נערכות למאבק: "נדליק נר חנוכה בעזרת הנשים"

לאחר כמה חודשי שקט מצד ארגון 'נשות הכותל', הודיעו הללו כי יקיימו טקס פומבי של הדלקת נרות חנוכה בעזרת הנשים ■ הכרזה זו באה לאחר מכתב שנשלח לרה"מ בעניין. המכתב הועבר לרב הכותל ונענה בשלילה ■ "למרות האיסור, אנו מזמינות את הציבור הרחב להצטרף אליהן להדלקת נרות חנוכה" ■ בפנים המכתב המלא

רחבת הכותל
רחבת הכותל

לאחר מאבקן של נשות הכותל בעניין הכנסת ספרי תורה לעזרת הנשים בכותל, כעת מבקשות להדליק נרות חנוכה פומבית בעזרת הנשים. לפני כחודש פנו נשות הכותל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשו ממנו כי במהלך ימי החנוכה תוצב חנוכייה גם בעזרת הנשים בכותל המערבי, כדי שנשים יוכלו להשתתף בטקס ולקיים את מצוות הדלקת נרות החג. לטענתם, כך היה נהוג מאז שחרור הכותל בששת הימים בעזרת הגברים.

את הטיפול בבקשה העביר ראש הממשלה לסגן שר הדתות, אלי בן דהן, שהעבירה לטיפולו של רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'. אך רב הכותל התעלם מכך וזאת לאחר הוראת הרבנים שלא להיענות לבקשתם.

במכתב שאותו שלחו לראש הממשלה נכתב: "בשנים קודמות נאלצו נשים לעמוד על כסאות פלסטיק, בסמוך למחיצה, על מנת לצפות בטקס. אין זה מכבודו של המקום ואין זה מכבודן של הנשים. אנו משוכנעות שהנך יודע את החשיבות במתן הזדמנות שווה לנשים".

במכתב התשובה, שהגיע באופן בלתי רשמי לידי נשות הכותל, חתום ע"י רב הכותל, נענתה הבקשה בשלילה. הרב שמואל רבינוביץ' קבע כי נשים לא יורשו להדליק חנוכייה בעזרת הנשים בכותל; וכפועל יוצא גם לא יוכלו להיות שותפות פעילות בטקס ההדלקה שייערך בעזרת הגברים, במהלך כל ימי החג.

לאחר המכתב, בארגון נשות הכותל נערכים למאבק בנושא. "רב הכותל פועל באופן שערורייתי כשהוא מדיר את ציבור הנשים כאילו לא היו חלק מאותו עם", אמרה ענת הופמן מהנהלת הארגון. לטענתה, מאז שנבחר לתפקיד, ועוד קודם לכן, רב הכותל לא הזמין נשים לקחת חלק בטקס ולא כיבד נשים בהדלקת נרות החנוכה, למרות שמדובר במצווה שגם נשים מחויבות בה.

בעקבות הסירוב, הודיעו נשות הכותל כי הן מתכוונות לקיים את הטקס למרות האיסור מצד רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ'. "אנו מזמינות את הציבור הרחב להביא חנוכיות ולהצטרף אליהן להדלקת נר שלישי של חנוכה", פרסמו ארגון נשות הכותל והכריזו שוב מלחמה בהחלטות הנהלת הכותל.

השארת תגובה