שנה וחצי לפני הבחירות המוניציפליות – המאבקים הפנימיים מתעוררים

חקירת ראש העיר צפת והאפשרות להקדמת הבחירות בעיר, טורפות את הקלפים למפלגות החרדיות, שם ייאלצו להתחיל לקבל הכרעות – האם לוותר על ראשות העיר בגלל חשבונות קטנוניים, או להגיע להבנות?

אילן שוחט
אילן שוחט

השבוע נעצר ראש העיר צפת, אילן שוחט, בחשד לשוחד והפרת אימונים – ומעצרו הוארך בכמה ימים. בצפת לא לוקחים סיכון ובימים האחרונים מתארגנים לקראת אפשרות של בחירות מוקדמות, במקרה ויוגש כתב אישום נגד ראש העיר.

במקרה הזה יאלצו תושבי צפת לחזור לקלפי ולבחור ראש עיר שיכהן כשנה וחצי עד הבחירות. אלא שבמפלגות החרדיות מתגבשת בימים האחרונים יוזמה להריץ מועמד חרדי לראשות העיר. ״אנחנו רוב בעיר ואין סיבה שלא יהיה לנו ראש עיר מטעמינו״, אומרים נציגי המפלגות ל'כל ישראל'.

ראשית, קצת היסטוריה: בבחירות האחרונות, בשל סכסוך עמוק בין הפלגים החרדים המקומיים, התמודדו לא פחות מארבע מפלגות חרדיות, ובראשן ש״ס שקיבלה 1,762 קולות, חב״ד עם 1,596, יהדות התורה (שלומי אמונים) עם 992 קולות והרשימה האחרונה (דגל ונציג חסידי) עם 1,564 קולות.

לפי החישוב, הצביעו בסך הכול 5,914 איש למפלגות החרדיות מתוך 14,355 קולות כשרים, כאשר אחוזי ההצבעה היו נמוכים בעיר ומאז מעידים כל התושבים עמם שוחחנו כי מספר החרדים המתגוררים במקום גדל משמעותית. במועצה עצמה מכהנים 7 נציגים ממפלגות חרדיות מתוך 15 חברים בסך הכול.

רצוי גם להוסיף לחישוב את הבית היהודי שגרפה 1,351 קולות והכניסה נציג למועצה, ובנוסף, נציג תשיעי חובש כיפה מהמפלגות החילוניות.

גם במועמדות לראשות העיר, ניצח שוחט את הבחירות ברוב זעום של 51.9% וקיבל 7,376 קולות.

השורה המתמטית התחתונה פשוטה למדי, די ברור שאם החרדים יתאחדו מאחורי מועמד מוסכם הוא ינצח, וזה עוד לפני שיגרוף תמיכה חוץ-חרדית ובהתחשב בעובדה שגם בבחירות האחרונות, מלבד שוחט כל שאר הקולות התפצלו בין שלושה מועמדים.

דברים דומים אומר בשיחה עם 'כל ישראל' גורם פוליטי בצפת. לדבריו, אין ספק שאם החרדים יתאחדו בתמיכה במועמד אחד נצחונו מובטח כמעט בוודאות.

מי ומי במועמדים

הבעיה מתחילה כמובן כשמנסים למצוא את השם המתאים ביותר לכהן בתפקיד. כשכל אחד מושך לכיוון אחר.

בין בורסת השמות האפשריים ניתן למצוא בין היתר את רונן גנור, יו"ר סיעת ש"ס בעיר, אך בפועל אינו נושא בתפקיד רשמי בעירייה. עם זאת, ראוי לציין בזהירות כי גנור נעצר גם הוא בחשד למעורבות בפרשייה בה חשוד שוחט, ולפיכך הגשת כתב אישום נגד שוחט עשויה גם למנוע ממנו את הריצה הנכספת.

מועמד אפשרי נוסף הוא שלמה חדד, מי שהתמודד בבחירות האחרונות מול ראש העיר, אך הפסיד בפער גדול וגרף 3,996 קולות שהם 28% בלבד.

המועמד השלישי הוא נהוראי לחיאני, מי שמכהן כיום כמקום ראשון מטעם סיעת ש"ס בעיר, זוכה לפופולאריות רבה בצפת וגם בש"ס הארצית ומכהן גם כסגן ראש העיר.

מועמד רביעי ונכון לרגע זה אחרון מבין המועמדים החרדים האפשריים, הוא נחמן גלבך – נציג שלומי אמונים במועצה, שגם הוא פועל רבות לטובת העיר ולטובת המגזר החרדי ולא רק.

המוקש

כשמגיעים לחדר המו"מ בניסיון למצוא את הפתרון האידיאלי, נתקלים באותה בעיה שעשויה להתעורר פחות או יותר במרבית הערים החרדיות בבחירות הקרובות – שאלת 'למי מגיע'.

מצד אחד, ש"ס תהיה הראשונה וכנראה בעלת הכוח החזק ביותר לתבוע את ראשות העיר, אך כאמור, גם בש"ס עצמה לא ברור עדיין מי עשוי לכהן מטעמה בתפקיד, ובנוסף, קיים פיצול בין מצביעיה בעיר, על בסיס העימות הארצי הפנים-ספרדי בבחירות האחרונות, מה שמחליש במידה מסוימת את כוח המיקוח שלה.

גם ב'דגל התורה' לא מתכננים לוותר בקלות, שם הטיעון אחר מאחר ולמפלגה אין ראשי ערים כמעט בסיבוב הנוכחי למעט יעקב גוטרמן במודיעין עילית ועוד יישובים קטנים ולא נחשבים.

ב'שלומי אמונים' צפויים לנסות להביא לידי מיצוי את העובדה שמשפחת קניג מחזיקה בכוח פוליטי רב בעיר ואת השייכות הטבעית של חב"ד לסיעה, ואף הם עשויים לדרוש את ראשות העיר עבור נציגם במועצה.

אילו ייערכו לבסוף הבחירות בצפת במועדן, כלומר יחד עם שאר הרשויות המקומיות ברחבי הארץ, אזי היה סיכוי גבוה יותר להסכם בזירה המקומית שיתבסס על מערכת ויתורים בשאר הארץ, אך כעת, משקיים סיכוי להקדמת הבחירות, יש שתי אפשרויות: האחת, המשך הפילוג המקומי הפנימי וויתור על ראשות העיר לטובת מועמד חילוני. השנייה, הגעה מוקדמת להבנות בכל רחבי הארץ.

התמונה הכוללת

בכדי להבין מה קורה בכל רחבי הארץ, שוחחנו עם כמה מהאחראים על הרשויות המוניציפליות בסיעות החרדיות, ומהשיחות מצטיירת תמונה מפתיעה וגם מסקרנת.

"למעשה, הכול פחות או יותר פתוח לדיון", מסביר אחד מהם, "בירושלים בדיוק הסתיים הסכם הרוטציה הפנימי ביהדות התורה, ובהתחשב בעובדה שגם ש"ס ו'עץ' מחזיקות כוח מסוים, ובנוסף לכך שמועמד חרדי פוטנציאלי יצטרך לגרוף גם אלפי קולות של חילונים ודתיים, אי אפשר עדיין לדעת כלום. גם שאלת התמודדות אפשרית של ניר ברקת לקדנציה שלישית ברצף בראשות העיר עשויה לטרוף את הקלפים".

אבל זו רק ההתחלה, בבני ברק נדמה כי יש הסכם שריר וקיים בין הסיעה המרכזית לדגל התורה, ולכאורה כעת הגיע תורה של האחרונה, שתצטרך להחליט את מי היא מציבה לתפקיד. "ככה זה נשמע, אבל שום דבר לא סגור. יש לפחות שלוש קבוצות מרכזיות שלא מרוצות בכלל מהסידור הזה, מדובר כמובן על נציגי 'עץ' באגף הליטאי, נציגי שאר החסידויות בדגש על ויז'ניץ באגף החסידי וש"ס כולה באגף הספרדי. תאר לעצמך מה יקרה עם שלוש הקבוצות הללו יתגבשו לגוש אחד?" טוען אותו גורם בכיר.

אז נכון, במודיעין עילית צפוי כל מועמד של 'דגל' לנצח בקלילות, עם הסכם או בלעדיו, מה שמותיר את העיר מחוץ למפת המשא ומתן הפנים חרדי, אבל מה יקרה באלעד בעלת הרוב הדחוק הספרדי והנתונה כעת בידי 'שלומי אמונים', ולהיפך, מה יעלה בגורל בית שמש בה רוב החרדים שייכים דווקא לסיעות האשכנזיות, בעוד ראשות העיר נמצאת בידיו של נציג ש"ס?

ספקולציות ותרחישים יש לרוב, אך חשוב לזכור כי כבר בחודשים הקרובים תיאלצנה המפלגות החרדיות להגיע להכרעה, גם אם לא יוקדמו הבחירות בצפת – שכן המרוצים השונים עשויים לפרוץ, ובנוסף, מועמדים המתכננים לשנות עיר מגורים לצורך התמודדות ייאלצו לעשות זאת כעת.

תגובה אחת
  1. נהוראי לחיאני לא בשורת המתמודדים

השארת תגובה