בשנה האחרונה: למעלה מ-700 תלונות הוגשו למח"ש

כ- 85% מהתיקים שנוהלו במח"ש הסתיימו בהרשעה או בקביעה שהשוטר ביצע עבירה פלילית, רק ב- 3% מהתלונות הסתיים ההליך בזיכוי בבית המשפט -במהלך השנה נפתחו במח"ש 1,483 בדיקות וחקירות פליליות, מתוכן ב-640 תיקים נחקר שוטר אחד או יותר באזהרה

ניידת משטרה  צילום: השומרים
ניידת משטרה צילום: השומרים

היום (שני) מתפרסם הדו"ח השנתי של המחלקה לחקירות שוטרים לשנת 2016: מהדו"ח עולה, כי "שנת 2016 כללה ריבוי אירועים של שימוש בכוח קטלני על ידי שוטרים", במשטרה מייחסים זאת ל'אינתיפאדת הסכינים' שפרצה בתחילת השנה.

במהלך השנה נפתחו במח"ש 1,483 בדיקות וחקירות פליליות, מתוכן ב-640 תיקים נחקר שוטר אחד או יותר באזהרה.

כ- 66% מהתיקים שנחקרו באזהרה, הגיעו לכלל מיצוי והתבררה בהם האמת. מדובר בחקירות אשר גילו ממצאים פוזיטיביים, אשר ניתן להתבסס עליהם לצורך העמדה לדין, או על מנת לסגור את התיק מחוסר אשמה/ העדר התאמה להליך פלילי. מדובר בעלייה של 11% מאז שנת 2012.

עוד נמסר, כי כ- 30% מהתיקים בהם נחקרו במח"ש שוטרים תחת אזהרה, הסתיימו בהעמדה לדין פלילי או משמעתי.

בשנה החולפת הוגשו 102 כתבי אישום פליליים נגד שוטרים (בחלק גדול מהתיקים יש יותר משוטר נאשם אחד).

ב- 85 תיקים הוחלט כי המענה המתאים הוא להעמיד שוטרים לדין משמעתי והטיפול הועבר למחלקת המשמעת במשטרת ישראל, כמתחייב על פי הדין.

כ- 85% מהתיקים שנוהלו על ידי פרקליטי מח"ש הסתיימו השנה בהרשעה או בקביעה שהשוטר ביצע עבירה פלילית, וכ- 3% הסתיימו בזיכוי בבית המשפט. יתר התיקים הסתיימו בהסדר שכלל העברה לדין משמעתי, בעיכוב הליכים ועוד.

במח"ש מציינים, כי מרבית הפניות המגיעות למחלקה, אינן מצדיקות פתיחה בחקירה פלילית נגד שוטר, וחלק לא מבוטל מהן כלל אינו מגלה חשד לעבירה פלילית שביצע שוטר. ועל כן מטבע הדברים, תיקים רבים נגנזים. יצוין, כי באפשרות העותר לערער על החלטת מח"ש.

השארת תגובה