ציור עם בעיות ב'אמונה' • הכירו את סודות הכתב

סודות הכתב
סודות הכתב

איזה מין טיפוס אני רציונאלי או אמוציונאלי? חושב עם הלב או מרגיש עם הראש? שקט מבחוץ אבל סוער מבפנים?

באבחון הגרפולוגי, מעבר לניתוח כתב היד, מתבקש המאובחן לעבור מספר אבחונים בציור.

"אני לא יודע לצייר?" זה בדרך כלל המשפט הראשון שנשמע.

אבחון הציורים אינו נחלת עולם הילדים בלבד, הוא מתאים לא פחות לאדם הבוגר, חוצה יבשות של שכל ומערבולות של רגש ומגלה רצונות כמוסים שנדחקו, כאבים שהעלו מוגלה וצרכים בסיסיים ששכחנו שמגיע לנו, לכולנו יש נפש רגשות וזיכרונות – לכן אין חשיבות לכשרון הציור.
אחד המבחנים שבודקים את ההתייחסות שלי לעולם הרגש והשכל, האיזון או חוסר האיזון ביניהם, הוא מבחן כוכבים וגלי ים. הנבדק מתבקש לצייר בתוך מסגרת כוכבים מעל גלי ים.

גלי הים מורכבים משתי צורות קמרון וקערה, הקמרון צורת הגל שיוצרת מעין כיפה מלמדת על מופנמות והגנה, וצורת הקערה שבגל מלמדת על הפתיחות, ההסתגלות ותחושת החופש.

הכוכב הנמצא בשמיים מרמז על החלק העליון של האדם, האינטלקט. הכוכב הוא צורה בעלת זוויות . היא הצורה הקשה ביותר לביצוע ודורשת יותר שליטה כושר ריכוז ומשמעת עצמית. דרכה ניתן לבדוק את ההחלטיות והיציבות של הנבדק.

הציור שמובא לעיל הוא של בחורה דתיה בת 19 שהייתה לנו שיחה בענייני אמונה. היא טענה שקשה לה עם הדת כיוון שהיא אדם מאד רציונאלי ויש דברים לא מסתדרים לה ועד היום לא הייתה שום תשובה שסיפקה אותה.

אחרי כמה דקות של שיחה קיבלתי את הרושם שהיא לא מעוניינת לקבל תשובות בגלל התנגדות פנימית ולא בגלל הסבר שכלי כזה או אחר. הצעתי לה לעשות את האבחון הנ"ל והתוצאות העלו דבר מאד מעניין. ראשית כל הדבר הבולט בציור הוא אכן האזור העליון שם היא השקיעה יותר אבל הכוכבים היו בלחץ מאד חזק ביחס לגלים והיא חזרה עליהם שוב ושוב, כשאדם מרגיש צורך לחזור על משהו שוב ושוב זה מראה על חוסר ביטחון, כמו קשר שרוצים להיות בטוחים שהוא חזק אז קושרים שוב, ואם עדיין לא בטוחים שהוא חזק אז קושרים שוב.

גם הרווח הגדול בין הגלים לשמיים מעידים על נתק בין הרגש לשכל, וצורת הקמרונים של הגלים מעידים על הסתרה וצורך בהגנה.

יוצא שהרגש הוא כל כך עמוק שהיא מפחדת להתמודד מולו והיא יוצרת מגננה ע"י שימוש מוגזם בשכל גם איפה שלא צריך. כל קושי רגשי שעלול לצוץ מיד היא נדרכת ומחפשת באופן מוחלט להיצמד לסברות שכליות. הבעיה שלה לא תישאר רק מול הדת אלה תהיה לה בעיה בכל מקום שיפגיש אותה עם רגש. היא יכולה לפסול כל בחור שיציעו לה בתירוץ שכלי שזה לא מתאים בגלל שהוא לא מספיק חכם והשני לא מתאים בגלל שהוא יותר מידי חכם והשלישי לא מתאים כיוון שהוא שונה ממנה בתכלית והרביעי לא מתאים כי הוא דומה לה יותר מידי ואין לדבר סוף. השכל משמש לה ביטחון והיא תפחד לשחרר את האחיזה שלה.

ציור אחד לא מספיק, כדי לקבל פרטים נוספים ולהגיע אל המניעים שהביאו אותה לפתח מנגנון הגנה שכזה, נצטרך להעמיק בכתב היד ולבדוק ציורים נוספים. אדם קרוב לעצמו ובד"כ אנחנו לא שמים לב שמי שמפריע לנו להתקדם ולהיות שמחים זה רק אנחנו.

לעיתים נדרש אומץ לב לשנות חשיבה והרגלים להיות מוכנים להודות שעברו עלינו הרבה שנים שצעדנו בכיוון ההפוך אבל לפעמים אנחנו מאד רוצים לעשות שינוי ולפעול נכון רק שהיה חסר לנו המידע הנכון וברגע שאנחנו מודעים עלינו על הדרך.

שלי דוד, גרפולוגית מוסמכת, מאבחנת ציורים, ייעוץ אישי ותעסוקתי, קורסים, סדנאות ושיעורים פרטיים. | 0528157703

השארת תגובה