד כל ציבור אחר בישראל, ותוך תקופה אפילו זוכים לקידום".

אך מנגד, מסתבר כי חזרת לוי לזרועות המנהל, זוכה במפתיע לגיבוי של חברי המועצה החרדים, שמציגים גישה מפויסת ואחראית. "האדם הביע חרטה עמוקה ולא מזויפת, הוכיח שהדברים הוצאו מהקשרם, שלח אל כל נציגי הציבור שליחים והתנצל מעומק הלב, הסביר שמה שנאמר לא שיקף כלל את עמדתו", אומר ל'השבוע בירושלים' סגן ראש העיר יוסף דייטש. "דווקא אנחנו כיהודים מאמינים, שיודעים את כוח התשובה, את ה'מודה ועוזב ירוחם' – לא צריכים לשמור טינה".

דייטש מוסיף: "אם הוא היה מחפה על עמדתו, מגבה את הדברים, ברור שמקומו לא היה במגזר הציבורי, אבל ברגע שהוא התנצל, הודה שטעה, אין לאף אחד מאתנו רצון שיהיה רעב לפת לחם, לרדת לחייו, מי נתן לנו היתר לדת לחייו של בן אדם עד אחרית ימיו, מה, אנחנו פטרוניו של רבש"ע? דווקא במקרה הזה אנחנו מראים את השוני בין הציבור החרדי לאחרים, מי כמונו שיודע את עניין הסליחה וימי התשובה, צריכים לדעת לסלוח".

השארת תגובה