סערה סביב דו"ח שפירסם הסנאט נגד ה-CIA

הדו"ח שפרסם הסנאט בארה"ב המפרט את שיטת העינויים של ה-CIA האמריקאי, עורר סערה גדולה בציבור ● לדברי מחבריו, השיטות הלו לא עזרו במניעת הטרור ● מומחה זכויות אדם של האו"ם בן אמרסון: "ארה"ב מחויבת להביא את האחראים למעשים לדין".

סוכנות הביון המרכזית של ארה''ב. CAI צילום ויקיפדיה
סוכנות הביון המרכזית של ארה''ב. CAI צילום ויקיפדיה

הדו"ח שפרסם אמש הסנאט בארה"ב כנגד הCIA עורר סערה גדולה במדינה, כאשר רבים ובינהם מומחה זכויות אדם של האו"ם, בן אמרסון, קוראים להעמיד לדין את נשיא ארה"ב לשעבר בוש ובכירים במשטרו שהורו על מה שמכונה 'פשעים'. אמרסון טען, כי יש להעמיד לדין גם אנשי CIA ובכירים נוספים. "במסגרת החוק הבינלאומי, ארצות הברית מחויבת להביא את האחראים למעשים לדין", אמר אמרסון.

בדו"ח שפורסם, מפורטים העינויים הקשים שעברו חשודים בטרור במרתפי ה-CIA בשנים 2001-2009, עד כניסתו של ברק אובמה לבית הלבן.

בדו"ח נכתב כי ה-CIA החזיק "באופן שגוי" לפחות 26 בני אדם שנעצרו והוחזקו במערכת בתי הכלא ומתקני החקירות החשאית שלו. הם הוחזקו חודשים רבים אחרי שה-CIA הגיע למסקנה שהם נעצרו ללא הצדקה. עוד הוא מגלה, כי באחת הפעמים שבה השתמשו חוקרי ה-CIA בשיטת העינוי המפורסמת המדמה טביעה (במסגרתה העציר נקשר לכיסא ומים מוזרמים על פניו, כך שהוא חש כאילו הוא טובע), הם עשו זאת נגד בכיר אל-קאעידה אבו זוביידה והוא איבד את ההכרה, לא הגיב לגירויים ובועות נראו יוצאות מפיו. לפני כן, אבו זוביידה הוחזק 47 ימים במעצר ללא תשאול. הוא סבל בהמשך מבעיות נפשיות קשות.

בנוסף לזה, נכתב בדו"ח, כי כל שיטות החקירה לא באמת מועילה לגבי הטרור, וכי החוקרים לא מגיעים לתוצאות ממעשים כאלה. בדו"ח מפורטים עוד מספר רב של מקרים בהם חוקרי ה-CIA לא נהגו כמו שצריך, דבר שאף הביא לפעמים למוות של הנחקרים. הדו"ח מציין כי שיטות ההתעללות, כללו מניעת שינה במשך שבועות ארוכים, הטחת חשודים בקירות, סגירתם של חשודים בקופסות קטנות, בידודם לתקופות ארוכות ואיומים במוות. שלושה עצירים עברו עינוי בשיטת דימוי ההטבעה, ורבים פיתחו בעיות נפשיות.

פרסום הדו"ח מעלה חשש בקרב כוחות הביטחון האמריקאים, כי הדבר יהווה עילה לטרוריסטים, לבצע פיגועים ברחבי המדינה, ומחוצה לה והכוננות הועלתה בקרב נציגי ארה"ב בעולם.

זמן קצר לאחר פרסום הדו"ח, הבטיח נשיא ארה"ב ברק אובמה כי כל עוד שהוא מכהן כנשיא, לא יינקטו שיטות חקירה קשות כמו אלה המתוארות בדו"ח. אובמה הדגיש, כי שיטות כאלה הסבו נזק קשה לאינטרסים האמריקניים מעבר לים, ולא שירתו את המאמצים הנרחבים שהושקעו בלוחמה בטרור. "במקום לתת סיבה נוספת להתווכח על נושאים ישנים, אני מקווה שהדו"ח שפורסם היום יוכל לסייע לנו להשאיר את השיטות האלה במקום שאליו הן שייכות – העבר", אמר אובמה.

השארת תגובה