פּוּרִים שָׂמֵחַ וּמְבַדֵּחַ • איך נדאג שיהיה גם בטוח?

כדי שהחג הבא עלינו לטובה יהיה לא רק שמח ומבדח, אלא גם בטוח – יש לבחור בתחפושת מאושרת ומסומנת כחוק, לא להשתמש בצעצועים אסורים ומסוכנים לשימוש ולהקפיד על איפור הנושא אישור משרד הבריאות • לקראת פורים ליקטנו עבורכם כמה כללים חשובים לפורים בטוח 

קרטרס תחפושות לילדים | צילום: יח"צ חו"ל
קרטרס תחפושות לילדים | צילום: יח"צ חו"ל

מדי שנה נפגעים בחג הפורים ילדים ובני נוער כתוצאה משימוש בחזיזים, זיקוקים, נפצים, קפצונים ושאר חומרי נפץ מאולתרים. הפגיעות וחבלות שכיחות יכולות להופיע בצורה כווייה בידיים, בפנים, בצוואר או בירכיים. בחוזר מנכ"ל של משרד החינוך שהופץ לקראת החג המליצו להנחות את הצוות החינוכי לקיים פעולות הסברה בקרב התלמידים ולהביא לתודעת התלמידים סיכונים הקשורים בחג ודרכי מניעתם.

אפשר גם אחרת 

כך למשל, במשלוחי מנות המיועדים לילדים עד גיל 5 שנים, אין לשים מאכלים העלולים לגרום להם לחנק, ביניהם: סוכריות, מסטיקים עגולים, אוזני המן במילוי אגוזים, בוטנים או שקדים וסכנות נוספות טמונות בתחפושות במוצרי האיפור. סמדר הוד עובדיה, תזונאית ומנהלת מחלקת תזונה ובטיחות מזון בארגון לקט ישראל. "משלוחי המנות בגלגולם הנוכחי מכילים חטיפים מלוחים ומתוקים עתירים בקלוריות, מלח, שומנים, סוכר וצבעי מאכל ובהחלט נופלים תחת הקטגוריה של סביבה מעודדת השמנה. אבל זוהי לא חובת המציאות. אפשר גם אחרת, אפשר להחזיר את משלוחי המנות למהות שלהם, תשומת הלב, להשקיע בברכה, בהפתעה, באריזה צבעונית ובתוכן בריא: מאפים ואוזני המן כדאי להכין לבד בבית, כך תוכלו לשלוט על הכמויות והמרכיבים. הפחיתו כמויות סוכר ושומן והשתמשו בקמחים מדגנים מלאים. הכניסו פירות יבשים לאריזות קטנות וחמודות, חלבה משומשום מלא, שוקולד איכותי, כדורי תמרים, בייגלה מחיטה מלאה. במידה ואתם מעדיפים את האופציה של לקנות הסתכלו על רשימת הרכיבים ובחרו מוצרים בהם סוכר אינו מככב בשלישיה הפותחת, וכמות הנתרן נמוכה מ-500 מ"ג ל-100 גרם".

פצצה מתקתקת

פורים הוא שעתם היפה של אקדחי הצעצוע, הקפצונים והפיקות, שחביבים מאוד על הילדים, אך שימוש לא נכון בהם עשוי להסתיים באסון. כאשר רוכשים מוצרים אלו חשוב לבדוק אותם היטב, ולשים לב להוראות והאזהרות. במכון התקנים מציעים מספר כללי זהירות:

 • אקדחי צעצוע היורים כדורי פלסטיק אסורים לשימוש – עלולים לגרום לחבלות חמורות.
 • על כל סוגי הזיקוקים חייבות להופיע הוראות שימוש ואזהרות בשפה העברית.
 • יש להפעיל את קפצוני הנייר או הפיקות למיניהן באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד, ולא באמצעות אבנים או בדרכים אחרות.

  מארז איפור מארקווינס
 • בעת רכישת אקדח פיקות, יש לוודא כי על הקנה מותקן פקק בטיחות אדום.
 • יש לוודא כי שם היצרן או היבואן מופיעים באופן ברור, וכי האקדח מסומן בהוראת אזהרה.
 • אין לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצות
 • אין לירות פיקות ודומיהן בקרבת האוזניים והעיניים- דבר זה עלול לגרום לנזק בלתי הפיך
 • רקטות וזיקוקים גדולים אסורים לשימוש לגורם שאינו מקצועי

 

איפור? לכו על בטוח!

כל תחפושת היא בבחינת חגיגה עבור הילדים ואלה חפצים למשוך בזכותה תשומת לב ולקצור מחמאות מפרגנות מצד החברים לכיתה אך כשמדובר בזאטוטים הסיפור הוא מורכב. לאלה הקטנים אין תמיד את היכולת לשבת בשקט ובאיפוק בזמן תהליך האיפור ולעיתים חוויה נחמדה עלולה להפוך לסיוט. אז מה עושים? מומחה המייקאפ בועז שטיין מאפר ומורה בכיר למקצועות האיפור ממליץ לבצע עבודת הכנה עם הילדים הקטנים במטרה ליצור עמם שיתופיות. "הציגו בפני הילדים תמונה מוגמרת של הדמות הרצויה, הסבירו להם את הנדרש מסגנון האיפור ונסו לתאר בפניהם את חשיבות מעורבותם. מהלך זה אמור להעצים את הכיף ואת נכונות שיתוף הפעולה ויבטיח תוצאות מוצלחות יותר".

צבעי איפור לפנים של 'קריון'

נתון מהותי להורה המאפר היא העובדה כי הפיקוח על מוצרי האיפור לילדים הנמכרים בחנויות המתמחות לפורים או/ו בחנויות מוצרי הילדים – לוקה בחסר. הימצאותם של חומרים רעילים ומזיקים במוצרי האיפור, קיומם של חומרים שגורמים לתגובות אלרגיות בקבוצות מסוימות ובעיות זיהום שנובעות מהעברת תכשירי האיפור מאדם לאדם הם חלק מהסכנות הטמונות בשימוש במוצרי איפור. בעייתית גם העובדה כי מוצרי איפור משווקים לעתים מבלי שמסומן על גבי המוצר או בחוברת המצורפת, את שמות הרכיבים שהם מכילים, הוראות השימוש לגביהם ואזהרות רלוונטיות (למשל – לקבוצות אלרגיות). "חלק בלתי מבוטל של תכשירי האיפור לילדים מגיע ארצה על תקן של צעצועים ומהסיבה הזאת הם אינם עוברים בדיקה או התייחסות של משרד הבריאות. "חשוב לבדוק שאתם משתמשים במוצרי איפור ותמרוקים המאושרים על ידי משרד הבריאות. תכשירי איפור ייעודים לילדים נושאים את הכיתוב "באישור משרד הבריאות" וכן כוללים מספר אישור, והם בסדר וניתנים לשימוש", קובע דודי קרמר יבואן 'קריון' ו"מארקווינס" – מותגי איפור ייעודים לילדים.

"חלק ניכר ממוצרי איפור זול שמקורם כלל אינו מוכר מכילים מרכיבים שהעור העדין של ילדים ותינוקות ולעיתים גם של נוער ומבוגרים, רגיש אליהם. איפור שכזה עלול לגרום לדלקת עור ממגע הגורמת לפריחות, ובמקרה הרע אף לכוויות".

 • לילדים רכים בשנים (מתחת לגיל 5) הימנעו מלצבוע משטחים גדולים על פניהם (מינימום שימוש באיפור): סומק, שפתון, עיפרון וצללית עם העדפה למוצרים היפואלרגניים
 • את האיפור עצמו יש לשים על פנים נקיות, שלפני כן נמרחו בקרם לחות קל
 • מיד כשחוזרים הביתה יש להסיר את האיפור בתכשיר מתאים
 • השימוש בנצנצים ובנסורת גליטרים באזור העיניים, העפעפים, השפתיים ובקרבת האף והנחיריים אינו מומלץ לילדים שכן אלה עשויים לחדור לעין ולשרוט אותה
 • מומלץ להשתמש במייקאפים על בסיס מים
 • עפרונות עיניים מיועדים לשימוש חיצוני בלבד (על העפעפיים בלבד) – לא בתוך העין כמקובל
 • הדבקת ריסים לילדים אינה מומלצת

מסכות, עשנים… 

קרטרס תחפושת כבאי | צילום: יח"צ חו"ל

המרוץ אחר התחפושת המושלמת בעיצומו כאשר הורים וילדים רבים יוצאים בימים אלה ורוכשים תחפושות ואביזרים נלווים. רובנו לא חוסכים בכסף כדי להבטיח שלנסיך הקטן, לנסיכה המקסימה, תהיה את התחפושת היפה והאיכותית ביותר למסיבות פורים. אבל האם התחפושות הללו הנמכרות ברשתות ובחנויות הדיסקאונט גם נוחות? אז זהו, שמסתבר שלא תמיד! "בבואכם לרכוש תחפושת לתינוק בחרו את התחפושות המחממות והמרופדות. אלו שלקחו בחשבון את הנוחות לתנועת הפעוט ולמגע עורו העדין של התינוק, לצד העיצוב והמקוריות. מאוד חשובה כאן האיכות. תחפושות שעשויות מיקרו פליז נעים, נוחות ללבישה ומתאימות גם אם יהיה יום קריר הן עדיפות. יתרון נוסף שכדאי לשים לב אליו- בחרו בתחפושות שמורכבות מחלקים שניתן להשתמש בהם אח"כ כל השנה , אלו יהפכו את התחפושת לפריט שימושי, גם בתום פורים", אומר אילן בז'ה מנכ"ל סחר ברשתות H&O וקרטרס.

ומה לגבי בטיחותן של התחפושות?

ובכן, מדי שנה לקראת החג משחרר משרד התמ"ת אזהרות ודגשים שיש לקחת בחשבון טרם רכישת התחפושות בכדי להימנע מראש מבעיות מוכרות שעשויות לצוץ במהלך החג. בין ההמלצות הבולטות – לא לרכוש או להשתמש בתחפושות, אביזרים ותרסיסים שאין עליהם תג בעברית בעקבות החשש שמוצרים אלה לא עברו את בדיקת מכון התקנים ולכן עשויים להיות מסוכנים. "הדבר הראשון שהורים צריכים לבדוק כשהם קונים תחפושת הוא – האם יש לה אישור ממכון התקנים. חשוב מאוד להקפיד לקנות תחפושות שעברו בדיקה של מכון התקנים הישראלי, לכן חשוב וכדאי לרכוש את התחפושת ברשתות גדולות ומוכרות" קובעת אסתי לזר, בעלת מותג התחפושות LOLA. כמו כן שימו לב שאין בתחפושת שרוכים או חוטים שעלולים להיכרך סביב הצוואר של הילד, ודאו שבתחפושת אין כפתורים או חרוזים קטנים שעלולים להוות סכנה בכך שהילד יכול לבלוע אותם בטעות וחשוב מאד להימנע מקניית תחפושת המכילה חומרים דליקים כגון : נוצות, צמר גפן ועוד". בעניין זה יודגש כי כל אביזרי פורים נכנסים לקטגוריית בטיחות הצעצועים ולכן הם צריכים לעמוד גם כן בדרישות התקן הרשמי ת"י 562. לפי משרד התמ"ת, תקן זה קובע את הנדרש בכל הנוגע לדליקות או משך התפשטות הלהבה בתחפושת, ולכן אי עמידה של התחפושות בתקן עלולה לסכן את הילדים המשתמשים בהן ולגרום לכוויות במקרה של חשיפה לאש.

"גם אם בחרתם בתחפושת ביתית אל תשתמשו במוצרים דליקים כגון, נוצות וצמר גפן או בשרוכים וחוטים ארוכים שעלולים להיכרך סביב צוואר הילד. פעמים רבות ילדים נחבלים בגני השעשועים כשהם מסתבכים עם התחפושת, בזמן שהם שם התעקשו על כך שיורידו את התחפושת. אסרו על הילדים להשתמש בכל הנפצים והאקדחים למיניהם הדומים לנשק אמיתי – הם עלולים לפגוע בהם ובחבריהם, ואף לגרור קנס. כמו כן, לצעצועי פורים המותרים על פי החוק, יש לוודא כי הילדים מפעילים אותם במקומות פתוחים ולא מכוונים אותם כלפי אזור הפנים שלהם או של חבריהם", אומרת ד"ר סוזי קגן, מטפלת משפחתית ובעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים.

מזוודת איפור של ברבי

"מידי שנה בפורים נפגעים ילדים רבים משימוש בנפצים, צעצועים מסוכנים, אקדחי קפצונים, תרסיסים ותחפושות חסרות תו תקן", אומרים עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און. "למרבה הצער, הפגיעות בפורים רבות וקשות: נפצים שגרמו לכוויות בדרגות שונות, ואף לקטיעת איברים, תחפושות שהתלקחו, רעש קפצונים ופיקות שגרמו לקריעת עור התוף, ונזק בלתי הפיך לשמיעה, פגיעה בראיה ואף עיוורון, כתוצאה מגיצים, ספריי וקצף, תכולת משלוחי מנות שגרמו לחנק אצל פעוטות ועוד ועוד. מידי שנה חלה עליה במספר הפציעות בפורים, ושמחת החג עלולה להסתיים בנכויות קשות, ואף במוות חלילה. נזק שנגרם מתחפושת חסרת תו תקן, או צעצוע מסוכן כהגדרתו בחוק – יכול לסלול את הדרך להגשת תביעה נגד היצרן, היבואן, או המוכר של האביזר או הצעצוע המסוכן. בנוסף, המציאות מוכיחה, כי נזקים רבים נגרמו בשל אי אכיפה מספקת של הוראות הדין. כך, שניתן במקרים שכאלה לשקול הגשת תביעה כלפי המדינה ו/או הרשות המקומית בגין אי אכיפה מתאימה. זאת, לרבות בגין התרשלות בחיפוש והחרמת נפצים וצעצועים מסוכנים שנמכרים באופן בלתי חוקי לקראת חג הפורים. בנוסף, ניתן לשקול הגשת תביעה נגד המזיק הישיר ו/או בית הספר, ו/או חברת הביטוח".

לסיכומו של עניין אם יש דבר אחד שכמעט בטוח לחלוטין בפורים, זהו הגשם המסורתי שהורס לילדים את כל הכיף. עכשיו, ובנוסף לכל הסיבות שתוארו יש לכם ההורים סיבה נוספת לחשש.

השארת תגובה