המחיר עמוק באדמה: הנפט בשפל 61 – דולר

מחיר חבית עמד לפני שנה על 107 דולר וכיום צנח המחיר קרוב למחצית מערכה • הנפגעת העיקרית: איראן – שעשויה להיקלע למשבר כלכלי חריף, שגם מזהירה כי זו קונספירציה אמריקנית נגד המוסלמים וכי המחיר עלול לרדת עד ל- 40 דולר

קידוח נפט. צילום בלומברג
קידוח נפט. צילום בלומברג

מחיר הנפט ממשיך במגמת הירידה ונסחר במחיר שפל של 61 דולרים. כך מדווח 'ישראל היום'. לדברי העיתון, בסך הכל מחירה של חבית נפט קרס ביומיים האחרונים בעוד .5% בהשוואה לשיא של 107 דולרים לחבית לפני שנה, מחיר הנפט צלל בלא פחות 46-מ דולרים לחבית. כמו כן, צפויה בסוף החודש ירידה נוספת במחיר הדלקים.

הירידות שנרשמו לאורך שעות היום הפכו להתמוטטות, לאחר פרסום נתוני מלאי הנפט בארה"ב. משרד האנרגיה האמריקני עדכן אתמול אחר הצהריים כי מלאי הנפט מסוג קרוד במדינה גדל במפתיע 1.454-ב מיליון חביות – כשהצפי עמד על ירידה של 2.24 מיליון חביות.

מלאי הדלקים המזוקקים טיפס 5.577-ב מיליון, כשהצפי עמד על עלייה של 920 אלף חביות בלבד.

מוקדם יותר עדכן ארגון אופ"ק כי הביקוש לנפט מסוג קרוד 2015-ב יהיה הנמוך ביותר זה 12 שנים. לפי התחזית המעודכנת של הארגון, הביקוש יעמוד על 28.9 מיליון חביות ביום – נמוך 300-ב אלף חביות ביום לעומת הנתונים השנה. יצוין כי אופ"ק הוא קרטל המורכב מהמדינות אלג'יריה, איראן, עיראק, כוויית, לוב, ניגריה, קטאר, סעודיה, איחוד האמירויות, ונצואלה, אנגולה ואקוודור.

מטרתו לקבוע עם חברות הנפט את קצב הפקת הנפט, מחיריו וזיכיונות עתידיים. לפי ההערכות, הארגון מחזיק 70%-בכ ממלאי הנפט בעולם.

מחיר חבית מסוג ברנט, אשר לפיו נקבעים מחירי הבנזין בארץ, צלל גם הוא מטה ונסחר בתחילת המסחר בארה"ב, ברמת שפל של 65.7 דולרים בלבד לחבית. לקריסת מחירי הנפט בעולם השלכות כלכליות ומדיניות משמעותיות ביותר על המזרח התיכון, ובעיקר על איראן, שבונה על עליית מחירי הנפט לשיקום כלכלתה. אם הקריסה במחיר הנפט תימשך, איראן בדרך למשבר כלכלי חריף ביותר.

'ישראל היום' מצטט את נשיא איראן חסן רוחאני שאמר כי הירידה במחיר הנפט היא "קונספירציה אמריקנית נגד האינטרסים של המוסלמים." שר הנפט האיראני הוסיף כי "התפרקות אופ"ק תביא לקריסת מחירי הנפט עד 40 דולרים לחבית."

השארת תגובה