במפלגת ישי חוששים: הציעו ל'עץ' מקום שני

פרסום ראשון: במסגרת הניסיונות להרחיב את התמיכה במפלגתו החדשה ובכך לצלוח את אחוז החסימה, פנה ישי לבית מנהיג ה'פלג' הירושלמי הגרש"א והציע כי בתמורה לתמיכתם, נציגם יקבל את המקום השני במפלגה ■ בבית הגרש"א הובהר לישי, כי כל תמיכה של מצביעי 'עץ' במפלגה כלשהי, תותנה בקבלת סמכות מוחלטת בענייני דת ומדינה ■ מקורבי ישי ממתינים להכרעת אריאל

מרן הגר"ש אויערבך בעצרת לזכר הגראמ"מ שך זצוק"ל. צילום: בעריש פילמר
מרן הגר"ש אויערבך בעצרת לזכר הגראמ"מ שך זצוק"ל. צילום: בעריש פילמר

לאחר הכרזתו על פתיחת מפלגה לפני יומיים, נעשים בימים אלו מאמצים כבירים מצד מקורבי ישי לגייס תמיכה רחבה ככל האפשר בכדי לצלוח את אחוז החסימה הגבוה, המעמיד בסימן שאלה את נכונות הצעד של פתיחת המפלגה.

ל"כל הזמן" נודע, כי ישי פנה במהלך הימים האחרונים לאנשי ביתו של מנהיג ה'פלג' הירושלמי הגאון הרב שמואל אוירבעך וניסה לבדוק אם ישנו סיכוי כי הגרש"א יורה לתומכיו להצביע למפלגתו. כשסירבו בני הבית להתייחס לפילוג הספרדי ולהביע צד בנושא, הציע ישי כי נציגם ישולב במקום השני ברשימה לכנסת.

עד כה לא נרשמה התקדמות במגעים, אך במהלך הימים האחרונים הובהר לישי כי בכל קונסטלציה בה יתמכו במפלגה מסוימת, תנאי הסף יהיה סמכות מוחלטת בקבלת החלטות בענייני דת ומדינה ובכללם סוגיית הגיוס. כעת כאמור אין כל מגעים בין השניים וההחלטה על כך צפויה להתקבל בימים הקרובים.

כזכור, מצביעי 'עץ' הצביעו בבחירות האחרונות ל'יהדות התורה', זאת לאחר סיכום עם חסידות גור שנציגה יעקב ליצמן ייצג את עמדותיהם. לאחר הקדנציה האחרונה בה זעמו אנשי ה'פלג' על שיתוף הפעולה שנערך בנושא סוגיית הגיוס, שוב לא ברור אם ימשיך שיתוף הפעולה בין השניים והאופציות העומדות מולם הם: ריצה בנפרד שקרוב לוודאי לא תעבור את אחוז החסימה, או חבירה לאחת המפלגות החרדיות שבכללם מפלגת ישי.

כך או כך, הסיכויים לחבירה לש"ס בראשות דרעי הינם נמוכים זאת לאחר שב'הפלס' תקפו את מסיבת העיתונאים שערך דרעי בתחילת השבוע, בה הודיע על הקמתה של 'מועצת נשים' וכן בעיקר מחמת העובדה כי במידה וש"ס תציג קו תוקפני כנגד חוק הגיוס, הדבר יגרום לבריחתם של המסורתיים שכן נשארו במפלגה לאחר המאבק הניטש בין ש"ס לישי.

חבירה ליהדות התורה גם לא נראית רלוונטית בעיקר מחמת חילוקי הדעות העמוקים בסוגיית הגיוס, וכן בגלל המאבק הקשה שהתקיים בבחירות המוניציפליות בין הפלגים למרות ה'סיכום החשאי' שנערך עם ליצמן לפני הבחירות האחרונות. האפשרות היחידה שנותרה בפניהם, היא חבירה לישי, אך גם זו אינה תעבור בקלות מפני שיקשה על הצדדים להציג דעה אחידה בסוגיית הגיוס.

גורמים בחצר הגרש"א לא פוסלים כלל ריצה עצמאית וטוענים כי זו עומדת על הפרק ולא רק כ'הצבעת מחאה'. "גם בזמנו של הרב שך שהורה על פתיחת מפלגה אמרו כל מיני יועצים שקולות רבים ילכו לטמיון", אמר גורם המעורה בפרטים. לדבריו, ישנם סיכויים כי מפלגה שיריצו בבחירות באופן עצמאי תעבור את אחוז החסימה.

8 תגובות
 1. לא חושב שזה יקרה.. אם כן ישי רק יפסיד

 2. הלך הזרזיר אצל המנוול

 3. לא הבנתי במה ליצמן לא ייצג אותנו טוב?
  מה היה רע ?
  בוא נמשיך כך שליצמן ימשיך לייצג את סכנת ביטול גזירת הגיוס.

 4. איזה שטויות, אלו בסך הכל המאוויים והרצונות רויי האינטרסים של כתב אומלל שממציא בדותות. הרי אלי ישי החליט על הקמת המפלגה לאחר שביקר במעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן וכל השנים הוא מתייעץ רק איתו.

 5. אני תומך בעץ אבל אם הם ילכו עם ישי הם יפסידו אותי ועוד הרבה כמוני

 6. מי שיודע מבתוכו אז הוא יודע שלמעשה כנראה ילכו עם בל"ד עד הבחירות ואח"כ יתפצלו ויהיו סיעה נפרדת של אחד או שתיים חכ"ים וזה חוקי זה נראה האפשרות האמיתית של עץ ועוד דבר ידוע לי מבתוכו שהערבים כל הזמן מחזרים אחריהם!

 7. מי שיודע מבתוכו יודע שכנראה ילכו עם בל"ד עד הבחירות ואח"כ יתפצלו ויהיו סיעה נפרדת עם אחד או שתים חכ"ים וזה חוקי ובאמת זה נראה האלטרנטיבה הטובה ביותר שלהם ואני יודע שהערבים מחזרים אחריהם כבר הרבה זמן וזאת משום שלבל"ד יש רק 3 מנדטים ובלי עץ הם לא יכולים להיכנס לכנסת!

 8. למעשה הם הולכים עם בל"ד

השארת תגובה