בנק לאומי נקנס ב- 400 מיליון דולר בגין עבירות מס

מדובר בהעלמות מס והגשת דוחו"ת כוזבים לרשויות הפיננסיות בארה"ב שנמשכו על פני למעלה מעשור שנים ■ בהסכם שהושג עם השלטונות האמריקאיים, מתחייב לאומי לשלם למעלה ממיליארד שקלים, כולל שכר טרחה ויועצים ולפטר את העובדים המעורבים בפרשה הכואבת

בנק לאומי, אילסוטרציה
בנק לאומי, אילסוטרציה

אחת הפרשות הכואבות ביותר בתולדות בנק לאומי, הסתיימו הללו בקנס גבוה במיוחד: 130 מיליון דולר לרשות הפיננסית בניו יורק ו-270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי.

העיתון כלכליסט מספר, כי נגד הבנק התנהלה חקירה בארה"ב מאז שנת 2011, בחשד שעזר ללקוחותיו להעלים מס ובהגשת דוחו"ת כוזבים.

בהסכם שהושג למעשה, מודה הבנק באופן רשמי כי קבוצת לאומי אפשרה ללקוחות אמריקאים להחזיק חשבונות בנק לא מוצהרים. בנוסף, אפשרה הקבוצה ללקוחות אמריקאים להשתמש בשירותים ומוצרים מסוימים. בגין אלו, הקבוצה נחשבת כמי שסייעה לנישומי מס אמריקאים להגיש דו"חות מס כוזבים. עובדי לאומי ביצעו שורה של תחבולות שערורייתיות, נכתב ב"כלכליסט".

למעשה עלות הפרשה גבוהה יותר מאחר והוא שילם גם כ-250 מיליון שקל לעורכי דין וליועצים ובכך היא מסתכמת ב-1.7 מיליארד שקל .

71 מיליון דולר שמשלם הבנק למשרד המשפטים האמריקאי, מוגדרים כהחזרת תשלומי מסים, 41 מיליון דולר הם קנס ו-157 מיליון דולר עבור מה שמכונה "פעילות אסורה של לאומי שוויץ". הנוסחה קובעת את סכום הקנס לפי שווי הנכסים של לקוחות אמריקאים בגין חשבונות שנפתחו במרוצת השנים האחרונות מאז שנת 2000.

במסגרת ההסכם, הבנק התחייב להעסיק משקיף שתבחר הרשות הפיננסית בניו יורק, למשך תקופה של שנה אחת, אשר יבחן האם קבוצת לאומי אכן מיישמת ומצייתת להסכם, ויפקח אחר יישום מדיניות הדיווח. כמו כן כתנאי לסיום הפרשה, הבנק התחייב כי העובדים, שכיהנו בתקופה המדוברת בתפקידים רלוונטיים, כבר אינם עובדים בבנק כיום או לחילופין יועברו מתפקידם.

עם סיום החקירה בבנק לאומי, כעת צפויה להיפתח חקירה פנימית סביב אחריות נושאי המשרה הבכירים של הבנק. גם בנק ישראל אמור להיכנס לתמונה. עד כה, נמנעו בישראל מבדיקת הנושא, כל עוד החקירה בארה"ב הייתה בעיצומה.

השארת תגובה