"אותי הטרידו התגובות" • סרטון השנאה של 'רשת'

טל גלעד
טל גלעד

הספקתי לראות את הסרטון שהועלה באתר ״רשת״, לקראת ההתלהמות החגיגית נגד חרדים בימי זכרון ויום העצמאות, בו נראה מישהו מסתובב בבני ברק עם דגל ישראל כדי להראות כמה איומות התגובות של החרדים. הוא עמל ממושכות כדי לגרד אלימות, אבל הצליח לייצר רק קריאות בוז של ילדוני ישיבה ומישהו שזרק ביצה מהחלון. ממש לינץ׳ אכזרי. אה, וכמה עוברי אורח (עם פנים שטושטשו בשביל הדרמה) שייעצו לו לא להיכנס לאזור של הסאטמרים, אלא שגם שם לא קרה כלום. אז כמצוות פייק ניוז מלומדה צצו ״חרדים״ על אופנוע שחטפו לו את הדגל ושברו אותו. הסצינה נראתה חשודה משהו, ואכן מהר מאוד הופיעו עדויות שהקטע הזה מבוים. בקיצור, ניסה לא לצאת טמבל עם הפרובוקציה שלו ויצא עוד יותר טמבל.

אבל מה שמטריד לא פחות זה התגובות. בשלב בו כבר התגבר מאוד החשד ששבירת הדגל היתה מבויימת, התחילו אנשים להגיב שלא משנה אם זה מבוים – זה מה שהחרדים היו עושים, כי הם שונאים את המדינה.

מסוג הדברים שעד שאתה קורא אותם במו עיניך, אתה לא מאמין שמישהו יכול ברצינות לכתוב שטות כזאת. זה מה שהם *היו* עושים. לא משנה אם לא גנבת ואם הוכח שהעלילו עליך, בטח חשבת לגנוב ולכן תיענש. אנשים לא מוכנים שיקלקלו להם את שבוע רד-על-החרד. על ״החרדים״ באופן כללי, כי הרי במסגרת הבורות הקולית, אתה גם לא צריך לדעת שהחרדים הם לא מיקשה אחת. הם השחורים האלה, שיורקים על נשים ולא עומדים בצפירה.

לא נתחיל פה שיעור על ההבדלים והשוני בתוך החברה החרדית, ולא נסביר בפעם האלף שרובם כן עומדים בצפירה ולו רק כדי לא לפגוע ברגשות הציבור, אף שבעיניהם זהו מנהג גויים חסר ערך. נגיד רק שיש להם זכות לחיות בשלווה במדינת ישראל, רובם המכריע לא שונאים אותה, והם לא חייבים להיות ציונים בשביל זה, למרות שגם זה רחוק מלהיות חד משמעי אצלם. הציונות היא תנועה לאומית פוליטית שהתגבשה במאה ה-19. דוד המלך ויהודה המכבי לא היו ציונים, אתה יכול להיות יהודי בישראל ולאהוב את הארץ בלי להכריז על עצמך כציוני. אני רק מזכיר שיש בישראל עוד מגזר לא ממש ציוני, המהווה כחמישית מהאוכלוסיה, ואף חכמולוג לא עושה לו פרובוקציות עם דגל, כי שם זה לא ייגמר בהשלכת ביצה. החרדים אינם מזדהים עם האויב (ואל תביאו לי את המוזרים שהלכו לאיראן, אפילו בקרב נטורי קרתא הם נחשבים לפסיכים), הם אזרחי המדינה וזכאים להתחשבות מהרוב החילוני.

רגע, רגע, מה אמרתי? הרוב החילוני?

אז הרי החדשות: רק 44% מתושבי המדינה היהודים מגדירים עצמם חילוניים. השאר נעים בין מסורתיים לחרדים. אז בואו ננסח את המשפט מחדש – החרדים הם אזרחי המדינה, וזכאים להתחשבות מהמיעוט החילוני.

הדברים פורסמו ברשת החברתית

2 תגובות
  1. אינני יודע אם הארוע מבויים או לא–ברור ש"העולם" החרדי טרם הכיר בלגיטימיות של מדינת יחשראל–ומעמדה אצלם נמוך יותר ממעמד כל מדינה בעולם. לטווח ארוך יש כאן איום איסטרטגי. –אם נצרף אליהם את יתר החלקים במדינה שאינם מכירים בלגיטימיות שלה.

  2. כתבת יפה, כל הכבוד!

השארת תגובה