השר ארדן יתנצל: יבקר באום אל-חיראן ויתנצל על מותאבו אלקיעאן

האם משטרת ישראל מודה כי אירוע אום אל-חיראן היו שגיאה וכי לא מדובר היה בניסיון פיגוע? השר לביטחון פנים צפוי לבקר ביישוב ולהתנצל בפני התושבים ובפני משפחת אבו אלקיעאן שאביהם נהרג מירי השוטרים לאחר שנחשד כמחבל

אום אל חיראן. ברקע השוטר שנרצח בפיגוע הדריסה
אום אל חיראן. ברקע השוטר שנרצח בפיגוע הדריסה

על אף שמסקנות בדיקת מח"ש בענין טרם הוגשו באופן רשמי, השר הממונה על פעילות המשטרה גלעד ארדן צפוי לבקר בסוף השבוע בכפר הבדואי אום אל-חיראן בו פרצו מהומות לפני כחצי שנה כשאלו הגיעו לאכוף בנייה בלתי חוקית, ולהביע התנצלות בשם המשטרה על מאורעות בוקר ה- 18 בינואר 2017, במהלכם נורה ונהרג יעקוב אבו אלקיען, מורה בבית הספר המקומי, שעה ששעט במכוניתו לעבר כח מג"ב שעמד בסמוך ואלו חשדו כי בכוונתו לפגוע בהם וירו לעבר רכבו. בתקרית נהרג גם השוטר ארז לוי ז"ל.

הביקור ביום ה' צפוי להיות טעון, והוא מתקיים על רקע ביקורו הצפוי של ארדן בטקס חנוכת מרכזי שיטור קהילתי חדש בישוב הבדואי ערערה הסמוך.

ככל שניסו מקרובי השר וגורמים בסביבתו לתאם את הפגישה שצפויה כאמור להיות טעונה, הובעה לכך הסכמה על ידי ראש המועצה והתושבים, ובתנאי שהשר יאות להתנצל על שרשרת האירועים בפני תושבי הכפר ובפני בני משפחת אלקיעאן שאביהם שנחשד כמחבל. משהובעה הסכמתו של ארדן לכך, סוכמו הפרטים האחרונים והביקור אושר.

בשבועות האחרונים האיצה מח"ש את חקירתה בענין, ובחודש שעבר אף בוצע שיחזור במקום על ידי הכוחות, כשבמקביל הגיעו תשובות ממצאי המעבדה הבליסטית ובימים אלו מקיימים החוקרים הצלבות וניתוחים אחרונים של תרחישי האירוע.

ככל שחלה התקדמות בתיק החקירה, התבררו טענות התושבים הבדואים שהיו עדים לאירוע ככאלו שיש להעניק להם משקל, יותר ממה שנדמה היה בימים הראשונים לתקרית. מהדלפות שיצאו לתקשורת מתברר כי ככל הנראה ירו השוטרים בשוגג באבו אלקיען ופירשו באופן שגוי את כוונותיו.

לפני כחודש פרסם ארדן בעמוד הפייסבוק שלו את ההודעה הבאה: "אם המסקנות של מח"ש, יהיו אשר יהיו, נקבל ונפעל לפיהן ואם יתברר שלא היה מדובר בפיגוע אז ודאי שצריך גם להתנצל בפני בני משפחתו".

אלא שהערב בראיון ל- 103 ביקש ארדן להבהיר, כי "הקביעה הקיימת כרגע היא, שעדיין מדובר בפיגוע דריסה".

ארדן הסביר, כי "עמדת משטרה או עמדת גורם מוסמך מטעם המדינה אינה שוות ערך לגורם מנגד, גם האסירים בכלא טוענים ששמו אותם סתם, אז אתה לא אומר, 'יש עמדת אסיר ועמדת מדינה'. המשטרה קבעה שהדריסה הייתה מסוכנת, וזאת אחרי ניתוח הזירה – עמדת מח"ש לא יכולה לסתור את עמדת המשטרה, ולכן חובתי כשר להתבסס על עמדת המשטרה".

השארת תגובה