מנהל התיכון, החדש בחיפה מציג: רוצה רק 'ליטאים אליטיסטים'

האפליה הגזענית מגיעה גם לחיפה: לראשונה מזה שנים, משפחות ספרדיות בחיפה מתלוננות על אפליה בקבלת בנות לתיכון בית יעקב בעיר. הסיבה לטענתן: המנהל החדש משנה את המיתוג של התיכון. בעקבות פניית 'כל הזמן': הבנות יוזמנו למועד ב'

תיכון בית יעקב חיפה (צילום: Google Earth)
תיכון בית יעקב חיפה (צילום: Google Earth)

חשיפת 'כל הזמן' בכל שנה, עם בוא חודשי הקיץ הלוהטים, עולות טענות לאפליה באי קבלת בנות ספרדיות לסמינרים. למרות שטענות לאפליה נשמעות כמעט בכל עיר ובכל סמינר, הטענות דילגו עד היום על תיכון בית יעקב שבחיפה. המנהל, הרב מנחם הכהן אוסטרי, קיבל את כל בנות העיר והאזור – רכסים והקריות. "למרות שכולן התקבלו, הרמה בתיכון,, הן הרוחנית והן הגשמית, הייתה גבוהה", מספר ל'כל הזמן' תושב העיר.

אלא שהשנה פרש הרב אוסטרי לגמלאות ומינה את בנו הר' ישראל למנהל במקומו. עם המינוי, הגיעו הטענות לאפליה מצד התיכון. מעדויות שהגיעו לידי 'כל הזמן' עולה כי המנהל החדש, הרב ישראל אוסטרי, החליט למתג את התיכון מחדש ולהפכו ל'ליטאי אליטיסטי', כפי שטען לאחת האימהות. המיתוג, כצפוי, בא על חשבונן של הבנות הספרדיות, שחלקן לא התקבלו לתיכון, למרות שאחיותיהן למדו בו. הבעיה בחיפה כפולה, שכן אין בעיר סמינרים נוספים מתאימים. "יש שני סמינרים שמיועדים למשפחות חלשות מאוד ויש את הסמינרים החסידיים, סערט ויז'ניץ וגור, מי שלא התקבלה לתיכון בית יעקב תיאלץ ככל הנראה לנדוד לעיר אחרת בכדי למצוא מוסד מתאים", מספרת אם שבתה לא התקבלה לתיכון.

אחת האימהות מספרת כי בפגישה עם המנהל החדש, הוא הסביר לה כי "חיפה של היום היא כבר לא חיפה של פעם, מה שדורש את השינוי בקו של התיכון". לדבריה, "די מוזר, שמגיע מנהל מחוץ לעיר ואומר שהקו של העיר השתנה ומתחיל לשנות דברים, מבלי להתייעץ עם הרבנים או לשאול את התושבים. וגם אם כן, מה קרה למשפחות הספרדיות, שבנותיהן הגדולות למדו בתיכון ופתאום הבת הקטנה לא מתאימה? זו לא חיפה שהשתנתה, זה המנהל שהשתנה".

בסך הכול, כ-15 בנות מבית הספר היסודי לא התקבלו לתיכון, כש"למרבה הפלא" 14 מהן הן ספרדיות. בתגובה לשאלותינו, השיב הר' אוסטרי כי אינו משוחח עם התקשורת, אך טען כי הנתונים שבידינו מוטעים.

מעיריית חיפה נמסר: "עירית חיפה רואה בחומרה רבה כל אפליה על רקע עדתי. התיכון המדובר הינו מוסד פרטי ומשכך נושא שיבוץ התלמידות במוסד איננו בסמכות העירייה". אנשי העירייה הבטיחו כי ישמחו לשמוע את טענות ההורים וינסו לסייע ככל האפשר.

במשרד החינוך הגיבו, כי "הם לא מכירים את הטענות וכי הם מבקשים מההורים שיבואו להתלונן והדבר יטופל".

ההורים הבטיחו כי יפנו לכל הגורמים הרלוונטיים וכי ינסו לפעול כנגד האפליה שהגיעה לעיר. בעקבות פניית 'כל הזמן' סיפרו חלק מההורים הספרדים שבנותיהן זומנו למועד ב', מה שמעלה תקווה כי שינוי הקו של התיכון, לא יפגע בבנות הספרדיות.

כזכור, רק השבוע, פורסם מבקר המדינה, עו"ד יוסף שפירא, דו"ח בו עלו כשלים על טיפול באפליה במשרדים השונים, בין היתר הטיפול באפליית בנות ספרדיות בקבלה לסמינרים, תחום שאמור להיות מפוקח על ידי המחוז החרדי במשרד החינוך. "הליך הבדיקה הנהוג במחוז החרדי לבירור תלונות על אפליית תלמידים במוסדות חינוך חרדיים מתמקד רק בקבלה ובשיבוץ למוסד החינוכי. קיים חשש שהבירור הראשוני הממושך בהליך מנפה את רוב הבקשות, ובפועל מצמצם את המקרים שבהם מכריעה בסופו של דבר ועדת הערר של המחוז החרדי למקרים מובהקים בלבד", כתב המבקר.

מהדו"ח עולה כי קיימים מספר חסמים נוספים שמונעים הורים להגיש פניה לוועדות הערר, בין היתר: מוסדות חינוך שמבהירים להורים כי "ניתן לערער על החלטה זו בוועדת ערר, רק לאחר שאלת רב" או רב של מוסד שפסק כי "אסור לפנות לרשויות המדינה, לרבות מפקחים של מוסד החינוך".

שפירא הוסיף כי "משרד החינוך ממעט מאוד בהפעלת סנקציות מינהליות, לאחר דיון בוועדת הערר שהסתיים בהכרעה נגד המוסד החינוכי ורק לאחר הליכים מתמשכים נוספים". לדו"ח צורפו תלונות של הורים שונים, מהם עולה הכאב הגדול. כך למשל נכתב באחת התלונות: "לא ייתכן שכל שנה מחדש נתמודד עם האפליות הנ"ל, לא ייתכן שכל שנה מחדש משפחות יעברו שבעה מדורי גיהנום שכל מחדש נזכה לזלזול".

לסיכום כתב המבקר, כי "על משרד החינוך לגבש מענה מקיף ואפקטיבי לטיפול כולל בהפליה במערכת החינוך, שיקיף את כל מוסדות החינוך ואת כל סוגי ההפליה. על המשרד לבחון את הדרכים להשגת אכיפה יעילה תוך שימוש נרחב יותר בסנקציות מינהליות, ובמקרה הצורך אף בנקיטת אמצעים פליליים. כן עליו לפתח אמצעי פיקוח ובקרה כדי להעריך את יעילות פעולותיו".

הכתבה המלאה תפורסם מחר בעיתון סוף השבוע של רשת 'קו עיתונות' – 'כל ישראל'.

השארת תגובה