דיון הלכתי בנושא מחלת הסוכרת בכנס רבנים 'רפואה והלכה'

בכנס שקיימו מרפאות 'כללית' בבית שמש, הוצגה איכות רפואית שתסייע לרבנים בהכרעות הלכתיות ונידונו שלל סוגיות מעניינות בתחומי הרפואה וההלכה

כנס הרבנים בית שמש
כנס הרבנים בית שמש

רבנים מכל העדות והחוגים השתתפו בכינוס שקיימו מרפאות 'כללית' בבית שמש שנמשך שעות ארוכות. הפעם דנו הרבנים בשיתוף הרופאים בנושא הרפואי – הלכתי סוכרת נעורים – סוכרת סוג 1 וסוכרת סוג 2.

אבי הרעיון של כינוסי הרבנים המתקיימים מעת לעת, הוא הגאון הרב נפתלי צבי רוטנברג, מו"צ ב'עדה החרדית' ורב מרפאות כללית מהדרין בבית שמש, הרואה את הצורך בקיומם של הכנסים, שכן אל הרבנים מגיעים שאלות המצריכות הכרעה הלכתית תוך הכרת נושאים רפואיים שונים.

'כללית' בבית שמש הפכה להיות מובילה בתחום, כאשר בכל תקופת זמן נערך כנס 'הלכה ורפואה' בבית שמש – כנס שאין לו מקבילה בכל הארץ כולה, כנסים אלו מציגה את האיכות הרפואית שיש בכללית ותורם לקשר הישיר של הכללית והקהילה.

הכנס הנוכחי היה הרביעי במספר, והוא דן כאמור, בנושא "סוכרת נעורים – סוכרת סוג 1 וסוכרת סוג 2".

הרב רוטנברג פתח את האירוע וקידם בברכה את הרבנים ואת הרופאים שהטריחו את עצמם והגיעו לכנס חשוב זה, כמו כן הודה לכללית על העזרה והסיוע של הכנס.

בפני הרבנים הופיעו ד"ר אשר קורקוס, מנהל תחום אנדוקרונולגיה בכללית מחוז ירושלים ורופא מומחה, העוסק כבר שנים רבות בתחום הסוכרת, וד"ר דוד שטריך מנהל תחום סוכרת ילדים.

בפני הרבנים הוצגו כל סוגי הסוכרת ודרכי הטיפול, ואחר כך נשמעה הרצאתו של ד"ר אשר קורקוס מנהל מרפאת סוכרת לילדים בכללית מחוז ירושלים, ואנדוקרלונג בביה"ח שערי צדק. בהרצאה הוצגו בדיקות וחידושים טכנולוגיים ממיטב המכשור הרפואי שמציעה 'כללית' למבוטחיה.

ד"ר שטריך דיבר על סוכרת נעורים והציג את הסנסור (מד סוכר רציף) והמשאבות האוטומטיות העובדות על בטריות המודדת באופן רציף את רמת הסוכר ומזריקה בעת הצורך אינסולין בצורה אוטומטית.

במהלך ההרצאה התקיים דיון פורה בקרב הרבנים, שהיפנו שאלות לרופא ונענו בענייניות ובמומחיות רבה.

הרה"ג ר' אברהם ישעיהו קרליץ, בנו של הגאון רבי ניסים קרליץ שליט"א, דיבר על נושא סודיות בשידוכים, כשהדגיש, בדיוק כמו שהרופאים הדגישו, שהדאגה והשמירה והסודיות על הסוכרת גורמת לתחלואה ולחוסר איזון בסוכרת, כך שעצם הדבר של שמירת סוד זה מפריע לריפוי.

את הדיון ההלכתי שננעל לאחר שעות ארוכות קרוב לאחת עשרה הלילה, בלילה סיכם הרה"ג ר' משה שטיין מב"ב, דיין בבית דינו של מרן הגר"ש וואזנר שליט"א. בין הנושאים שעלו: האם צריך לעשות שינוי בבדיקת דם בשבת, והאם עדיף לוותר על סעודה שלישית בכדי שלא יצטרכו לעשות את הבדיקות דם שחייבים לפני האוכל, האם צריך להקדים לפני שבת סעודת ליל שבת בכדי לחסוך בבדיקה, שאלות בנושא צום ועוד.

בסיום הכנס קיבלו הרבנים קונטרס הלכתי תחת הכותרת 'זכרנו לחיים'. במהלך הכנס נחשפו הרבנים שליט"א לאיכות הרפואית שמציגה 'כללית', והעשירו את ידיעותיהם בתחום מחלת הסוכרת.

אין ספק שהתועלת בכך באה לידי ביטוי לא רק בערב בו התקיים הכנס, אלא לאורך כל ימות השנה, כאשר שאלות הלכתיות שונות מגיעות לפתחיהם ועליהם לברר נושאים רפואיים שונים, ואז משמש הרב קליין, מנהל קשרי לקוחות כללית בית שמש, צינור בין הרבנים לבין המומחים של כללית המתייחסים לכל שאלה ולכל היבט בכובד ראש ונותנים מענה לכל נושא ונושא שמוצג ועולה לפניהם.

מאז התקיים הכנס ועד כה עדיין מגיעות תגובות חמות אל מארגני הכנס והמסייעים בקיומו.

נציין כי האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) בישראל, פועלת גם היא במהלך השנה לטובת ציבור הסוכרתיים מקרב המגזר החרדי. זאת, בין היתר באמצעות הכנס השנתי לציבור החרדי ופעילויות שוטפות כגון קבוצות תמיכה, והענקת מידע.

השארת תגובה