"האחריות להנצחת השואה מוטלת עלינו כאנשי חינוך" • השר בנט בפגישה עם שרי חינוך מאירופה

השר בנט
השר בנט

שר החינוך, נפתלי בנט, נועד בשעה זו עם 12 שרי חינוך ממדינות אירופה על אדמת פולין, במסגרת השתתפותו באירועים לציון יום השואה והגבורה בפולין.

מפגש שרי החינוך מתרחש לראשונה על אדמת פולין. השרים הגיעו הבוקר לביקור באושוויץ, ומיד בתום המפגש עם השר בנט יצעדו יחד במצעד החיים.

במהלך המפגש אמר השר בנט: ״מה שכתוב בספרי ההיסטוריה ומה שרואים בסרטים כבר לא מספיק. הניצולים הולכים ומתמעטים״.

השר סיכם ואמר כי "בעידן שבו הכחשת השואה צוברת תאוצה ופעילות אנטישמית ברשת מתרחשת בכל יום ובכל מקום, עלינו לוודא שזיכרונם של ששת מיליוני היהודים שנרצחו יישמר לעד".

השרים שהגיעו ממדינות אירופה ובהם פורטוגל, אוסטריה, מלטה, הונגריה יוון ומדינות נוספות נחתו בפולין כבר ביום ראשון השבוע, ערכו סיורים, קיימו מפגשים ואף השתתפו בטקסים ואירועים לציון יום השואה.

שרת החינוך של אוסטריה שיזמה את המפגש אמרה כי: "לכל מדינה וחברה יש פרקים אפלים בהיסטוריה, בין אם של אלימות גדולה, קולוניאליזם ועוד". עוד הוסיפה השרה כי מהניסיון שלה: "אוסטריה ומערכת החינוך האוסטרית צריכות להתמודד עם היסטוריה ארוכה של אנטישמיות, כולל לפני עליית הנאצים, ובמיוחד עם השתתפותם של אוסטרים רבים בזוועות מלחמת העולם השנייה – ובראשן השואה. אנחנו באוסטריה מרגישים שזכינו ללמוד מניסיונן של מדינות אחרות, דוגמת ישראל, ואנחנו מזמינים מדינות אחרות ללמוד מאתנו".

מוקדם יותר, השר בנט פתח את הסיור באושוויץ באמירת קדיש ולאחריו הוסיף: ״האחריות להנצחת השואה מוטלת על כל אחד ואחת, ועל אנשי החינוך".

הדיון המשותף שמקיימים כעת השרים מתמקד בשאלה, כיצד יש להנחיל את זיכרון השואה ולקחיה בשנים לאחר דור ניצולי השואה, וכן בדרכי הוראה חדשות בתחום הוראת השואה והמלחמה באנטישמיות ברחבי אירופה.

את הדיון המיוחד יזמו מארגני "מצעד החיים" ושרת החינוך האוסטרית, סוניה האמרשמיד.

שר החינוך צפוי לצעוד יחד עם 12 שרי החינוך "במצעד החיים", היום (ב'), שעה: 14:30 שעון ישראל.

השר בנט יוביל את המצעד כנציג ממשלת ישראל. לצדו יצעדו הוריו של החייל הדר גולדין, לאה ושמחה גולדין, ראש המטה הכללי רב אלוף גדי אייזנקוט, נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, ורבה הראשי של תל אביב הרב ישראל מאיר לאו.

אתמול נפגש השר בנט עם שרת החינוך הפולנית, אנה זלוזקה. השניים דיברו על שיתופי פעולה בתחום החינוך, ודנו ארוכות בצורך להנציח את השואה גם לאחר היעלמות הניצולים ואבדן העדויות ממקור ראשון. ״יהדות פולין פרחה במשך אלף שנים לפני שנרצחה והושמדה,״ אמר בנט. והוסיף: ״מוטלת עלינו החובה המוסרית לספר לדורות הבאים את הסיפור המלא, ולחשוב על שימור המסורת והמורשת לעוד אלפי שנים״.

השארת תגובה