מחממים מנועים • ב'דגל' מכריזים: ראש העיר בית שמש שלנו

שנה וחצי לבחירות המוניציפאליות, גם ברחוב החילוני מודים: רק חרדי יוכל להשיג את הרוב הדרוש • ב'דגל התורה' נחושים: "נציג המפלגה יהיה ראש העיר הבא" • אבוטבול ל'כל הזמן': "מועצת החכמים תכריע", רומז: "יש לי מה לתרום בזירה הארצית"

משה אבוטבול
משה אבוטבול

המפתח לשאלה מי יהיה ראש העיר הבא של בית שמש נתון ככל הנראה בידיים חרדיות, שנה וחצי קודם הבחירות המקומיות, גם מרבית החילונים המקומיים כבר אומרים זאת בוודאות: "בית שמש תישאר בידיים חרדיות".

מוטי כהן, נציג האופוזיציה בעיריית בית שמש, אומר בשיחה עם 'כל הזמן': "בית שמש מתנהלת כעיר חרדית לכל דבר ומשרדי הממשלה מסייעים בהתחרדות העיר. השירותים שניתנים לציבור הכללי הולכים ונפגעים, רחובות בעיר הוותיקה הולכים ומתחרדים, חילוני שינסה להתמודד על ראשות העיר יעשה את טעות חייו".

למרות השקט המטעה, מאחורי הקלעים יש מי שנראה, כי יוכל לכבוש את ראשות עיריית בית שמש ב-2018. בסקרים שפורסמו בעת האחרונה בכלי תקשורת פנימיים בעיר בית שמש, נראה כי לאנשי 'דגל התורה' המקומיים שמואל גרינברג ומשה מונטג ישנו את הסיכוי הגבוה ביותר להיבחר לראשות העיר, כאשר אלו ניצבים מול מועמדים חרדים מש"ס ו'אגודת ישראל'.

מניתוח פשוט עולה כי הסיעה החרדית שאמורה להציב מועמד מטעמה לראשות העיר היא 'דגל התורה' לה יש את מספר המנדטים הגדול (3) מול ש"ס, אגודת ישראל וכוח המחזיקות כל אחת 2 מנדטים. גורם ב'דגל התורה' מצביע על כך שבאופן אבסורדי דווקא הצלחה בבחירות ממעיטה את חלקם היחסי בעוגה. אך נראה כי לא עוד, בהנהגת 'דגל התורה' הארצית השמיעו רק לאחרונה קולות ברורים כי ראשות העיר הבאה שמורה ל'דגל התורה' – בכפוף לסיכומים מול ש"ס ואגודת ישראל ביתר הערים החרדיות.

הנציגות החרדית, המונה כיום תשעה מנדטים, עשויה לגדול בבחירות הבאות לפחות לעשרה מנדטים במידה וירוצו ברשימה אחת, ובכך ליצור רוב בעירייה מול הנציגות החילונית. בסיור ברמת בית שמש ג' מספרים התושבים על נהירה חרדית לעיר של כעשרת אלפים איש בשנה האחרונה ורבים נוספים שיתווספו לעיר עד לבחירות הבאות.

בשיחה עם 'כל הזמן' מסביר גורם פוליטי בבית שמש את הדרישה החד משמעית של 'דגל התורה' להציב מועמד מטעמה: "בשנים האחרונות, כיהן בעיר ראש עיר המזוהה עם מפלגת ש"ס, כעת, הציבור הליטאי מספיק חזק ובעל כוח פוליטי להציב מועמד מטעמו. לא ייתכן מצב בו ניתן את ראשות העיר לש"ס פעם אחר פעם, בעוד אנו מחזיקים אנשים ראויים מטעמנו".

בהסתמך על האידיליה השוררת כיום בין ראשי ש"ס ו'דגל התורה' נראה כי קרבות הבחירות ב-2013 לא ישובו על עצמם עוד, "מועמד ש"ס לא יתמודד ראש בראש מול 'דגל התורה'", אומרים בעיר ומניחים שראשי המפלגות יגיעו לסיכום ביניהם.

אם ראש העיר המכהן משה אבוטבול לא יתמודד בסופו של דבר, ובהנחה ש'דגל' תבחר את המועמד החרדי, גם אז תיאלץ צמרת הסיעה להכריע מי יתמודד מטעמה בין שני מועמדים פופולריים, שמואל גרינברג או משה מונטג.

עם זאת, ראש העיר בית שמש משה אבוטבול, עוד לא אמר את המילה האחרונה. בשיחה עם 'כל הזמן' הוא לא מתלהב ממספר המנדטים של המפלגות המתחרות: "לא מספר המנדטים קובע, אלא האיש ותכונותיו". אבוטבול מאשר כי אילו זה היה תלוי בו הוא היה מתמודד לקדנציה נוספת, אך מבהיר כי ימתין להוראת מועצת החכמים ויו"ר ש"ס אריה דרעי.

יחד עם זאת מתוודה אבוטבול, "במידה ולא יהיה קונצנזוס רחב והתמודדותי תהיה שנויה במחלוקת, למה זה לי?" בסיום דבריו עם 'קו עיתונות' חשף אבוטבול את שאיפתו להגיע לזירה הפוליטית הארצית: "אחרי 30 שנות עשייה במערכת המוניציפאלית, יש לי הרבה מה לתרום בוועדות הכנסת ובזירה הארצית".

למרות הביטחון הרב בה מדברת הנציגות החרדית על מועמד שיכבוש את ראשות העיר מטעמה, יש בצד החילוני מי שעדיין לא התייאש מראשות העיר. בשיחה עם בכיר במפלגת 'הליכוד' בעיריית בית שמש הוא סבור שהליכוד חייב להעמיד מועמד מטעמו. "ראוי שהליכוד כמפלגת שלטון יציג מועמד לראשות העיר בית שמש. חייב להיות תיאום בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי, עם כל ההיבטים המדיניים והפוליטיים".

השארת תגובה