כארס נחש • ה-DNA של התקשורת הישראלית בראי פרשת הוכמן

אשר מדינה. צילום: דוד זר
אשר מדינה. צילום: דוד זר

הדלק המניע כל עיתונאי הוא ההערכה המקצועית. טפיחת השכם מהקולגות, תחושה שהוא יצר אייטם משמעותי, שהוא הצליח ליצור סדר יום.

הבעיה עם גיא הוכמן ודומיו היא לא הבימוי הנבזי של שבירת הדגל והצגתו כאמת, ואפילו לא הצעידה המתריסה עם דגל ענקי מול ילדי תשב"ר זעקניים. הבעיה היא במהות, בשלב יצירת החטא, בתפיסה שעדיין שלטת במסדרונות המדיה החילונית, שאייטם שלילי על החרדים יזכה אותך באהדה.

זה עדיין שם. מפעפע כארס נחש. בשום מבחן קבלה של עיתונאי זה לא נאמר במפורש, אבל רוח המפקד מרחפת על פני המים. גיא הוכמן לא היה מעלה על דעתו להיכנס עם אותו דגל ומצלמה לסכנין, לא בגלל שהוא לא מספיק אמיץ, ולא בגלל שהצילומים משם יהיו פחות מרתקים. הוא פשוט יודע שלא זה מה מבקשים ממנו. זה לא יביא אותו לשום מקום. במערכת שלו אין שום רצון לשדר חומר כזה. שום טפיחת שכם לא תצמח לו מזה. נהפוך הוא, אולי עיקום אף.

אבל כלפי החרדים זה תוסס ומבעבע. נכון, דגל בשכונה חרדית ב"עשרת ימי חרדה" אלו הוא אייטם חבוט, כמו מכונית מושכרת של ת"תניקים משולהבים במוצאי פורים, אבל זה הנרטיב הרצוי בחלונות הגבוהים. זה מה שיבטיח לו קידום.

לצערי, זה הדי. אן. אי המרכיב כיום את רוב ככל אמצעי התקשורת החילוניים. קחו לדוגמה את התאגיד החדש שמתיימר להביא לנו בשורת שידור ציבורי חדשה ורעננה. ניתן להתווכח אם הוא שמאלני או מרכזי, אבל כלפי החרדים – אין חדש תחת השמש. אפילו הכתב החרדי החדש נאלץ להתיישר לפי רוח המקום ויצא בכתבת ענק, 1,700 מילה, אודות "החוש השישי של השנורר החרדי". בפנים מחכה לכם הצצה מרתקת לעולמו של השנורר העבדקן והרפתקאותיו בין דלתות הגבירים בארה"ב. מה כל כך דחוף לפרוש לעיני כל את תלאותיהם של יהודים דלים המתדפקים על הפתחים? זה חשוב בעיקר בגלל הסאב-טקסט: החרדים הם טפילים, לא עובדים ומתפרנסים מהתעלקות על אחרים.

אני מוכן להמר, כי איש בתאגיד לא דרש מהכתב את ההכתבה הזו ספציפית. אך בחושיו החדים הבין הכתב כי זהו "כבוד האכסניה" וזה מה שיזכה אותו בצל"שים מהקולגות ה"נחשבות" במסדרון. נאמר זאת כך, אילו אותו כתב היה עובד בערוץ 20 הכתבה הזו לא הייתה באה לעולם, ואידך זיל גמור.

יותר משפרשת הוכמן מלמדת אותנו על תעלולי בימוי שקריים, היא מלמדת על רוח העוועים שעדיין מנשבת בממלכה השביעית. החרדים הם בעיקר מבוא לאייטם שלילי. כעת חפש והבא לנו אותו. לרוחב.

השארת תגובה