"תמונה עגומה של אפליה" • הזנחה וצפיפות במוסדות החרדים

דליפת מי גשמים, ליקויי בטיחות והיעדר מערכות חובה במוסדות החינוך הינם רק חלק מסדר יומם של תלמידיה החרדיים של חולון הסובלים מצפיפות והזנחה מכוונת • מחזיק תיק תרבות תורנית מודה: "בתי הספר החרדים לא טופלו באמצעות העירייה"

ראש העיר חולון, מוטי ששון | צילום: מתוך אתר העירייה
ראש העיר חולון, מוטי ששון | צילום: מתוך אתר העירייה

עם ההתקרבות שנת הלימודים הבאה, שבות ועולות הטענות הקשות לגבי מצבם העגום של המוסדות החרדיים בעיר, שמשום מה אינם זוכים לטיפול ראוי, אין מצד משרד החינוך והן מצד העירייה.

לדברי חברת מועצת העיר נעה צ'פליצקי "מצב המבנים והתחזוקה של בתי הספר החרדים גרוע, מה שמשפיע לרעה על הסביבה הלימודית של התלמידים". צ'פליצקי, שהיא גם יו"ר הועדה למעמד הילד בעיר, הוסיפה ותיארה לפרטי פרטים: "ב'בית דוד בנות' קיימת דליפת מי גשמים, ב'בני מנחם' יש ליקויי בטיחות, ב'בית דוד בנים' אין מערכת כריזה, דבר שמחויב על-פי נוהלי משרד החינוך, והרשימה עוד ארוכה. בנוסף, מספר רב של תלמידים חרדים מחולון נוסעים יום-יום ללמוד מחוץ לעיר היות ובחולון אין מספיק מקום או בתי ספר לחרדים".

צ'פליצקי התייחסה לאופן התקצוב של מוסדות החינוך בעיר וטענה כי לאחר שנחשפה לצרכיה של האוכלוסיה החרדית, על כל גווניה, היא גילתה "תמונה עגומה של הפליה לרעה בתקציבים העירוניים בין בתי הספר הממלכתיים לבין אלו החרדיים". לדבריה, לאחר שביקרה בבתי ספר חרדים, לצד בדיקת נתוני התקצוב והמשאבים שהוקצו בעירייה בעבור אותם המוסדות, אין ספק כי קיימת הזנחה מצד העירייה בטיפול בהם.

את טענותיה של צ'פליצקי אף אישר מנהל המחלקה לתרבות תורנית, אילן כהן צדק, שהודה כי "עד עכשיו בתי הספר החרדים לא טופלו באמצעות העירייה." עם זאת, הוא הוסיף והדגיש כי "נכון להיום ההנהגה העירונית בראשות ראש העיר מוטי ששון, אימצו את טיוטת 'תכנית אב' לציבור החרדי שנערכה על-ידי ד"ר נרי הורביץ. על-פיו, אכן יינתן מענה איכותי לילדי חולון החרדים."

לדבריו, התכנית החדשה כוללת, בין היתר, פתיחת מחלקה חרדית במינהל החינוך, פתיחת תיכון 'לווית חן' שנועד עבור בנות שעד היום נסעו ללמוד בבני ברק וכיום עם פתיחת התיכון לומדות בחולון, ו"תיכון טכנולוגי טיפולי לבנים שאינם מתאימים להשתלבות במסגרת ישיבתית". הקמת התיכון הטיפולי וסדריה יוחלטו על ידי ועדה רבנית תורנית שהוקמה לשם כך. בנוסף, בכוונתו לחבר את שני בתי הספר לבנות, 'בנות ציון' ו'בית יוסף', לבית ספר אחד בבעלות 'מעיין החינוך התורני' ובהובלה עירונית. "ייעדנו מגרש מיוחד ברחוב האצ"ל בתל- גיבורים בעבור מוסדות אלו".

מעיריית חולון נמסר בתגובה כי "במהלך שנה"ל הנוכחית התקיימו דיונים בין מנהל מחלקת חינוך חרדי לבין ראשי התיכון להעתקתו בשנה"ל הבאה למבנה אחר. לכן במהלך הדיונים ועל-דעת כל הנוגעים בדבר הוקפאה הזמנת היבלים (מבנים ניידים). ההחלטה שהתקבלה על-דעת כל הצדדים היא שהעתקת התיכון תתבצע בשנה"ל תשע"ט. אנו נערכים להזמנת היבילים ולשם כך הוכנס לסדר היום הנוכחי ת.ב.ר לטובת העניין".

השארת תגובה