החוק שיעצור את הרפורמים? אמסלם הגיש חוק לשמירת קדושת הכותל

אמסלם. צילום: מתוך הטוויטר
אמסלם. צילום: מתוך הטוויטר

המלחמה על קדושת הכותל: יו"ר וועדת הפנים חה"כ דודי אמסלם הניח על שולחן הכנסת את חוק הכותל אשר יעניק מעמד מיוחד לכותל בלי יכולת לפגוע בקדושתו.

מטרת הצעת חוק היא "לתת מעמד מיוחד לכותל המערבי וקדושתו, תוך שילובו בחוק השמירה על המקומות הקדושים".

בדברי ההסבר להצעת החוק כותב אמסלם כי "עקב אי הבהירות הקיימת לגבי הסמכויות לקביעת סדרי התפילה ברחבות הכותל המערבי, יש צורך לקבוע בחוק את אזורי התפילה ברחבת הכותל והסמכויות להנהגת סדרי התפילה שלא יופרעו, למניעת פגיעה ברגשות המתפללים".

החוק למעשה ימנע את טקסי התפילה שעורכים בכל ראש חודש נשות הכותל והרפורמים, וקובע כי "שטח רחבות התפילה והמקומות הקדושים יוגדרו, אולם תהיה סמכות לשנותם לרגל אירועי תפילה מיוחדים, כגון בחגים ומועדי ישראל, וטקסים דתיים מיוחדים, כגון ברכת כהנים ומעמד זכר להקהל".

בקהילה הקונסרבטיבית כבר החלו לתקוף את אמסלם, עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "לא ברור מה מריץ את יו"ר ועדת הפנים, שראש ממשלתו הוא שהעביר את מתווה הכותל,  להתאמץ כל כך לירוק בפניהם של מליוני יהודים ולהיות יותר ש"ס מש"ס. ח"כ אמסלם שב זה עתה מסיור בצפון אמריקה בהזמנת הקהילות היהודיות שם, ובמקום להפגין אהבת ישראל הוא נוקט במהלך שמחליש את מעמדה של ירושלים ומערער את הזיקה של יהודים לבירת ישראל. ח"כ אמסלם הוא כלי שרת של המפלגות החרדיות, ותחתיו הפכה ועדת הפנים לשלוחה חיוורת של ועדת הכספים בראשותו של גפני. אני קורא לראש הממשלה לקרא לסדר את מבעיר השריפות הסדרתי הזה."

בקרוב צפוי בג"ץ לקבל החלטה סופית במענה לעתירת נשות הכותל והרפורמים על אי יישום המתווה שאושר בממשלה. זאת לאחר שבית המשפט ביקש את תגובת המדינה במענה לשאלה מדוע לא מיישמים את המתווה שאישרו בממשלה, אבל המדינה ביקשה כבר חמש פעמים לדחות את תשובתה,

גורם חרדי אומר בשיחה עם 'כל הזמן': "זה יבוא לנו בפיצוץ יותר חמור מבג"ץ המרכולים".

השארת תגובה