פלוגתא • הרב עובדיה יוסף והרב קריספל דנים: ספרדים צריכים להשתלב במוסד אשכנזי?

השבוע ב'פלוגתא' נכדו של מרן הגר"ע יוסף, הרב עובדיה יוסף ואיש החינוך הרב יגאל קריספל דנים בשאלה – האם על הספרדים להשתלב במוסדות אשכנזיים או להעדיף מוסד ספרדי?

%d7%a4%d7%9c%d7%95%d7%92%d7%aa%d7%90
%d7%a4%d7%9c%d7%95%d7%92%d7%aa%d7%90

בעד: התאמה לילד – בלי קשר למוצא – הרב עובדיה יוסף, ראש מוסדות יחווה דעת

אז החוק של יש עתיד נפל, כולם שמחים ומאושרים. חברי הכנסת של יהדות התורה יטענו שכלל אין אפליה, חברי הכנסת של ש"ס יטענו לעומתם שיש אפליה. היכן נמצאת האמת?

האמת לצערי ידועה. האפליה קיימת וכואבת, כולנו הרגשנו אותה על בשרנו. אבל צריך לומר שזה ממש לא מעניין!

זווית אישית: למדתי בישיבה קטנה ספרדית. ישיבה טובה. כשהגיע זמני לעלות לישיבה גדולה עמדתי בפני התלבטות גדולה – ללכת לישיבה ספרדית או לישיבה אשכנזית?

התשובה לא הייתה קשה, צריך ללכת למקום בו אפשר להתפתח ולגדול בתורה יותר. באותה התקופה לא עמדו בפני אופציות של ישיבות גדולות ספרדיות ברמה גבוהה כאחיותיהן האשכנזיות. זה לא היה קל, אני מזרחי. אבל מה, יש לי פרוטקציה. יש לי סבא גדול. כך התקבלתי לישיבה אשכנזית בתמיכתו הפעילה ובעידודו של מו"ר סבי הגדול מרן רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל.

הזמנים השתנו. כיום ישנם מוסדות לימוד ספרדיים ברמה גבוהה, במקומות מסוימים ברמה גבוהה יותר מהמוסדות האשכנזיים. את ילדיי שלחתי למוסדות ספרדיים. מוסדות איכותיים מכל הבחינות.

כל מקרה צריך להיבחן לגופו, כל הורה צריך לחשוב היטב ולשלוח את ילדיו למקומות שהכי מתאימים להם, ללא קשר אם מדובר במוסד ספרדי או במוסד אשכנזי.

מה שכואב הוא שעצם השיח הזה אינו מכבד אותנו כחברה. הדבר יוצר חילול ה' גדול! הרי אנחנו לומדים את אותה התורה שניתנה בסיני, מדוע מוצאו של ילד מהוה בכלל שיקול לקבלתו לת"ת, לישיבה, לסמינר?! ואל תספרו לי שזה לא כך.

אזעק לצערי כקול קורא במדבר: הפסיקו את החלוקה הזאת, שילחו כל ילד למקום המתאים לו ביותר ללא קשר למוצאו. אויבינו שונאים אותנו בלי שום קשר לצבע עורנו, אויבנו שונאים אותנו כי אנחנו יהודים! אין לנו ברירה, כולנו בני איש אחד נחנו!!!

נגד: דמעות שווא, לחנך כמנהג אבות – הרב יגאל קריספל, איש חינוך ורב שכונה בנתניה

החינוך צריך להיות שזור בתפילתם ודמעתם של האב והאם שיתפללו בדמעות שליש לעורר בלב ילדיהם את אהבת התורה ומתיקותה כבר משחר ילדותם ולא לחכות לכשיגדלו. וזה נרמז בפסוק 'מלאתך' התפקיד שהאבא צריך למלאות 'ודמעך' הדמעות שצריך להוריד בתפילה עבור הבנים, 'לא תאחר' – אל תמתין עד שיגדלו.

בשנים האחרונות הורים שופכים דמעות כמים על חינוך ילדיהם. אולם אלו דמעות מלוחות שמנסות לפתוח את סגור ליבם האטום של מנהלי מוסדות שונים, דמעות מלוחות אשר המרחק בינם לבין מתיקות התורה רחוק כרחוק ליטא ממקנס. אני לא בטוח שלדמעות אלו התכוונו רבותינו. גם לדמוע צריך לדעת היכן ומתי.

חשיבות מקום החינוך של ילדי ישראל, כל אחד לפי מנהג אבותיו, לא תסולא בפז.

בחור ספרדי שגדל בישיבה בה למדו רק משנה ברורה כשהוא מקים את ביתו כמובן 'רק' עם בת ספרדייה, ניצב הוא בפני שוקת שבורה כשאינו בקיא דיו בהלכות שבת ואף בשאר חלקי השולחן ערוך.

בחסדי השי"ת קמו בשני העשורים האחרונים מוסדות חינוך לילדי ישראל המחנכים ע"פ מסורת יהדות ספרד המעטירה בדרך ישראל סבא. שם לומדים טעמי המקרא, הלכות על פי מנהגי השו"ע, הרמב"ם, הרי"ף והר"י מיגאש ושאר גדולי יהדות ספרד שגדלו וצמחו באותם בתי מדרש.

חסד עצום עשה עמנו השי"ת ששתל בדורנו את מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל שנטל על עצמו לפני שנים רבות את מקל הנדודים, ונטע וייסד בכל מקום בארץ מוסדות חינוך, ותהילות לאל יתברך קם דור של מחנכים ומחנכות מקצועיים עם הרבה יראת שמים טהורה ודוגמא אישית, המוסרים נפש בעיצוב דמותם של ילדנו.

אין כבר צורך להשקיע את דמעותינו במקומות הלא נכונים. מה שנותר הוא למלא את שק הדמעות בשעת התפילה. דמעות שיהפכו לטל תחיה ויעוררו בלב ילדינו אהבת תורה ויראת שמים טהורה. כדי שיצעדו בדרך הישרה בבטחה. דרך הסלולה לנו מדורי דורות, החל מחכמי התלמוד דרך תור הזהב של יהדות ספרד וכלה במייסד מוסדות אלו הגאון רבנו עובדיה יוסף זצוק"ל.

2 תגובות
  1. הרב עובדיה נהיה ראש מוסדות יחוה דעת?

  2. כנראה שכן..

השארת תגובה