זעם: עיריית ירושלים מבקשת לבנות 'מרכז מבקרים' בהר הזיתים

ב'שלום עכשיו' מאשימים: "להקים אתר תיירות בלב האגן ההיסטורי של ירושלים, בצמוד למסגד, מול הר הבית, זה לבנות סוג של התנחלות" • המיזם מבקש לתת למבקרים, יחידים וקבוצות, הדרכה ומידע על מקום הקבורה של בני המשפחה וצדיקים

הר הזיתים
הר הזיתים

יוזמה של עיריית ירושלים להקמת מרכז מבקרים בהר הזיתים, מעורר זעם בקרב ארגוני השמאל הרואים בכך יוזמה להנצחת השליטה הישראלית באזור.

הר הזיתים כידוע, סובל בשנים האחרונות מהזנחה רבה וזאת כחלק מהמצב הביטחוני הירוד באזור, והקמת מרכז המבקרים הנו חלק ממיזם של עיריית ירושלים ו'הרשות לפיתוח ירושלים' להגברת הנוכחות הישראלית והביטחונית באזור.

'הארץ' מדווח, כי השטח שעליו מתועתד המרכז לקום, נמצא בין כביש ראשי לבין גדר בית העלמין וזאת בצמוד למסגד שנסגר לאחרונה.

ב'שלום עכשיו' טוענים, כי "לא ניתן להתעלם מהמיקום ומההקשר הפוליטי הקיים של המקום".

לדבריהם, "להקים אתר תיירות בלב האגן ההיסטורי של ירושלים, בצמוד למסגד, מול הר הבית, זה לבנות סוג של התנחלות. הפרויקט הזה, יחד עם ההתנחלות התיירותית שמקדמת הממשלה בשכונות הפלסטיניות באזור העיר העתיקה, לא רק מגבירים את המתח בירושלים ופוגעים במרקם החיים העדין שבה, הם גם מאיימים על הסיכוי להגיע לכל הסדר של פשרה בירושלים", טוענים בארגון.

בתוכנית שהגישה העירייה, מוצע להפקיע שטח בשכונת ראס אל-עמוד הסמוך לבית העלמין היהודי בהר הזיתים, וזאת במטרה להקים במקום מרכז שירותי מידע ודת ומקום התכנסות. האתר יאפשר לתת למבקרים — יחידים וקבוצות — הדרכה ומידע על מקום הקבורה של בני המשפחה וצדיקים באמצעות דברי הסבר ומפות.

מהעירייה נמסר, כי "השטח המדובר נמצא בסמוך למסגד ומשמש חניה. אין כל כוונה לפגוע במסגד או בצמוד לו. בשטח קיימת תוכנית בניין עיר ישנה המייעדת את השטח כחלק מבית הקברות, אבל לא כשטח המיועד לקבורה. לאור זאת הוחלט לקדם במקום הקמת מרכז לשירותי מידע על הר הזיתים. כבכל תוכנית, יש אפשרות להגיש התנגדות והיא תידון כמקובל בוועדות התכנון השונות".

השארת תגובה