כך מחסלים חיידקים וזיהומים בבתי חולים, בנוכחות בני אדם

בין 4000 ל6000 אנשים נפטרים מידי שנה כתוצאה מהדבקות מזיהומים בבתי החולים. טכנולוגיה חדשנית שאושרה על ידי הFDA מביאה בשורה חדשה לאחר שבניסוי מעבדה הוכח כי מפחיתה את כמות החיידקים באוויר ועל משטחים בלמעלה מ90% ומאפשרת לראשונה, חיטוי בנוכחות בני אדם

בית-חולים
בית-חולים

כשאנחנו נקלעים לבית חולים, מרפאה, קליניקה של רופא שיניים או כל מכון שבו עושים פרוצדורה כירורגית (כמו הסרת משקפיים או ניתוחים פלסטיים) אנחנו אמנם לא רואים אותם, אבל הם שם: חיידקים שנמצאים בחלל חדר הטיפולים. הם שם בדיוק כאשר אנחנו במצב הפגיע ביותר: בין אם כלקוחות עם רקמה חשופה או מאושפזים עם מערכת חיסונית שאינה במיטבה. חלק מהחיידקים הללו חסינים בפני אנטיביוטיקה ויכולים אף לגרום למוות.

בנייר מדיניות בנושא מניעת זיהומים נרכשים בבתי חולים, שנמסר לשרת הבריאות לשעבר יעל גרמן ב-2014, נכתב שעשרות אלפי בני אדם נדבקים מדי שנה בזיהומים במהלך האשפוז בבתי החולים בישראל ומתוכם נפטרים בין 4000 ל-6000 איש. חוץ מאובדן חיי אדם בנסיבות מיותרות ועצובות, התחלואה שנגרמת כתוצאה מתופעת הזיהומים בבתי החולים, עולה למערכת הבריאות מעל מאתיים מיליון שקל בשנה.

"קוראים להם 'חיידקי על'", אומר איתי בן הרוש. חמו נפטר בגיל 46, כאשר היה מאושפז בבית חולים לצורך ניתוח כריתת רגל, כתוצאה מסיבוכי הסוכרת. "הניתוח עבר בשלום", הוא ממשיך, "אבל כשחמי היה מאושפז בטיפול נמרץ – להתאוששות – הוא הותקף על ידי חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, מסוג כזה שנמצא רק בבתי חולים. הם קטלניים. האבסורד הוא שאדם נכנס לבית חולים כדי להתרפא מצרה אחת וחוטף, בלי שהוא מודע לכך, צרה אחרת שיכולה להביא למותו".

למעשה, אנחנו מוקפים – באופן בלתי מודע – בכמות גדלה והולכת של רעלנים וחיידקים. משטחים שונים בבית, במסעדות, במטוסים ובעצם כל משטח שתוכלו לחשוב עליו – מזוהם בחיידקים ובנגיפים. המצב חמור שבעתיים בבתי חולים.

המגפה השקופה הזאת לא נסתרת מעיני משרד הבריאות. במרכז הרפואי שיבא ובמרכז הרפואי גליל (שבנהריה) הושק מיזם "מגן חיים", שנועד להפחית את שיעור הזיהומים בבתי החולים, ובכך להוריד משמעותית את התמותה כתוצאה מזיהומים נרכשים.

ד"ר אייל צימליכמן, סגן מנהל המרכז הרפואי לרפואה ואיכות בבית החולים שיבא ואחד מקברניטי המיזם, צוטט בכתבה לווינט: "הזיהומים הנרכשים בבתי חולים מהווים בעיה משמעותית במערכת הבריאות ונחשבים לסיבוכים השכיחים ביותר".

אל בהלה, קיימים בשוק אמצעים שמהווים פריצת דרך טכנולוגית לחיטוי האוויר. אחד מהם הוא מחולל הידרוקסיל. מדובר במכשיר חשמלי שקט, שמשולב בצנרת מיזוג האוויר, ומייצר את ההידרוקסיל – חומר מחמצן רב עוצמה. דמיינו מערכת, שמחטאה לנו את האוויר 24 שעות ביממה מבלי להשאיר עקבות, בלי לגרום נזק – וביעילות מאוד גבוהה.

יעילות זו נבדקה מדעית באחד מבתי החולים, שאליהם הוכנסו מחוללי ההידרוקסיל. בדו"ח מעבדה לבדיקת חיידקים, שנעשה לפני הכנסת המכשור, נמצא כי על לחצן פתיחת הדלת נספרו 8 חיידקים. לאחר הכנסת המכשור מספרם ירד ל- 1. באוויר התוצאה הייתה אף יותר טובה: לפני היו 136 חיידקים בדגימה – ואחרי 3. גם מדד העובש היה מרשים: התוצאה הייתה 4 לפני הכנסת המחולל – ואפס אחריו. בסיכומו של דבר, הוכח כי הייתה ירידה של כ-98 אחוז בכמות החיידקים.

לא סתם אומרים שהשמש היא המחטא הטוב ביותר שיש. "ההידרוקסיל מיוצר בטבע על ידי השמש ונחשב למחמצן היחיד והחזק יותר בטבע", מסביר יעקב גלרטר, סמנכ"ל חברת גת רימון טכנולוגיות, שמייבאת את ה"או.אייג' אייר" (המוכר כ"אודורוקס"). זהו מכשור לחיטוי יזום ומתמשך נגד זיהומים בכלל, וגם כאלה שנרכשים בבתי החולים.

איך זה עובד?

"בטבע, האור האולטרה סגולי של השמש מפרק את הלחות שבאוויר למימן ולהידרוקסיל. הבעיה היא שמקום שאינו חשוף לקרינה ישירה של השמש אין ייצור של הידרוקסיל. הטכנולוגיה שלנו מבוססת על שכפול פעולת השמש. היא מייצרת הידרוקסיל ומכניסה אותו לתוך מבנים וחללים. ההידרוקסיל יכול לייצר מערכת חיסון לבית החולים ולהכניס לתוכו את תהליך החיטוי הטבעי של השמש".

זה טוב ויפה, אבל מה עם האביזרים, שנמצאים בחלל החדר כמו כסאות, מיטות, מצעים וציוד רפואי?

"ההידרוקסיל ידוע כמחטא מעולה גם למשטחים. ברגע שהאוויר שנושא את ההידרוקסיל בא במגע עם משטח קשה (כמו נירוסטה) או משטח רך (כמו בדים) הוא מחטא אותו. פירוש הדבר, חולה המאושפז בבית החולים, כשמחוללי ההידרוקסיל פועלים, פחות חשוף לסכנת הידבקות בחיידקי על. כמובן שגם הצוות הרפואי והמבקרים מרוויחים מכך".

אז למה המכשור הזה לא נמצא בכל בית חולים או מרפאה?

"זה בדרך! נכון להיום, מחוללי הידרוקסיל מותקנים בחדרי ניתוח במדיקל סנטר בהרצליה פיתוח כבר מעל שנה ועובדים מסביב לשעון. עם זאת, לצערי עדיין אין מספיק מודעות בקרב אנשי היחידות למניעת זיהומים בבתי החולים ליתרונות הרבים שיש לטכנולוגיה להציע לעומת כל פתרון אחר שיש בשוק".

למה אי אפשר פשוט לרסס בחומרי חיטוי את החללים, הסדינים והציוד?

"כדי לעשות זאת צריך לפנות את החדרים מבני האדם. נוסף לכך, מי שעושה את החיטוי חשוף לחומרי הרעל כמו כלור, כלור דיאוקסיד, מי חמצן ופורמלדאיד – כולם חומרים יעילים בקטילת חיידקים, אבל מסוכנים בחשיפה לאדם. מחוללי ההידרוקסיל מחטאים את כל מה שמנית – רק בלי הסכנה, ובנוכחות בני האדם. חשוב לציין שהמחולל קיבל את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאי".

מהו החומר שיוצא מהמחולל?

"אוויר רווי בהידרוקסיל, שהורג חיידקים ווירוסים על ידי פגיעה בדופן התאים שלהם – וממית אותם. מדובר בחומר טבעי, עדין, יעיל ומחטא, שקיים מתחת לאף שלנו מאז שכדור הארץ נוצר".

חברי מיזם "מגן חיים" התבקשו לבחון טכנולוגיות חיטוי שונות, שאותן יישמו בפיילוט שאמור להתחיל בזמן הקרוב בתל השומר ובנהריה. בפני חברי הוועדה הוצגו עשרות פתרונות, שנועדו לחיטוי. הבחירה קשה. נדמה שאף אחד מהפתרונות, שעלו על המדוכה, לא נותן מענה של מאה אחוז לכל מקורות הזיהום: צנתרים, היגיינה אישית והעברת חיידקים על ידי ציוד בית החולים.

"הטכנולוגיה היחידה שמסוגלת לחטא ביעילות גבוהה, ובנוכחות בני אדם, את חלל חדרי הניתוח ומשלבת בפעולתה גם בטיחות לצוות הרפואי, לחולים ולמבקרים היא באמצעות שימוש במחולל ההידרוקסיל", מעיד ירון שטרית, מנהל מחלקת ההנדסה במדיקל סנטר בהרצליה פיתוח.

נותר רק לקוות כי כל בתי החולים והמרפאות בארץ ישכילו להבין את הפוטנציאל הגלום בטכנולוגיה זו ויאמצו אותה.

3 תגובות
  1. הפירסום מעניין אותי אודה אם תהיה אלי פניה טלפונית לשאלות מעשיות לגבי היישום במרפאה

  2. הטל. שלי 054-7620511
    תודה

  3. מולקולת הידרוקסיל מתפרקת בתוך חלקיק שנייה ולכן איננה מתפזרת באוויר. כל הבדיקות המיקרוביאליות שביצעתי על מכשירים מחוללי הידרוקסיל הראו תוצאות מאכזבות עד כדי כך שמבחינתי המכשיר בזבוז כסף מוחלט. יש לי מלאי עצום של מכשירי הידרוקסיל עוצמתיים. ובגלל שלדעתי בהם חיטוי של ממש אינני מוכר אותם

השארת תגובה