"לא מתכוון להיות הגוי של שבת בין ליצמן ואשר" • מרגי נלחם באפליה

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי בראיון סוער ל'כל הזמן': "התקנות לא באות לסיים את האפליה" • על חוק רישום אזורי: "אם התקנות לא יעזרו נחקוק זאת" • על תקנות המזון: "לא מתכוון להיות הגוי של שבת בין אשר וליצמן"

• מה בעצם עושות התקנות החדשות?

"התקנות לא באות לסיים את האפליה, להתמודד עם בעיות האפליה, גם אחריהן ייתכן שנמצא עוד מקרים כאלו ואחרים, אנחנו בתקנות האלה יישמנו את כל הלקחים מה שהתמודדנו איתו בשנים האחרונות. התקנות באות לומר ככה: שכל תלמיד ותלמידה לא יצאו לחופשת הקיץ בשלושים ליוני מבלי שהם ידעו איפה הם ילמדו בשנה הבאה. זה ההישג הראשון.

"ההישג השני שהכנסנו את משרד החינוך למשחק הרישום, לענות לעררים בתהליך מוקדם יותר. אם לפני התקנות יכולת להגיש ערר למשרד החינוך רק אחרי שהגשת ערר למוסד ולמנהל, וזה התגלגל ונמשך כמה חודשים, היום זה לא יקרה. אנחנו על ידי כך קודם כל מצמצמים את התופעה למינימום עד ה-30 ליוני. מעבר לכך יש ממש פרטים עד לפרט הקטן איך זה יעשה. איך המבחן, איך השאלון, איך התקנון של בית הספר יופץ, הסברים למה התלמידה לא יכולה להתקבל ושקיפות שלא הייתה עד היום".

• למרות זאת, נראה שמנהלי הסמינרים די רגועים, אולי כי התקנות לא מאיימות עליהם באמת ולא ישנו את המצב?

"תראה זה יכול להיות או או. או שהם באמת הבינו שאין ברירה ושצריך להתמודד ולנסות להגיע לתיאום והסכמה עם הממונים על החינוך לרשויות המקומיות ואני מקווה שכך.

או שהם רוצים לעקוף את התקנות בדרך כזאת או אחרת. אני נוטה להאמין שהם הבינו שגם משרד החינוך וגם הוועדה וגם ראש המפלגות החרדיות החליטו, חד משמעית, לנקות את החרפה הזו מעל השולחן באמת.

ואני אומר לך חיסול תופעת האפליה תצליח במלואה רק עם ראשי הסמינרים יחליטו לא להפלות. תקנות כאלה ואחרות יכולות לעזור ולסייע, לצמצם, אבל תופעת האפליה תלויה קודם בראשי הסמינרים".

• אתה קידמת את חוק רישום אזורי, והבטחת בראיון כאן לפני כ-8 חודשים שזה יעבור, ועכשיו החוק תקוע בוועדת השרים. התקנות זה במקום רישום אזורי?

"זה לא סוד, שהשותפים שלנו בקואליציה, חברי יהדות התורה, דעתם לא נוחה מחוק רישום אזורי, אין לנו עניין לריב, לכן עשינו בדרך של התקנות להפיק לקחים ולתקן את הטעון תיקון. לעת עתה הם זורמים עם זה. אם אני יכול להשיג את אותה תוצאה מבלי להתקוטט עם השותפה שלנו יהדות התורה, אני יכול רק לברך, למה אני צריך חוק?"

• השאלה היא אם התקנות הן במקום חוק רישום אזורי?

"אם זה יצליח, מה טוב. אם לא יצליח ומנהלי הסמינרים ישחקו גם עם זה, אמר השבוע יו"ר התנועה השר אריה דרעי, בכל פורום שאם זה לא יעזור נחוקק את חוק רשום אזורי".

• איפה עומד כל הנושא של תקנות המזון בישיבות, יש וועדה שדנה בכך?

"אני לא מכיר וועדה שהולכת לקום. אני יודע שהשר ליצמן לוחץ להעביר את תקנות המזון. יש רביזיה של יעקב אשר, אני אמרתי בשיחת חברית 'אבן שזרק מישהו לבור, עשרה חכמים לא יכולים להוציא אותה', עכשיו שהוא יסתדר עם ליצמן איך מוצאים את העגלה הזו מהבוץ".

• אתה ממתין 40 יום ומכנס את וועדת החינוך להעביר את התקנות כפי שהצהרת בוועדה?

"לא, אני לא מתכונן להיות הגוי של שבת בין יעקב אשר לבין השר ליצמן, השר ליצמן מאמין ואני חושב שהוא צודק התקנות האלה במקומן הרביזיה היא תוצאה של עיוות נתונים של עסקן מסוים שגרר את יעקב אשר להגיש רביזיה. מרגע זה שיסתדרו הם ביניהם. אני לא מתכונן להעביר אותם ככה. הציבור כועס עליהם, אין יום שאני לא מקבל הודעה מבחורי ישיבה שמברכים אותי, ומבקשים להעביר את התקנות כי הם יודעים באיזה בדיוק התזונה שלהם במוסדות".

• איך היחסים שלך עם סגן השר החינוך מאיר פרוש?

"אנחנו ביחסים טובים, שום דבר לא פתוח בינינו ויש כבוד הדדי. הוא סגן שר החינוך ואני יו"ר וועדת חינוך הוא ממלא תפקידו נאמנה ואני ממלא את תפקידי נאמנה".

• לפני הבחירות וגם אחריהן, תמיד נשמעת השאלה, האם יעקב מרגי ימשיך בש"ס, אתה חושב על זה?

"ש"ס היא המפלגה שלי, אני לא על תנאי במפלגה, אני לא הולך לשום מסגרת פוליטית אחרת. יש לי תכניות לעשור הנוכחי ולעשור הבא בתוך ש"ס. לכן השאלה הזאת לא קיימת, לא היום, ולא ביום הראשון שאלי ישי עזב. מהרגע שהוא עזב את המפלגה, השאלה הזאת לא קיימת אצלי. ביתי הוא ש"ס מיום היווסדה של מפלגת ש"ס אני בש"ס, השקעתי את מיטב ימיי, שנותיי, שעותיי, ובריאותי בתנועת ש"ס. אני אמשיך להשקיע בה כל עוד הרעיון חי, קיים, נושם ובועט ואנחנו מוכיחים כל יום כמה חשוב שתנועת ש"ס תהייה חזקה, נושמת ובועטת. ואני אעשה הכל כדי שתנועת ש"ס תצליח ותפעל בכנסת הבאות".

תגובה אחת
  1. לא אכפת לו שבירת עצמאות של החינוך החרדי עם תקנות שמקנות סמכות לקביעת התקנון במוסדות החרדים על ידי נפתלי בנט ולא על ידי הרבנים, כמו שאין לו בעיה לקרא מעל דוכן הכנסת בעד שינוי תכני הלימוד ובעד גיוס של בחורי ישיבות(אכן, מרגי הוא בוגר צבא בעצמו), ובהמשך בוועדת חינוך הקמת מערך הסתת בחורי ישיבה למסלול לימודים אקדמאי בניגוד לנשיא המועצת חכם שלום שליט"א

    הנצחת התבכיינות וקיפוח במקום לבנות את הציבור הספרדי בצורה מכובדת מבלי להזדקק לטובות של אחרים!

השארת תגובה