חברת הכנסת שהפכה מטרה להסתה ברשת בשל הצעה לריכוך החוק

חברת הכנסת הפכה מטרה להסתה ברשת כי ביקשה לרכך הצעת חוק • חברת כנסת אחרת עירערה על הצעת הריכוך והצעת החוק נתקעה בקואליציה • מגיש הצעת החוק מאיים: אשבית את עבודת הוועדה

קריאות ביניים
קריאות ביניים

מי הזיז את "שטח האש"?

ביום שלישי השבוע סייר שר הפנים אריה דרעי בעיר אלעד, כשבסיום הסיור הכריז על צירוף "שטחי האש" הסמוכים לאלעד לעיר לצורך בניית אלפי יחידות דיור, הכרזה שקיבלה כותרות בולטות, ועוררה כמו תמיד את קרב הקרדיטים.

למעשה, מאז ימי הקמת העיר לוטשים קרבניטי העיר את עיניהם על השטח הסמוך, שכן העיר חסומה להתרחבות מכל עבר – ממערב כביש 6 וגנים לאומיים; מצפון מחצבת הנסון ומדרום שמורות טבע וגנים לאומיים נוספים, כך שהאפשרות היחידה להתרחבות העיר הייתה צירוף שטחי האש הצה"לים לגבולות העיר. פוליטיקאים רבים אף הבטיחו להעביר את השטחים לגבולות העיר, ביניהם ראש הממשלה לשעבר ושר השיכון בראשית שנות ה-90 אריאל שרון. למרות ההבטחות, במערכת הביטחון סירבו לשחרר את השטחים.

מי שהחל את הסיבוב הנוכחי של הפניות והדאגה לשחרור השטחים, הוא ראש העיר ישראל פרוש, שפנה לשר הביטחון לשעבר, משה יעלון בחודש פברואר 2014 שישחרר את שטחי האש, שלא נעשה בהם שימוש על ידי צה"ל. חודשיים לאחר מכן השיב יעלון לפרוש, כי "השטחיים קריטיים למערכת הביטחון ועל כן לצערי, לא ניתן להיעתר לבקשתך".

כעבור שנתיים, באפריל 2016, פנה ראש עיריית אלעד שוב ליעלון, בדרישה ל"הסרת הסגר" על העיר. פרוש אף טען במכתבו, כי בשטח האש מוטלים עשרות פגזים, שחלקם נאספים על ידי ילדי העיר וגורמים לסכנה. בשלב זה פנה פרוש לח"כ גפני, שישפיע על בכירי משרד הביטחון, בהם מנכ"ל המשרד דן הראל.

חודש לאחר מכן מתרחשת "ההפיכה" במשרד, יעלון פורש מהחיים הפוליטיים ואביגדור ליברמן נכנס לכיסאו. בשלב זה נכנס לתפקיד גם ח"כ יעקב אשר, מי שהתמודד בעבר על כיסא ראשות העיר באלעד, וזה יצר קשר עם ליברמן, ששלח את מנכ"ל המשרד הטרי אודי אדם לעיר. בנוסף, דואג אשר להפגיש את פרוש עם ליברמן לשיחה ממושכת.

מאמצי הח"כים הדגלאים למען ראש העיר משלומי אמונים נושאים פרי וב-19 בדצמבר מנסחים הצדדים טיוטה ראשונה, שנחשפת כאן לראשונה. "מערכת הביטחון נענתה לבקשת העירייה, בכפוף למילוי העירייה אחר כל ההתחייבויות המנויות בכתב התחייבות זה". לאחר שמשרד הביטחון נעתר למאמצים, מה שנותר לדרעי הוא לספח את הגבולות לשטח העיר.

בדגל התורה רטנו על הקרדיט שנלקח על ידי דרעי, ובכיר במפלגה אמר ל'קריאות ביניים': "אנחנו מעריכים את דרעי מאוד על המהפך שעשה בשפיר, אך מדובר בהישג של גפני, אשר ופרוש".

מלבד שטחי האש, יסופח לעיר שטח נוסף, אותו קיבל פרוש משמעון סוסן, ראש מועצת חבל מודיעין. ובסך הכל מעריכים גורמים המעורים בפרטים, כי בכל השטחים ניתן לבנות כ-20 אלף יחידות דיור, שבנייתן תתחיל בקרוב.

מדוע מאוימת ח"כ שולי מועלם?

ביום רביעי הגיב ח"כ יואב קיש מהליכוד בטוויטר, כי הוא מגנה את ההסתה ברשתות החברתיות כנגד ח"כ שולי מועלם. לשאלת מגיבים, שטענו כי לא מצאו הסתה כזו, השיב קיש: "לא בדקתי אישית, אבל נאמר לי במפורש משולי עצמה". בדיקת 'קריאות ביניים' העלתה כי הח"כית מהבית היהודי הייתה במוקד הטרדה ואיומים, אך דובריה העדיפו להצניע את הפרסום, שלא לגרור מטרידים נוספים. מה שהוביל לכך הוא חוק ביטול חזקת גיל הרך של ח"כ קיש, שמבטל את המצב כיום, בו ילדים להורים גרושים נשארים אוטומטית במשמורת האם, אלא אם כן ביהמ"ש קובע אחרת. הצעתו של קיש עברה בוועדת שרים, כשבמקביל עוברת הצעה של מועלם, הקובעת כי חזקת גיל הרך לא תבוטל, אלא תופחת לארבע שנים, כשעל הצעתה של מועלם מוגש ערר על ידי השרה גילה גמליאל. כעת החוק תקוע בוויכוח בתוככי הקואליציה, וח"כ קיש מאיים כי ישבית את ועדת הכנסת אם הצעתו לא תקודם.

מדוברות הכנסת נמסר ל'קריאות ביניים': "לקצין הכנסת הועבר מכתב שכלל בעיקר גידופים והתבטאויות בלתי ראויות כלפי חה"כ. החומר הועבר למשטרה".

ריח של בחירות?

השבוע נתקלו חברי הכנסת החרדים בחיזור נמרץ של פוליטיקאים חילונים אחריהם, זה החל משר החינוך בנט שהציג את תקנות האפליה במסיבת עיתונאים בחדר סיעת ש"ס והמשיך בוועידת המבשר, שם ח"כ איתן כבל וראש עיריית ירושלים ניר ברקת הראו נוכחות ואף נאמו. נראה כי נוכחותם מגיעה על רקע הפנמתם כי הכיסא לתפקיד ראש הממשלה עובר דרך החרדים. אין זה סוד שבנט מצפה להחליף את נתניהו, ביום שזה יצטרך לרדת מהבמה, ובסביבתו מסבירים, כי הוא "הבין כי הברית שעשה עם לפיד הייתה טעות". ברקת, אף הוא שואף לתפקיד בכיר במפגלת השלטון ומאז שהחל לגייס מתפקדים, החל לעבוד עם החרדים, לאחר שנתיים של משחקי חתול ועכבר. כבל, שרק בתחילת השבוע הצהיר כי "לא שולל ריצה לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה", הבין גם הוא דרך מי צריך לעבור.

השארת תגובה